Mobil

IPhone Telefonum Açılmıyor? [Kesin Çözüm]

IPhone telefonum kapandı ve açılmıyor sorunu karşısında yapmanız gereken adımları sizler için bir araya getirdik. IPhone açılmama sorunu genellikle eski modellerde görülmekte olup yeni modellerde ise fiziksel sorunlardan kaynaklı olmaktadır. Hiçbir elektronik cihazın sorunsuz çalışacağının garantisi olmadığı gibi telefonların da sorunsuz çalışacağının garantisi yoktur. Bu yazımızda sizlerden gelen telefonum açılmıyor, iPhone açılmıyor, iPhone 5s açılmıyor, iPhone 6 açılmıyor, iPhone 6s açılmıyor gibi soruların çözümüne yardımcı olacağız.

IPhone Telefonum Açılmıyor?

Hiç beklemediğimiz bir anda IPhone telefon açılmama sorunu yazılımsal nedenlerden dolayı yaşayabilirsiniz. Bu durumda iken hiçbir tuş fonksiyonu cevap vermez ve eskiden olduğu gibi bataryayı çıkar geri tak olayı da yok. Aşağıda vereceğimiz adımları sırayla uygulayabilirsiniz.

IPhone Telefon Şarjını Kontrol Edin!

Telefon bataryası şarjı tamamen bittiyse kesinlikle açılmayacaktır. Telefonu şarja takarak ekranda “Şarj Ediliyor” bilgisi sonrasında en az yarım saat bekleyin. Şarj işlemi sonrasında power tuşuna Apple logosu gelene kadar basılı tutun.

Telefonu şarja takınca Apple logosu gelmiyorsa, başka bir priz deneyin yada başka bir şarj aletini deneyin. Burada en önemli konu IPhone orjinal şarj aleti kullanmalısınız.

blank

IPhone Telefonu Zorla Yeniden Başlatma

iPhone cihazınızda eğer yazılımsal nedenlerden dolayı açılmıyorsa, Home ve kapatma tuşuna aynı anda basılı tutarak 15 saniye bekleyin. Ekranda Apple logosu görünene kadar Home tuşu ve kapat tuşuna basılı tutmaya devam etmelisiniz.

Yukarıda işlem başarısız ise lightning kablosu ile bilgisayara bağlayıp iTunes üzerinden açmayı deneyin. Telefonun power ve home tuşuna 10 saniye basılı tutun iTunes’da bir değişiklik olmuyorsa donanımsal bir sorun var demektir.

IPhone Aşırı Isınma Sonucu Açılmıyor!

Apple ürünleri aşırı ısınma karşısında cihaz kendini korumaya alarak kapanmasına sebep olabilir. Telefonda oyun yada ağır uygulamalar kullanıldığı takdirde, işlemcisi ve grafik kartının aşırı ısınması en büyük sebeplerdir. Aşırı ısınma telefon şarjının çabuk tükenmesine sebep olur. Bir süre bekledikten sonra telefonu şarja takıp açmayı deneyebilirsiniz.

iTunes ile Yedekleme ve Geri Yükleme

Telefonu bilgisayara bağlamadan önce iTunes programının son sürüm olduğunu kontrol edin. Sonra cihazı bilgisayara bağlayarak verilerinizi yedekleyin ve geri yükleme işlemlerine geçin. Burada iTunes telefonu tanımıyorsa recovery modu yada DFU moduna alarak yazılım geri yüklemesi yapabilirsiniz. Recovery işleminden sonra telefondaki tüm bilgiler silinecektir.

IPhone Telefonum Yere Düştü Açılmıyor

Telefonlar sürekli elimizde olmasından dolayı yere düşme ihtimali de çok yüksektir. Elektronik cihazlar genellikle çok hassastır ve bu yüzden fiziksel sorunlar oluşabilir. Böyle durumlarda kesinlikle teknik servis ile irtibat kurmanız tavsiye ediyoruz.

IPhone Telefonum Su Teması Sonrası Açılmıyor?

IPhone telefona su teması sonrası telefonu kesinlikle açmayı denemeyin ve kurutma işlemlerine geçmelisiniz. Telefonun dış yüzeyini kurulayıp sonra pirinç içerisinde en az 24 saat bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Pirinç telefondaa kalan nemi çekerek tamamen kurumasına bir nebze sebep olabilir. Islak durumda telefonu açmayı denemeniz anakart üzerinde kısa devrelere sebep olabilir ve telefon bir daha hiç açılmayabilir.

IPhone Telefonu DFU Modda Açma

iPhone cihazınız herhangi bir şekilde kapandı ve açılmıyor ise yukarıda yapılan işlemlerin benzerini yapacağız. Home tuşuna ve kapatma tuşuna aynı anda 15 saniye basılı tutarak bekleyin.

iPhone hala açılmıyorsa DFU Mod’a alarak deneyin. DFU Mod’a giriş yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu burada doğru zamanı yakalamak çok önemlidir ve birkaç deneme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

blank

iPhone’u DFU Mod’a almak için; iPhone’u lightning kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’i çalıştırın. iPhone’nun power tuşuna ve home tuşuna aynı anda 10 saniye basılı tutun, sonra power tuşunu bırakarak home tuşuna basılı tutmaya devam edin. Bilgisayarda “iTunes kurtarma modunda bir iPhone tespit etti” şeklinde uyarı göreceksiniz. Bu işlemi doğru bir şekilde yaptıysanız iPhone ekranında Apple logosu veya iTunes simgesi olmayacak. Düğmelere çok daha uzun süre basılı tutarak aynı işlemleri tekrar edin.

“iPhone’unuzla ilgili sorun yaşıyorsanız, iPhone Geri Yükle’yi tıklayarak orijinal ayarlarını geri yükleyebilirsiniz” mesajını göreceksiniz.

Yada Bilgisayardan iTunes’u çalıştır > lightning kabloyu bilgisayara tak > telefonun home tuşuna basılı tutarak kabloyu telefona takarak deneyin. DFU Mod’a almanız durumunda iCloud yada iTunes’te yedeğiniz yoksa tüm bilgileriniz silinecektir.

iPhone telefonun açılmama sebebi yazılımsal ise yukarıdaki işlemler sorunu çözecektir. Yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

17 Yorum

  1. hiçbir şekilde olmuyor durduk yere kapandı 1 saattir şarj ediyorum hala açılmadı bütün herşeyi denedim ama ne yazıkki olmadı

    1. telefonunuz düzeldi mi acaba? benim de aynı durumda şu an telefonum ve 2 saat geçmesine rağmen açılmıyor nasıl açarım bilginiiz var mı?

  2. Itunes e giriş yaptım ve dediğin gibi yaptım itınes şuan yazılım yüklüyor diyor bu ne kadar sürer?

  3. 5s telefonuma yeni gelen güncellemeyi yaptım ancak saklama alanı kısıtlıydı güncellemeyi gerçekleştirdi ancak telefon açılmıyor. Ekranda elma işareti duruyor resetledim yine elma işareti geldi ancak açılmıyor. Bu halde bilgisayara bağlamayıda beceremedik. Yardıma ihtiyacım var ne yapabilirim?

  4. Merhaba, ıphone SE telefonumda elmada kalma sorunu yaşıyorum. beyaz ekranda elma geliyor fakat ekran hemen tekrar kararıyor. bilgisayara bağlamayı denedim açılmıyor şarja takınca sürekli kendi kendine elma gelip sonra tekrar kararıyor. ıphone en son ne zaman yedekleme yaptı bilmiyorum Tamir edilmesi halinde içindeki her şey gider mi yedeklenmeyenler dahil? bir de Tamir fiyatı ve süresi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu