Blog

@ Et işareti Nasıl Yapılır?

Et işareti telefonda ve bilgisayarda yapmak için hangi tuşları kullanmanız gerekiyor? Şimdi internet kullanıcılarının mutlaka bilmesi gereken Et işareti nedir? Klavyede et işareti nasıl yapılır? Gibi sorunların çözümüne cevap vermeye çalışalım.

@ Et İşareti Nasıl Yapılır?

Et işareti Türkçe’de “kuyruklu a” olarak adlandırılır ve “et” olarak telaffuz edilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde en çok kullanılan sembollerin başında gelir. En yaygın kullanıldığı yerlerin başında e-posta adresleri gelmektedir. Kullanıcı ile elektronik postanın gideceği posta sunucusunun adlarını birbirinden ayrılmasında kullanılır.

blank

Bilgisayarda Et İşareti

Türkçe Q klavyelerde yapmanız gereken kombinasyon:

CTRL + ALT + Q =@

ALTGR + Q =@

Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutarak 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın sonra bırakın)

Türkçe F klavyelerde yapmanız gereken:

CTRL + ALT + F =@

ALTGR + F =@

Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutarak 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın sonra bırakın)

İngilizce Klavyelerde ise Shift + 2 = @

Apple: Alt-Option + Q

Telefonda Et İşareti Nasıl Yapılır?

iPhone’da Et İşareti Nasıl Yapılır?

blank

Android Telefonlarda Et işareti Nasıl Yapılır?

blank

Et İşareti Nedir?

Bu sembol 473 yıl önce çok farklı anlamlarda kullanılıyordu. Bilinen ilk kullanımına Francesco Lapi adlı Floransalı bir tüccarın 1536 yılında yazdığı bir mektupta rastlandı. Tüccar yazdığı mektupta İspanya’daki fiyatlardan bahsederken @ işaretini kullanmıştı. O zamanlar ticari bir ölçü birimi olarak kullanılan @, zamanla daktilolara da kendine yer buldu. Ayrıca 1674’de Fransızca’daki “à” harfinin yerine “@” işaretinin kullanıldığı bilinmektedir. Ray Tomlinson 1971 yılında bu işareti e-posta sunucularındaki kullanıcıları tanımlamak amacıyla kullanmaya başladı. Bu tarihten günümüze kadar @ bugünkü e-posta hesaplarındaki kullanım şekline kavuştu.

Et @ İşareti Çıkmıyor?

Yukarıda verilen yöntemleri denediniz fakat @ Et işareti çalışmıyor ise birkaç nedeni vardır. Klavyenizdeki tuşların aktif olarak çalıştıklarınızı kontrol ediniz. Klavyenizin dili değişmiş  olabilir.

Ekranın sağ alt köşesinde “EN” olan klavye dilini “TR” olarak değiştirebilirsiniz. Böyle bir simgeyi göremiyorsanız;

Başlat > Denetim masası > Bölge ve Dil > Klavyeler menüsünden Türkçe F yada Q klavyeyi seçerek sorunu giderilmiş olur. İngilizce klavyede Shift + 2 tuşları ile @ et işareti yapabilirsiniz.

Et işareti yukarıda anlatılan tüm yöntemlere rağmen çıkmıyorsa, aşağıda yorum kısmından sorunun çözümü için bize yazabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

3 Yorum

  1. Anlattıklarınız hepsini yaptım ama olmuyor bir türlü. Bilgisayarıma her türlü güncelleme de yaptım. Ama yinede olmuyor. Bilgisayarim Windows 7 home basic

  2. f klavye kullanıyorum. bir program kurdum altgr+F kombinasyonuna kendi kısayolunu oluşturmuş. herhangi bir program açıkken bu tuşlara bastığımda bu program açılıyordu. ben de programı tamamen kaldırdım. ama halen altgr + F veya ctrl + alt + F yapınca @ işareti yapamıyorum.
    alt + 6 4 çalışıyor.
    windows10 single lang. ingilizce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu