Mobil

iPhone Şarj Olmuyor [Kesin Çözümü]

Dünyanın en iyi işletim sistemine sahip Apple ürünlerinde kullanıcılar “iPhone şarj olmuyor” sorunu ile karşılaşabiliyor. Bu yazımızda sizlere iPhone şarj sorununu çözmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Pek çok kullanıcı iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7 ve 7 Plus ile iPhone 8 ve 8 Plus telefonlarında şarj sorunu ile karşılaşıyor. Yazılımsal yada donanımsal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilecek iPhone şarj sorunu ile karşılaşıldığında aşağıdaki yöntemleri kullanarak sorunun çözülmesini sağlamak mümkün olabilir.

blank

iPhone Şarj Sorununu Çözmek için Neler Yapılabilir?

iPhone cihazlarda ortaya çıkan şarj sorunu ile ilgili olarak problemin kaynağı çok farklı sebeplere bağlı olabileceği için mümkün olduğu kadar telefona zarar vermeyecek şekilde problemin çözülmesi gerekiyor. IPhone şarj olmuyor diyen kişi sırayla;

 • iPhone’un orijinal bir şarj adaptörü ile şarj yapmayı denemesi gerekiyor. Orijinal şarj aletlerinin kullanılmaması ya da bilgisayar üzerinden telefonların şarj edilmesi benzer sorunlara neden olabilir. Bunun dışında hali hazırda kullanılan şarj aletini de başka bir iPhone cihazını şarj etmeye çalışarak test edebilirsiniz. Bu aşamada telefondan ya da şarj aletinden kaynaklı bir problem olup olmadığı öğrenilerek buna göre hareket etmek gerekir.
 • Eğer şarj aletinden kaynaklı olarak bir problem ortaya çıkmamışsa telefonda yaşanan sorunu çözmek için farklı yöntemler denenebilir. Bunlar öncelikle iPhone şarj olmama sorunu için telefonun resetlenmesi yapılabilir. Telefonu resetlemek için iPhone cihazlarda kablo takılı durumdayken Güç Düğmesi ile Home tuşuna aynı anda 10 saniye basmak yeterli olmaktadır. Telefonun resetlenmesini sağlayan bu işlemde hiçbir şekilde telefondan veriler zarar görmez.
 • iPhone şarj olma problemi hala devam ediyorsa, lightning kablo girişinin kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Kürdan veya eski bir diş fırçası ile şarj girişini sokun ve temizleyin.
 • Yapılan tüm işlemlere rağmen sorun hala devam ediyorsa kullanıcılar iki farklı yola başvurabilir. Ayarlardan telefonu formatlayarak tüm içerikleri ve ayarları silmeleri olur. Telefondaki tüm verilerin silinmesine sebep olan bu yöntemi denemeden önce mutlaka iCloud veya itunes üzerinden yedeğinizi alın. Sırayla; Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmesinden “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini seçin.

blank

 

 • Apple servisine giderek sorunun teknik anlamda neden kaynaklandığı öğrenebilirsiniz.

IPhone’un şarj olmaması durumunda yukarıda verdiğimiz adımları takip edilebilirsiniz. Tüm yöntemlere rağmen hala sorun devam ediyorsa, Apple yetkili servisi ile bağlantıya geçmeniz uygun olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

14 Yorum

 1. merhaba telwfonum orjinal şarj aletiyle şarj olmuyot ama aynı şarj aleti diğer cihazları şarj ediyor dün bi kablo aldım bi tek onunla şarj oluyor telefonum bunun nedeni nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?

 2. Aynı sorunu bende yaşıyorum. Fakat burada yazanlar ile uzaktan yakında bir bağlantısı yok

  1. iPhone şarj sorunu genellikle orjinal olmayan şarj aletinden kaynaklanıyor. Siz nasıl bir sorun yaşıyorsunuz, yardımcı olalım efendim.

   1. Bende hep çakma şarj aleti kullandım sonra gittim 3 gün önce orjinal kablo aldım takmaya başladım ara ara şarj etmiyordu şimdi hiç şarj almıyor telefon sadece kaplıyken takıyorum açıldığında bazen şarj ediyor gözüküyor ama çıkarıp takınca şarj olmuyor telefon bu arada telefonu tamirden almıştım her hangi bir sıkıntı çıkarmış olabilirler mi ?

 3. Merhaba. Ben İPhone 6s kullanıcısıyım telefonu şarja taktığımda bazen şarj alıp bazen almıyor nedeni nedir acaba

  1. şarj soketine pislik kaçmış olabilir. bir iğne yardımıyla içini güzelce temizleyin.

 4. Benim iphone 6 şarj oluyor gözüküyor kapalıyken elma çıkıyo açılıyor şarj olmuyor ne yapabilirm

 5. İphone 6 cihazımın şarjı tamamen bitti ve telefon kapandı. Şarza taktığımda şarj oluyor göteriyordu ama telefon açılmadı. Şimdi ise açma tuşuna bastığımda şarz kablosu göreslini göstermiyor, şarja taktığımda da şarz oluyor görselini de göstermiyor? sizce sorun neyle ilgili olabilir ya da nasıl çözebilirim bu sorunu?

 6. Merhaba iPhone 6 kullanıcısıyım uzatma kablolarında şarj olmuyor ama prizde şarj oluyor

 7. Merhaba iPhone 8plus cihazım var orjinal şarj aleti ekran kilidi varken şarj almıyor ekran kilidini açıp takmam gerekiyor orjinal olmayan bir şar cihazıyla yapınca sıkıntı olmuyor neden acaba.

 8. İPHON 7 PLUS kullanıyorum yeni telefon. önceden 1 gün tam giden şarjım artık yarım gün gidiyor. ios 13 e geçtiğime bin pişmanım. iphon her zaman ki gibi güncelleme yaparak telefonları kastırıp ısındırıp şarjını tükettirerek üst modellere geçmemiz için oyun oynuyor. başka bir açıklaması yok bunun. en son mi ye geçip rahat edeceğim.

 9. Merhaba ıphone 11 aldım daha 2 gündür kullanıyorum ve şarj aleti şarj etmiyor telefonda bi sorun yok şarj aletini nasıl kontrol edebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu