Blog

Distopya Ne demek?

John Stuart Mill tarafından ortaya atılan bir kelime ve aynı zamanda tez ürünüdür. Distopya ne demek sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım. Gelecekte meydana gelecek olumsuzlukları ve bu olumsuzlukların içinde mücadele etmek durumunda kalan toplumları kapsayan bir kelimedir.

Distopya Ne demek?

Ütopya kelimesinin tam tersi olarak da kullanılıyor ve son dönemde çok daha sık karşı karşıya geldiğimizi de belirtmek isteriz. Baskıcı bir sisteme boyun eğen ve aynı zamanda otoriter sistemin kölesi olmayı kabul eden, sessiz toplumları anlatan geniş kapsamlı bir kelimedir.

Olumsuz bir geleceği tanımlamak için de kullanılabilir ve Yunanca kökenli olduğunu da belirtmekte fayda var. Aslında asırlardır kullanılan bir kelime ancak son dönemde daha sık gündeme getirilir oldu ve yine sosyal medyanın yanı sıra birçok dizi ve filmde de bu kelime ile karşı karşıya geliyoruz.

Distopya Nedir? TDK Anlamı

Olumsuz şartlara boyun eğen ve bu şartlar altında yaşamayı kabul eden toplumların tümüne distopya adı veriliyor.  Aslında bu tür toplumların örneği de dünya geneline bakıldığında net bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu filmlerinin yanı sıra fantastik kategorisinde yer alan filmlerde de bu ibareyi ve bunun tam karşıtı olan ütopik kelimesini de daha sık duyuyor ve görüyoruz.

Gündelik hayatlarımızda uygun noktalarda distopik ya da ütopik gibi evrilerek kullanımı da mümkündür. Daha edebi bir dil kullanmayı tercih ediyorsanız bu kelimeleri de bir şekilde kelime haznenize dahil edebilirsiniz.

Baskı ve otoriter sistemi eleştiren bir kelime olmasına rağmen ne yazık ki amacı dışında kullanılıyor ve sadece filmlere konu olabiliyor.  Ütopik kelimesinin kullanımı ise çok daha yaygın ve son dönemde ortaya çıkan fantastik ve bilim kurgu filmlerinde buna daha net bir şekilde şahit olabiliyoruz.

Anlamını iyi kavramanız gerekiyor ve hatta bu iki kelime için koca koca kitaplar da yazıldı. Bu yüzden boş bir kullanım dilini hak etmiyor ve sosyal medyada çürütmek de gerçekten haksızlık olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu