Mobil

iPhone Sıfırlama, Fabrika Ayarlarına Döndürme Nasıl Yapılır?

Eğer akıllı telefonlarınızın eskisi gibi hızlı olmamasından ya da yanlış birtakım hamlelerinden memnun değilseniz cihazı sıfırlayabilirsiniz. Pek çok kişinin aklına takılan iPhone sıfırlama ya da iPhone fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır? Gibi sorulara cevap bulmak istiyorsanız, makaleyi okuyabilirsiniz.

IPhone Telefonu Neden Sıfırlanmaya İhtiyaç Duyar?

Teknoloji ilerledikçe akıllı telefonlarda da bazı değişikliklerin yaşanması normal karşılanıyor. Bunun için de eskisine nazaran daha fazla küçülen işlemciler, bir önce üretilen cihazların üzerine ilave edilen yeni özellikler ve farklı farklı geliştirilen yazılımlar, akıllı cihazları daha çok yaşamımızın merkezi haline getirmeye devam ediyor.

Sosyal medya üzerinde ya da tarayıcılar üzerinde yapılan her arama aslında telefonlara kaydediliyor. Bunun için de zaman içerisinde bunlar birikerek, telefonun yavaşlamasına sebep olabiliyor. Günlük işlerin neredeyse tamamının buradan yapılabildiği düşünülürse iPhone gibi akıllı telefonlar kullanım yoğunluğuna göre zamanla hız olarak düşüşe ve sonrasında çeşitli kasmalar yaşamaya sebep olabiliyor.

İşte bu gibi durumların önüne geçebilmek amacı ile telefonu sıfırlama ya da fabrika ayarlarına geri döndürme işlemleri yapılarak, bir nevi telefonun performansında iyileşme sağlanmaya çalışılıyor. Sıfırlama yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir nokta, yurt dışından gelen ya da farklı bir üçüncü yazılımla ile birlikte çalışan telefonun sıfırlama işleminden sonra hattınızı tanıyacağından emin olmanız gerekiyor.

IPhone’nu Yedekleyin

iPhone’lara her yeni gün farklı uygulamalar yükleyerek, yeni bilgiler ilave ediliyor. Bahsi geçen verilerin tamamı önemli olmasa bile muhakkak aralarında önem taşıyan bilgiler de vardır. Bunun için de bazı önemli iş notları, proje verileri, rehber, videolar, fotoğraflar ya da banka şifreleri gibi mühim bilgilerinizi telefonunuzda bulunduruyorsanız sık sık yedekleme işlemi gerçekleştirmeniz öneriliyor.

Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yedekleme işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak iPhone bilgisayara bağlayın. Daha sonra da iTunes’u çalıştırın. Ardından da “Otomatik Olarak Yedekle” ya da “Elle Yedekle ve Geri Yükle” alternatiflerinden birini tercih edin. Eğer tercihinizi otomatik yedeklemeyi kullanarak yaparsanız, telefonu bilgisayara her bağladığınızda iTunes uygulaması otomatik bir şekilde yedekleme işlemini yapmaya hazır hale gelecektir. Eğer bu işlemi elle yapmayı seçtiyseniz yedekleme işlemi talebiniz haricinde hiçbir şekilde yapılmayacaktır.

blank

iPhone Sıfırlama veya IPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme

IPhone’nu fabrika ayarlarına döndürmek, bir daha geri dönüşü bulunmayan bir uygulama. Bunun için de dikkatli düşünmek gerekiyor. Ancak yukarıda bahsi geçtiği gibi yedekleme yapıldığı takdirde, ortaya herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

  • iPhone fabrika ayarlarına geri döndürmek için ilk olarak Ayarlar bölümüne girin. Ardından Genel butonuna basın ve ekranı en aşağı kısma indirerek Sıfırla seçeneğini seçin.
  • Bu aşamadan sonra ise “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” butonunu seçin.
  • Sıfırlama işlemini sürdürmek için “Şimdi Sil” alternatifine basmanız gerekiyor.
  • Eğer iPhone’unuzun parola ile koruması bulunuyorsa, şifrenizi yeniden girdikten sonra telefona son bir onay vererek işleminizi bitirebilirsiniz.

Daha sonra ekrana Apple logosu gelecek ve ekranın alt kısmında yer alan ilerleme çubuğu dolduktan sonra telefonunuz yeniden açılmış olacak.

iTunes Uygulaması Üzerinden IPhone’nu Sıfırlama

Bu işlemi uygulayabilmek için ilk olarak iCloud hesabı üzerinden eğer etkin haldeyse “iPhone’umu Bul” özelliğinin devre dışı bırakılması gerekiyor. Daha sonra iTunes uygulaması bu işleme başlamadan önce kullanıcıya yedekleme işlemini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini soracaktır. Bu aşamayı kendinize göre tamamladıktan sonra, iPhone’a Geri Yükle seçeneğine tıklayarak telefonunuza reset atmış olacak ve fabrika ayarlarına döndürmüş olacaksınız. Ardından da eğer yedekleme yapmışsanız önemli bilgilerinizi, videolarınızı, rehberinizi ya da fotoğraflarınızı telefonunuza yeniden aktarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu