Mobil

iPhone Etkin Değil Hatası Çözüm

iPhone ve iPad gibi Apple ürünlerinde iPhone etkin değil hatası güvenlik kilidini üst üste hatalı girmeniz durumlarında ortaya çıkmaktadır. Apple’ın güvenlik önlemlerinin yüksek olmasına bağlı olarak ortaya çıkan ‘iPhone neden etkin değil’ sorusuna cevap verelim isterseniz.

Tekrar tekrar denemelerde iPhone etkin değil hatasının gitmemesi de Apple kullanıcılarını hem tedirgin etmektedir hem de cihazı kullanım kalitelerini düşürmektedir.  Fakat şimdi size sunacağımız birkaç basit yöntemle bu hatadan kurtulabileceksiniz ama öncesinde bu hatanın ne olduğuna kısaca değinelim.

iPhone Etkin Değil Hatası Sebebi

Bu hata, cihaz için belirtilen şifrenin üst üste yanlış girilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8, iPhone X modelleriyle beraber bu modellerin S versiyonlarında da ortaya çıkan bu hata, “iPhone kapalı 1 dakika sonra yeniden deneyiniz” ibaresiyle ekranda yer almaktadır. Ayrıca “iPhone etkinsizleştirildi” gibi uyarılar da görülebilmektedir.

blank

iPhone Etkin Değil Hatası Çözüm Yolları

1. Yöntem

Bu yöntemi kullanmak için cihazını daha önce iTunes ile eşleştirmiş olmanız gerekmektedir. Cihazı USB kablo kullanarak bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes uygulamasını çalıştırın. “iPhone’a Geri Yükle” düğmesine basarak işlemi başlatın. Bu işlem tamamlandığında hata durumu ortadan kalkacaktır.

2. Yöntem

Bu yöntem ise kayıp ve çalıntı durumları için geliştirilmiş olan “iPhone’umu Bul” özelliğini kullanarak yapılmaktadır. iTunes ile eşleştirme yapmamış kullanıcılar için alternatif olan bu yöntem de basit ve çözüme ulaştıran bir yöntemdir. Öncelikle buraya tıklayarak Apple kimliği ve şifresi ile giriş yapıyorsunuz. Giriş işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra “Tüm Aygıtlar” bölümüne girip cihazını seçin ve parolasını silin. Son olarak en son yedeği kurmak için “Ayarlama Yardımcısı” menüsünü kullanın.

3. Yöntem

Bu yöntem kurtarma modu etkinleştirilerek yapılmaktadır. İlk iki yönteme uygun olmayan cihazlar için başvurulacak bir yöntemdir. Öncelikle cihazı kapatmanız gerekiyor. Ardından bilgisayarınızda iTunes uygulamasını başlatıp USB kablosunu bilgisayarınıza takınız. USB kablosunun diğer ucunu ise cihaza takmadan önce Home tuşuna uzun süreli basılı tutun ve bırakmayın. Belli bir zaman sonra USB kablosunun boşta kalan ucunu cihazına takın ve iTunes uygulamasında “kurtarma durumunda bir cihaz algılandı” ibaresinin çıkmasını bekleyin. Bu uyarı çıktığında ise onaylayın ve cihazın geri yüklenmesini sabırla bekleyin. Ortalama olarak 1 saat sürecektir.

Bu yazıda iPhone etkin değil hatası sorunu karşısında yapılması gereken adımları sizlerle paylaştık. iPhone kilit ekranında parala 6 kez üst üste yanlış girilmesi durumunda ortaya çıkar ve katlanarak devam eder. Parolayı girmeden düşünmenizi tavsiye ederiz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

3 Yorum

  1. apple’ın kendi sitesinde bile yazmadığı 3. yöntemin detayları ile telefonumu kurtardım. emeğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu