Mobil

iPhone Şarj Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone telefonlarda kullanıcılara sunulan tüm yeni özellikler ve kullanıcılara sunulan tüm ayrıcalıklar iPhone serisinin tepe model akıllı telefonlardan biri olmasına da olanak sağladı. Bununla beraber Apple’ın sürekli olarak iPhone serisini de güncelliyor olması ve bu şekilde sürekli telefona yeni özellikler ekliyor olması da Apple’ın akıllı telefon alanında epey tercih edilmesine olanak sağlamaya başladı.

Tabi tüm yeni özelliklere ve tüm geliştirmelere rağmen yeni seri iPhone akıllı telefonlarda da kimi durumlarda sorunlar yaşanmıyor değil. Özellikle iPhone 6 serisinde son dönemlerde yeni telefon sorunları da gündeme gelmeye başladı. Bunlar arasında en sık karşılaşılan telefon sorunlarından birisi de şarj sorunları. iPhone 6 serisinde yaşanan bu sorun ile beraber kullanıcılar telefonlarının şarj sırasında pilin dolmaması gibi bir problem ile karşı karşıya kalıyor. Peki, iPhone serisi akıllı telefonlarda yer alan şarj sorunu nasıl giderilir bakalım.

iPhone-Şarj-Sorunu

  • Telefonun şarj olmaması sorunu genelde yazılımsal bir sorundan dolayı kaynaklanıyor. Telefonun yazılımında oluşan bir hata nedeniyle siz şarja taksanız dahi telefonun şarj olmaması karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Sorunu çözebilmek için ise yapmanız gereken sıfırlama işlemi.
  • Sıfırlama işlemi yapmak için ise öncelikle telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Bunun içinde öncelikle iTunes programını açmanız gerekiyor. iTunes programını açtıktan sonra ise yapmanız gereken telefonunuz ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı yapmak. Telefon ile bilgisayarınızı kablo ile bağladıktan sonra ise telefonunuzu Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Telefonunuzun bu aşamada ise kapalı konumda olması gerektiğini de belirtelim. Artından ise karşınıza gelen ekran kurtarma ekranı olacak.
  • Bu aşamadan sonra iTunes’in sizin telefonunuzu doğrudan algılaması gerekiyor. Telefonun doğrudan algılanması durumunda ise ekranda “restore” seçeneğinin olduğunu da göreceksiniz. Restore sekmesine bastığınızda da sıfırlama işlemi başlamış oluyor. Sıfırlama işleminin sonlandırılmasının ardından iTunes ile telefonunuzun bağlantısını kesip telefonunuzun şarj sorunun devam edip etmediğini de kontrol etmeniz gerekiyor.
  • Eğer sorununun çözülmemişse sorunun yazılımsal olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Yani eğer şarj cihazınızda ya da şarj kablosunda bir sorun varsa bu durumda sorun donanımsal bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır.
  • Sorunun donanımsal olduğu durumda ise mutlaka Apple servislerine başvurmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu