Mobil

iPhone Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

IPhone kullanıcıları için harika bir haberimiz var. iPhone’da ekran yansıtma nasıl yapılır sorusuna tüm detayları ile birlikte yanıt vermeye çalışacağız. Sizler de cep telefonlarınızı kullanarak dev ekranda kullanım sağlayabilirsiniz. Cep telefonu ekranının devasa tv’lere yansıtılması mümkün. Bunu kablolu olarak yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kablosuz olarak da sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz.

Dilerseniz her iki yönteme de göz atalım ve uygun olan yöntem üzerinden sizler de yansıtma işlemini gerçekleştirin. Teknolojinin gelişimine kayıtsız kalmamak gerekiyor ve var olan bu tür avantajlar sayesinde sizler de kullanım kolaylığı elde etmiş olacaksınız.

IPhone’da Ekran Yansıtma

 • Kablosuz bağlantı sağlayabilmeniz için bir Apple Tv’ye sahip olmanız gerekiyor. ve tabi bunun yanı sıra hdmi kabloya da sahip olmanız gerekecektir.
 • Apple Tv’yi öncelikli olarak kablosuz ağa bağlamanız gerekiyor. bu sürecin ardından ise Airplay özelliğini kullanabilir hale geleceksiniz.
 • Videolar uygulamasını kullanarak youtube ve safari gibi ekranları sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor olacaksınız.
 • Telefon ekranını yukarı kaydırdığınız takdirde kontrol merkezini görüntüleyeceksiniz. Bu menü üzerinden Apple Tv’yi aktif hale getirin. Herhangi bir filmi açın ve oynat butonuna basın. Telefonunuzda oynayan vidyonun aynı zamanda yansıtma yaptığınız televizyonda da oynatıldığını göreceksiniz.
 • Bu özellik ile birlikte sinema ve maç izleme keyfini daha kusursuz bir seviyeye taşıyabilir ve yaşam alanlarınızı gerçek bir seyir alanına dönüştürebilirsiniz.

iphone-ekran-yansitma

Kablolu:

 • Hdmi kablo ve lighting dijital av adaptörüne sahip olmanız gerekiyor. Kablolu bağlantıyı da yine bu ürünler sayesinde yapacağız.
 • Hdmi kablosunu tv’ye bağlayarak ilk adımı atalım.
 • Hdmi kablosunun boşta kalan ucunu ise adaptöre takıyoruz.
 • Adaptörümüzün kendisi ise iphone 10 bağlantı noktasına takılacak.
 • Ekran yansıtma işlemi için yine kontrol merkezine giriş yapıyoruz ve herhangi bir vidyoyu oynatmaya başlıyoruz. Ekran yansıtma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.
 • Bu adımlar için herhangi bir ödeme ya da ekstra işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Ürünleri eksiksiz bağladığınız ve ayarladığınız takdirde sizler de dev ekranda vidyo izleyebilecek ya da telefonlarınızı kontrol edebileceksiniz.

Ekran Yansıtma Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Keyifli bir film gecesi düzenlemek istiyorsunuz ancak bunu küçük bir ekrana sığdırmak istemiyorsanız sizler de ekran yansıtma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu özellik yalnızca iphone kullanıcıları için değil, aynı zamanda android işletim sistemine sahip cep telefonu kullanıcıları için de aktif edilebiliyor. Sizler de cep telefonu ekranını devasa tv ekranlarına yansıtarak film izleme keyfini bir üst seviyeye taşıyabilir ve yine arkadaşlarınız ile daha keyifli vakit geçirme şansı elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yaşam alanlarınızı gerçek bir stadyum ya da tribüne dönüştürmek istediğinizde de ekran yansıtma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Tabi görüntü kalitesine dair birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz ve cep telefonlarınızda elde edeceğiniz görüntü ile tv üzerindeki görüntü ne yazık ki aynı kalitede olmuyor. Çözünürlük biraz daha düşük olabilir ancak ekranın büyük olması bunu biraz olsun kapatıyor.

Teknolojinin bizimle paylaştığı avantajlardan biri ve sizler de dilediğiniz an bu avantajdan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Az önce de dile getirdiğimiz gibi bunun için ekstra ödeme yapmanıza ya da ekstra uygulama kullanmanıza gerek yoktur. Doğrudan bahsi geçen adımları takip ettiğiniz takdirde cep telefonu ekranlarınızı dev tv ekranlarına yansıtabilir ve kullanımı bu sayede daha kusursuz bir seviyeye taşıma şansı elde edersiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu