Mobil

Iphone Rehber Yedekleme [Kesin Çözüm]

Rehberinizin yedeklenmesi her zaman koruma amacıyla uygulanabilecek yollardan bir tanesidir. iPhone kullanıcıları için iPhone rehber yedekleme işlemi yapmanın pratik yolları bulunur. Ayrıca sadece rehberiniz olmamakla birlikte tüm resim ve videolarınızı da yedekleme işlemi yapabilirsiniz.

iCloud Kullanarak Yedekleme

Telefonunuzda yer kaplamasını istemediğiniz resimler veya rehberiniz için çözüm üretmek verilerinizin korunması kadar telefonunuzun sağlığı için de oldukça önemlidir. Çünkü telefonunuzda bazı işlemlerin yapılabilmesi için gereken boş alan olmadığında işlemleriniz daha yavaş gerçekleşir.

blank

Devamında ise telefonunuzda yavaşlama ile başlayan bir takım sorunlar oluşmaya başlayabilir. Bunun olmaması adına yapmanız gereken iCloud kullanarak verilerinizi yedeklemektir. İlk ve kapsamlı şekilde çözüm arayanlar için kullanılması da basit bir yoldur. Yapmanız gereken öncelikle Ayarlar sekmesine gelmektir. Ayarlar sekmesinden iCloud’a tıkladıktan sonra yedekleme özelliğine geçiniz. Yedekleme menüsüne girdiğinizde şimdi yedekle sekmesine tıklayınız. 5 GB alan sağlayan iCloud’a rehberinizde dahil istediğiniz verileri yedekleyebilirsiniz. Rehber haricinde çok fazla alan kaplamaması için diğer verilerin yedeklenmesi önerilmez.

blank

  • Telefon üzerinde gerekli ayarları yaptıktan sonra web tarayıcı üzerinden iCloud’a gidiyoruz.
  • iCloud hesabına giriş yaparak “Kişiler” seçeneğine tıklayıp rehberimize giriş yapıyoruz.
  • Ekranın sol alt köşesinden ayarlar simgesine tıklayarak “Tümünü seç” diyoruz.
  • “Vcard’ı Dışa Aktar” sekmesine tıklayarak rehberi istediğimiz yere kaydedebiliriz.

iTunes Seçeneği ile Yedekleme

iCloud seçeneğinin yeterli olmadığı zamanda yararlanmanın ücretsiz olduğu bir başka seçenek ise iTunes olarak düşünülebilir. Hem güvenlik açısından da oldukça sistemli şekilde korunmasından kaynaklı olarak daha fazla tercih edilebilir. Rehber yedeklemesi için iTunes’i açınız ve iPhone’u USB gibi bir ara kablo kullanarak bilgisayarınızla bağlantı kurmasına yardımcı olunuz. Ardından ekrana iPhone bilgilerini gösteren bir pencere açılacaktır. Bu bilgisayar olan seçeneği ve devamında da iPhone yedeğini şifrele sekmesini seçiniz. Şimdi yedekle yazısına tıkladıktan sonra rehberiniz yedeklenmeye başlayacaktır. Cihazınızda yer alan birçok veriyi yedeklemeye başlayacağından dolayı kesinti yaşanması normaldir. Bunun için uzun bir zaman ayırmanız gerekebilir.

Bazı Uygulamalar Kullanmak

Size sunulan alanların yeterli gelmemesi durumunda ise yapmanız gereken uygulamalar edinmek olabilir. Bu uygulamaları App Store‘dan edinebilirsiniz. Uygulamalar sayesinde de rehber veya veri yedeklemesi yapmanız mümkün olabilir. Sınırlı bir alanda olması gerekmeden verileriniz yedeklenir. Oldukça basit ve uygulanabilen yöntemler ile verilerinizin daha güvenli ortamda yedek olarak kalmasına imkan tanıyan uygulamaların ücretleri de oldukça düşük seviyededir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu