Mobil

IPhone Ekran Kaydı Videosu Çekme

IPhone cihazlardan ekran video kaydı alma işlemi, ek bir uygulamaya gerek kalmadan yapılmaktadır. İşlem için telefonun işletim sisteminin İOS 11 olması yeterlidir. Son güncellemesi ile birilikte İOS 11’i neredeyse tüm modellerine gönderen IPhone, telefonlarının ekran kaydı videosu almasını sağlamaktadır. Bunun için denetim masası üzerinden yapılacak değişiklikleri kullanmak yeterli olur.

IPhone Ekran Kaydı İçin Denetim Masası Değişiklikleri

IPhone denetim masası özelleştirmesi, İOS 11 güncellemesi ile birlikte gelmektedir. Güncellemeden hemen sonra denetim masasında bazı seçeneklerin adının değiştiğini, bazı seçeneklerin eklendiğini görebilirsiniz. Güncellemeden hemen sonra ekranda ‘Ekran Kaydı’ seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçenek uygulamaya güncellemeden sonra ulaşır. Çünkü Denetim Merkezi menüsünde yer alan standart menü seçenekleri, ekran kaydı menüsünü kapsamamaktadır.

blank

Telefonumda Ekran Kaydı Seçeneği Yoksa Ne Yapmalıyım?

IPhone telefonda ekran kaydı menüsünü bulamıyorsanız, güncellemenin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer telefonunuzun işletim sistemi İOS 11’e geçmişse, ekran kaydı menüsü ekleme işlemini kendiniz yapmanız gerekecektir. Bu işlem şu şekilde yapılır:

  • Telefonunuzun Ayarlar kısmına gelin.
  • Ayarlar düğmesine bastıktan sonra Denetim Merkezi seçeneğine tıklayın. Burası telefonunuzun beyninin olduğu alandır.
  • Sağ kısımda bulunan Denetimleri Özelleştir düğmesine tıklayın.
  • Bu noktada karşınıza özelleştirilmesini isteyeceğiniz denetim merkezi menüleri çıkacaktır. Bu menüler içerisinde Ekran Kaydı seçeneği bulunmayacaktır. Bu durumda ‘Daha Fazla Denetim’ düğmesini işaretleyin.
  • Daha fazla seçeneğinin sonrasında telefonunuza yeni sürüm ile birlikte gelen seçenekler arasından ‘Ekran Kaydı’ seçeneğini işaretleyin. Sağ kısımda ne yapmak istediğinizi soran bir seçenek göreceksiniz. buradan ‘Dahil Et’ kısmına tıklayın.

Artık IPhone ekran kaydı seçeneğiniz kullanılabilir.

IPhone Ekran Kaydı Nasıl Aktive Edilir?

IPhone ekran kaydını kullanılabilir duruma getirmek için yapılması gereken, ana ekranda kaydetme butonunun nerede duracağına karar vermektir. Telefonunuz üzerinde yaptığınız son değişiklikle Ekran Kaydı menüsünü kullanılabilir hale getirmiş olursunuz. Ardından ekran kaydetme simgesinin nerede duracağına karar vermeniz istenmektedir. IPhone telefonlarda yukarı kaydederek erişilen ekran menüsüne ekran kaydı seçeneğini kaydetmeniz halinde erişiminiz kolay olacaktır. Böylece kendi ekranınızın videosunu alabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu