AndroidMobil

Google Play Store İndirme Bekleniyor Problemi [Kesin Çözüm]

Google Play Store indirme bekleniyor sorunu android kullanıcıları için karşılaşılan can sıkıcı bir durumdur. Android cep telefonları ve tabletlerde bazen Google Play Store’da indirme sırasında bir takım sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında en çok karşımıza çıkan indirme bekleniyor problemi ile ilgili çözüm yollarını bu yazımızda anlatacağız.

Google Play Store’a giriş yaptıktan sonra indirmek istediğiniz uygulama menüsünde bulunan indir butonuna bastığınızda indirme bekleniyor uyarısı çıktıktan çok kısa bir süre sonra indirmenin otomatik olarak başlaması gerekir.

Google Play Store indirme bekleniyor!

Google Play Store indirme bekleniyor uyarısı çıkmasına rağmen indirme başlamaz ise bu hata genellikle yazılımsal kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Ancak bazı durumlarda da Google Play’in sunucularında yaşanan yoğunluk dolayısıyla da bir takım sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Eğer sorun Google Play sunucuları ile alakalı ise sadece sizi ilgilendiren bir mesele olmadığı için sorunun düzeltilmesini bekleyebilirsiniz.

 

blank

Google play Store İndirme Bekleniyor Hatası Alınca Yapılması Gerekenler

Eğer siz de bir uygulamayı indirirken indirme bekleniyor hatası alırsanız yapmanız gereken ilk şey cihazınızı yeniden başlatmaktır. Çoğu zaman ön belleğin dolu olması ve başka sorunlar sebebiyle cihazın başlatılması cihazın rehberliğinde bir rahatlama meydana getireceği için sorun buradan kaynaklanıyor ise çözülecektir.

1. Google Play Store’da verileri ve ön belleğini temizleyin

Diğer yapılması gereken önemli yöntem ise mutlaka Google Play Store‘daki yer alan verilerin temizlenmesidir. Özellikle telefonunu sık olarak temizlemeyen kullanıcıların Google Play Store’da yer alan önbellek kısmında veri birikmesi meydana gelebilir.

Telefonun, ayarlar > uygulamalar > Google Play Store > durdurmaya zorla > önbellek ve verileri temizle seçeneklerinden sonra telefonu yeniden başlatın.

2. İnternet Bağlantınızı kontrol edin

Play store‘da aldığınız indirme bekleniyor uyarısına rağmen indirmeniz başlamıyorsa ve yukarıdaki işlemlerden sonra hala sorun çözülmemiş ise mutlaka internet bağlantınızı kontrol etmelisiniz. Eğer wifi üstünden bağlanıyorsanız internet sağlayıcınızla irtibata geçerek sorunu dile getirebilirsiniz. Mobil internet kullananlar için de paket bitmesi durumunda meydana gelen yavaşlamalarda Play Store’dan dosya indirmek mümkün olmamaktadır.

3. Google Play Store son güncellemelerini kaldırın

Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store yoluna giderek, açılan yer alan diğer seçeneğine dokunun ve“Güncellemeleri kaldır” demeniz yeterli olacaktır.

4. Telefonun Tarih ve Saatini Kontrol Edin

Diğer yöntem, telefonun veya tabletin tarih ve saat ayarlarını otomatik tercihinden manuel tercihine alınmasıdır. Manuel tercihine aldıktan sonra tekrar giriş yapıp otomatik tarih ve saat ayarlarına aldıktan sonra indirmeyi deneyebilirsiniz.

5. Telefonun depolama alanlarını kontrol edin

“Google Play Store indirme bekleniyor” hatasının en büyük sebeplerinden biri de telefon hafızasının dolu olmasıdır. Depolama alanını kontrol etmek için; Ayarlar > Depolama yolunu kullanabilirsiniz. Eğer telefon hafızası dolu ise gereksiz uygulamaları ya da resimleri silerek telefonda yer açabilirsiniz.

6. Google Play Store’u web tarayıcı üzerinden açın

Yukarıda verilen yöntemlere rağmen “indirme bekleniyor” hatası hala devam ediyorsa, Google Play’in internet sitesi üzerinden istediğiniz uygulamayı indirmeye başlayabilirsiniz.

7. Telefon Sistem güncellemesini kontrol edin

İndirme sorunu telefon sisteminin güncel olmamasından kaynaklı olabilir. Ayarlar > Sistem > Güncellemeleri kontrol et yolunu izleyebilirsiniz.

8. Başka bir Google hesabı ile Deneyin

“Google Play Store indirme bekleniyor” sorunu çözüm yollarından bir diğeri ise Google hesabını değiştirmek. Telefonun Ayarlar > Kullanıcılar ve hesaplar > Google seçeneğinden mevcut hesaptan çıkış yaparak başka bir Gggoogle hesabı kullanarak deneyiniz.

Google Play Store indirme bekleniyor hatasında yukarıdaki yöntemleri takip etmenize rağmen hala indirme bekleniyor hatası devam ediyorsa donanımsal bir problem ile karşılaşmış olabilirsiniz ve akıllı telefonunuzun teknik servisine danışmanızı öneriyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu