Blog

IP Çakışması Nedir Nasıl Çözülür?

IP Çakışması Nedir Nasıl Çözülür?

IP adresi, bilgisayarınızın internet üzerinde tanımlı olmasını sağlayan, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilen bir rakamlar topluluğu olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla her bilgisayarın kendisine özgü bir IP adresi bulunmaktadır. IP adresinin açılımı ise ‘’ Internet Protocol Address’’ tir.

IP adresi konusunda birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Bunlardan en sık rastlananı da IP çakışmasını adını verdiğimiz bir problemdir. Bu yazımızda IP çakışması nedir nasıl çözülür gibi soruların yanıtlarını ele alacağız.

IP adresinin ne olduğunu tanımladıktan sonra gelelim IP çakışması sorunun ne olduğuna… IP çakışması, bilgisayarınızın sahip olduğu bu IP adresinin ağdaki farklı bir bilgisayar ile aynı olması durumuna verilen addır. Her ne kadar bu sorun, geçtiğimiz yıllarda çok daha fazla yaşanmış olsa da şimdilerde de karşımıza çıkabilme ihtimali yok değil.

IP çakışması yaşadığınız takdirde bilgisayarınıza bu durumla alakalı bir uyarı gelir. Bunu düzeltebilmeniz için yapmanız gereken bazı işlem basamakları vardır. Öncelikle, Başlat menüsünden ‘’çalıştır’’ ı seçip buradaki metin kutusuna ‘’cmd’’ yazın. Tamam dedikten sonra çıkan ekrana ‘’ipconfig’’ yazarak IP adresinizi öğrenebilirsiniz. IP adresini öğrendikten sonra sırası ile Denetim Masası>Ağ ve İnternet>Ağ ve Paylaşım Merkezine girdikten sonra mevcut bağlantınıza tıklayıp Özellikler>İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPV4) ‘ e tıklayın. Mevcut adresinizin herhangi bir hanesini değiştirerek ‘’tamam’ a bastıktan sonra sorununuz halledilmiş oluyor.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu