Mobil

10 Adımda iPhone Pil Ömrünü Uzatma

iPhone kullanıcılarının en büyük şikayetleri iPhone pil ömrünün kısa olaması gelmektedir. Apple son dönemdeki modellerle biraz olsun iPhone pil ömrünü uzatma yönünde adım atmış olsa da geçen senerde alınan modellerde sorun devam etmekte.

Akıllı telefon kullanıcılarının şikayetlerine yanıt vermeye devam ediyoruz. Iphone pil ömrü uzatma başlığı ile birlikte şarj sorununa değineceğiz. Bildiğiniz gibi bu cihazlar çok fazla uygulama barındırıyor ve gün içerisindeki kullanıma bağlı olarak pil ömrünün azalması da gayet normal bir durumdur. Daha verimli ve sağlıklı bir kullanım ise mümkün ve bunu yerine getirmek adına nelere dikkat etmeniz gerektiğini de detaylı bir şekilde sizinle paylaşacağız.

iPhone Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

1. Hem göz sağlığınızı korumak hem de pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi de otomatik parlaklık ayarlarını aktif hale getirmek olacaktır. Bu sayede ortama göre parlaklık ayarı yapılıyor ve daha az pil harcanması sağlanıyor. Yüksek parlaklığı kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve özellikle gün içerisinde telefona çok fazla bakıyorsanız, bu konuda daha hassas bir tutum sergilemek durumundasınız.

2. Hareketli duvar kağıtları ve temalar ilginizi çekiyor olabilir ve cihazlarınızı kullanırken daha estetik bir görüntü elde ettiğinizi de biliyoruz ancak en fazla pil harcayan unsurlardan bir tanesidir. Duvar kağıdı ve temaları kaldırmanızı tavsiye ediyoruz ve bu sayede pil ömrünü de bir şekilde uzatmış olacaksınız.

3. Yüksek grafik özelliklerine sahip oyunların arka planda çalışıyor olması da pil ömrüne etki eden detaylardan bir tanesidir ve oyun oynadıktan sonra mutlaka kapatılmasını tavsiye ediyoruz.

4. Bluetooth’un sürekli olarak açık olması da pil ömrünü azaltan unsurlardan bir tanesidir. İhtiyaç halinde elbette kullanabilirsiniz ancak işiniz bittikten sonra mutlaka kapatın. Aksi takdirde şarjınızın kısa süre içerisinde bittiğini fark edeceksiniz.

5. Konum servislerinin açık olması da şarj sorununu beraberinde getiren detaylardan bir tanesidir. Eğer aktif ise sizler de kapalı konuma getirebilir ve pil ömrünü uzatabilirsiniz.

blank

6. Otomatik güncellemeler açık ise kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Sürekli olarak güncelleme alacaksınız ve cihazınız sizden onay almadan bu güncellemeleri yapacaktır. Cihazlarınızın en çok şarj yediği anlardan biri de budur ve kapalı tutulması çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

7. Yeni verileri al özelliği de yine pil ömrünü azaltan sorunlardan biri ve ihtiyacınız olmadığı takdirde kapalı tutmanız daha doğru bir hamle olarak görülüyor.

8. E-mail alma sıklığını güncelleyerek de pil ömrüne katkıda bulunabilirsiniz. Ayarlar-mail-kişiler-takvimler-yeni verileri al-süre belirleme adımlarını takip ederek sizler de sıklık durumunu kontrol altına alabilirsiniz.

9. Ekolayzırın açık olması da yine pil ömrüne olumsuz etki eden unsurlardan bir tanesidir. Dikkatli kullanım ile birlikte pil ömrünü uzatmak ve cihazlarınızı daha sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün. Ayarlar-müzik-ekolayzır adımlarını takip ederek işlem yapabiliyorsunuz ve bu sayede kontrollü bir kullanıma da imza atmış olacaksınız. Birçok kullanıcı bu detayın farkında değil ve ne yazık ki açık halde kullanmaya devam ediyorlar.

10. Arka plan uygulamaları, kullanılmadığı takdirde mutlaka kapatılmalıdır. Aksi takdirde şarjınız daha kısa süre içerisinde bitecektir. Sık sık arka planı kontrol etmeyi unutmayın ve ihtiyacınız olmayan uygulamaları da kapatmayı deneyin.

Iphone pil ömrünü uzatma işleminin nasıl yapılacağını ve bunun için hangi unsurlara dikkat etmeniz gerektiğini sizinle de paylaşmaya çalıştık. Bu adımları eksiksiz bir şekilde takip edip uyguladığınız takdirde sizler de sonuç elde edecek ve elde ettiğiniz sonuçlardan memnun kalacaksınız. Iphone kullanıcısı iseniz eğer bu detaylar büyük önem arz edecek ve pil ömrüne de katkıda bulunacaktır. Iphone kullanıcıları için hayat kurtaracak unsurları paylaşmaya çalıştık ve sizler de bu detaylar sayesinde pil ömrüne katkıda bulunma şansı elde edeceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu