Mobil

iPhone Batarya Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Teknolojinin nimetleri arasında bulunan akıllı telefonlar, artık temel ihtiyaç hâline gelmiştir. Modern ve akıllı telefonun öncülerinden olan Apple, iPhone serisiyle bu ihtiyaca fonksiyonel bir yaklaşımla çözüm sağlamayı başarır. Dünya genelinde pek çok kullanıcıya sahip bu telefonun uzun kullanım ömrüne kavuşması için bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir. iPhone batarya değişimi yapmak gibi birtakım işlemler, söz konusu cihazın sağlığı açısından önem taşıyan bir husustur.

Bilindiği üzere Apple markasının ürettiği telefonlarda bataryalar kullanıcılar tarafından çıkarılabilen bir yapıya sahip değildir. Gövdenin içinde bulunan ve uzman kişilerce çıkarılan bu parçaların sağlığı, telefonun performansına önemli ölçüde etki eder. Apple batarya değişimi ile istenilen performansın yeniden yakalanması mümkün hâle gelebilir. Bu değişim için birtakım şartlar aranır.

iPhone Batarya Değişimi Ne Zaman Olmalı?

Elde edilen veriler ışığında, söz konusu telefonun bataryası aşağı yukarı 500 şarj döngüsünü tamamlayınca veriminde yavaş yavaş düşme kaydedildiği söylenebilir. Bu durum da bataryanın tamamen şarj edilse bile %85’inin dolduğu anlamına gelir. Verimliliği azalan batarya, bu sebepten dolayı daha kısa sürede biter ve telefon devamlı olarak şarj edilmeye ihtiyaç duyar. Bu durumda telefonun pil sağlığı %85’in altına düştüğü zaman Apple batarya değişim ücreti araştırması yapmanın ve batarya değişiminin vakti gelmiş demektir.

Şarj esnasında ya da aşırı kullanımda ısınma sorunu meydana gelebilir. Bu da telefonun bataryasının şişmesine neden olur. Bu şişkinlik, ekrana ya da anakarta baskı yapabilir. Baskı neticesinde ise istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riski artar. Cihazın kasasından fark edilebilen bu şişlik, telefonun estetik görünümüne de zarar verir. Böyle bir durumla karşılaşan kullanıcılar, iPhone batarya değişimi konusunda acele etmelidir.

Orijinal olmayan şarj aleti kullanmak, bataryanın ömrünü kısaltan unsurlardan bir diğeri. Üstelik başka bir alet yardımıyla şarj etmek cihazın şarjının daha kısa süre içinde tükenmesine sebep olur. Bunun yanı sıra cihazın şarjda uzun müddet kalması, batarya tam olarak bitmemişken şarja koyulması, tam dolum sağlanmadan telefonun şarjdan alınması gibi faktörler de bataryanın ömrünü azaltan etkenlerdir.

Bataryanın arızalanmasına neden olan etkenler arasında şarj soketini zorlamak da yer alır. Bununla birlikte bağlantı kablosunun doğru bir şekilde takılmaması da aynı probleme sebebiyet verebilir. Tüm bu problemlerin giderilmesi için Tamirci Abi’ye başvurulabilir ve iPhone batarya değişim ücreti ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

iPhone Batarya Değişimi Fiyatları ve Değişim Sonrası Yapılacaklar

Telefon sağlığı ile ilgili merak edilen konular arasında yapılan değişimlerin maliyeti de yer alır. Apple batarya değişimi fiyat bakımından kullanıcıların büyük bir külfet altına girmemesine yardımcı olur. Bu zamana kadar farklı modellerde akıllı telefon geliştirilmiş olması, fiyat farkını ortaya çıkaran bir unsurdur. Bataryalar, modelden modele değiştiği için bu değişkenliğin fiyat değerine yansıması doğaldır. iPhone batarya değişimi fiyat incelemesinde bulunan bireyler, bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmalıdır.

Çeşitli nedenlerden dolayı batarya değişimi işlemi gerçekleştirildikten sonra orijinal bir şarj aletinin ve şarj kablosunun kullanılması gerekir. Değişimin ardından bataryanın tamamen boşalması beklenip o şekilde şarja koyulmalıdır. iPhone batarya değişimi sonrası şarj edilen bataryanın tamamen dolması beklenmelidir.

Yeni bataryanın araç şarjlarıyla doldurulmaması da bataryanın sağlığı açısından önem taşıyan bir ayrıntıdır. Tüm bunlarla beraber telefonun şarj esnasında kullanılmaması da elzemdir. Söz konusu değişimle telefonun içindeki verilen kaybolup kaybolmadığı merak edillen noktalardan biri. Neyse ki bataryanın yenilenmesi telefonun içerisinde bulunan hiçbir verinin silinmesine izin vermez. Ancak herkes, bu kadar ince noktalar içeren bir işlemin güvenilir eller tarafından gerçekleştirilmesi ister. Siz de Tamirci Abi’nin uzman kadrosuna güvenle cihazını emanet edebilir, yapılan işlemler sonrasında altı ay sürecek olan garanti kapsamının tadını çıkarabilirsiniz!

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu