Mobil

Android ve iOS YouTube’u Arka Planda Oynatma Nasıl Yapılır?

Akıllı cihazların hayatlarımıza girmesi ile beraber pek çok yenilik ve mobil uygulamaların varlığı da söz konusu hale gelmiş durumdadır. Bu konuda dünyanın en çok tercih edilen mobil uygulamalarından bir tanesi olan Youtube, Android ya da IOS işletim sistemlerine sahip olan cihazlarda arka planda çalışmadığı için bir sorun haline gelmektedir. Youtube arka planda çalma işlemi için bir kaç basit adımın uygulanması ile beraber bu uygulamayı diğer uygulamalara geçiş yaptıktan sonra arka planda çalıştırabilmek mümkün olur.

Youtube Uygulaması

Dünyanın en çok indirilen mobil uygulamalarından bir tanesi olan Youtube, hem Google Play Store’da hem de App Store’de milyon indirme sayısına sahiptir. Uygulamanın dünya genelinde hem mobil üzerinden hem de web sitesi üzerinden kullanılmasının yanı sıra mobil uygulama kapsamına arka planda çalışmıyor oluşu yıllardır Youtube’un politikası olarak benimsenmiştir. Arka plan Youtube uygulamasını çalıştırma işlemi için kullanıcıların sahip oldukları işletim sistemine göre bu uygulamada bir kaç işlem yapmaları gerekir.

Youtube Arka Planda Kullanma

Mobil cihazlarda yer alan uygulamalar kapsamında birinden diğerine geçiş yapılabilmektedir. Bu durum geçiş yapılmış olan uygulamanın ön planda diğerinin ise arka planda çalışması anlamına gelmekle beraber Youtube uygulamasında böyle bir durum söz konusu değildir. Uygulamadan çıkıldığı anda müziğin kesilmesi ile beraber diğer uygulamanın aynı anda kullanılması mümkün olmaz. Arka planda Youtube uygulamasını kullanabilmek için kullanıcıların Android ya da IOS işletim sistemlerinde bir kaç basit adımı takip etmeleri gerekir. Bu gibi durumlarda uygulama üzerindeki değişiklikler kalıcı olarak kullanım sağlar.

blank

Android Ekranı Bölerek Youtube Arka Plan Kullanımı

Android işletim sistemine sahip olan Samsung ve LG gibi markaların cihazlarında çoklu ekran özelliğini kullanarak her hangi bir sistem değişikliği yapmadan Youtube arka planda çalma seçeneğini aktif edebilirsiniz. Android işletim sistemine sahip olan bazı cihazlarda yer alan bu ekranı ikiye bölme seçeneği ile beraber hem Youtube’u hem de diğer uygulamayı aynı anda kullanabilmek mümkün olur. Cihazın ikiye bölünme boyutunu aşağı ya da yukarı çekerek hangi uygulamanın daha fazla yer kaplayacağı konusunda kullanıcı tercih yapabilir.

Android Chrome ile Youtube Arka Plan Kullanımı

Android işletim sistemlerinin varsayılan tarayıcısı olarak bilinen Chrome kullanımı yapılarak da Youtube arka plan özelliği aktif edilebilir. Tarayıcı üzerinden Youtube’a erişim sağlanarak ve tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan üç nokta seçeneğine tıklanarak “Masaüstü sitesi iste” butonuna basılır. Masaüstü versiyonda açılan Youtube’da her hangi bir video ya da müzik açıldıktan sonra home tuşuna basılarak uygulamadan çıkış yapıldığı zaman bildirim panelinde duraklama işareti çıkar. Burada tekrar devam tuşuna basılarak başka bir uygulama kullanımı yapılabilir ve Youtube uygulaması arka planda çalışmaya devam eder.

iPhone’da Youtube Arka Plan Kullanımı

IOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda Youtube uygulamasını arka planda kullanabilmek için üçüncü parti uygulamalarından faydalanmak gerekir. IOS cihazlarda yer alan tarayıcıda masaüstü iste versiyonu bulunmadığından ya da ekranı ikiye bölme özelliği olmadığından dolayı App Store üzerinden indirilebilecek üçüncü parti uygulaması üzerinden Youtube açılır ve diğer uygulama ile beraber arka planda kullanımı sağlanır.

blank

Bunun için Dolphin uygulamasını kullanabilirsiniz. Dolphin tarayıcısından YouTube videosunu başlatıp uygulamadan çıkarsanız video duraklatılıyor. iPhone kontrol merkezine girip Play tuşuna dokunursanız video kaldığı yerden devam ediyor.

Mobil uygulama kapsamında kullanıcılarına yıllardır bu sorunu yaşatan Youtube firmasının bu konuda geri adım atmıyor oluşu kullanıcıların alternatif seçenekleri değerlendirmelerine neden olmaktadır. Hem Android işletim sisteminde hem de IOS işletim sisteminde Youtube uygulamasını arka planda farklı yolları deneyerek kullanabilmek mümkün olur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu