Bilgi

İnverter Nedir?

Evirici ve güç dönüştürücü olarak da tanımlayabileceğimiz inverter, elektriksel güç dönüştürme parçası, elemanı tanımı ile de karşımıza çıkıyor. İnverter nedir? Sorusuna çok daha detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız ve bunun yanı sıra neden ne şekilde kullanılabileceğine de yine hep birlikte göz atacağız.

İnverter Nedir?

İngilizce dilinde “İnvertör” olarak karşımıza çıkan ve dilimizde de inverter olarak bilinen güç dönüştürücü eleman, herhangi bir DC kaynaktan gerilimi alıyor ve bu gerilini işleyerek kısa süre içerisinde AC gerilimi elde ediyor. Basit bir elektronik devre olduğunu da söyleyebiliriz ve aslında birçok farklı kaynakta da bu şekilde bir tanım yapıldığını net bir şekilde görebiliyoruz.

İnvertörün ters fonksiyonunu incelediğimizde ise karşımıza doğrultucu ya da redresör gibi terimler çıkıyor. Süreci incelediğimizde ise Ac güç kaynağının geriliminin sinüs eğrisini andıracak şekilde artış gösterdiğini ya da tam tersi şekilde azaldığını söyleyebiliriz. Gerilim pozitifi olduğu takdirde akımın bir yönde aktığını belirtmek gerekiyor ve eğer gerilim negatif ise ters yönde akması mümkün olacaktır.

Gücün farklı fazları için her daim doğrultucuya ihtiyaç duyulacaktır ve burada yine önemli bir detay karşımıza çıkıyor. Bir doğrultucu sadece pozitif iken, ikinci doğrultucu negatif olmak koşulu ile güç geçimine izin veriliyor. Aksi bir durum kesinlikle ve kesinlikle mümkün olmayacaktır.

blank

İnverter Nerelerde Kullanılır?

Sistemin çok daha etkin ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasına yardımcı olan invertör, dalgalanmalar ile birlikte dengesizlikleri de ortadan kaldırmak için tercih ediliyor ve buna ihtiyaç duyulan birçok farklı sektörde ya da alanda, invertör kullanımına rastlamak mümkündür. Bunun en basit ve gerçekçi örneklerinden bir tanesi ise bilgisayarlarımızdır.

Gücü daha verimli bir şekilde aktarmak ve yine dağılımını daha profesyonel bir şekilde sağlamak adına bu dağıtım aracına ihtiyacımız olacaktır. Aydınlatma sistemlerinin yanı sıra bilgisayar, matkap ve elektronik cihazların büyük bir kısmında da invertör detayını net bir şekilde görebiliyoruz ve faydalanıyoruz.

İnverter Ne Gibi Bir Fayda Sağlıyor?

1. Doğru akım ile birlikte alternatif akım arasındaki bağlantıyı çok daha profesyonel bir seviyeye taşıyan ve aynı zamanda gerilim düzeyini doğru bir biçimde ayarlayan tüm cihazlar invertör olarak adlandırılıyor ve bu şekilde bir tanım yapmak da mümkündür. Hız ayarının yapılabilmesi ev dağıtımın daha doğru şekilde sağlanması için en doğru araçlardan bir tanesidir.

2. Sorunlu elektrik dalgalarının düzenlenmesinde bir adım öne çıkıyor ve ürünlerin kullanımını daha kolay ve daha sağlıklı hale getiriyor diyebiliriz.

3. Hız kontrolü ile birlikte hatrı sayılır bir enerji tasarrufu detayından bahsetmek mümkündür ve invertörün asıl kullanılma nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle budur.

4. Ani deşarjlı motor kalkışı için de yine bu detaya ihtiyaç duyulacaktır.

5. Ani deşarjı azaltmak için yol vericilerin daha yaygın bir şekilde kullanıldığını görebiliyoruz. Yol vericilerin görevi ise motora sabit frekans iletmektir ve bunu da sağlıklı bir şekilde yerine getirdiklerini görebiliyoruz. İnverter detayı ile birlikte gerilim düşürülür ve kullanım daha sağlıklı bir seviyeye taşınır. Kulanım alanlarının ne kadar geniş olduğunu sizler de net bir şekilde görebiliyorsunuz ve aslında bu her geçen gün biraz daha artıyor.

İnverter nedir? Sorusuna yanıt vermekle birlikte nerede ve ne şekilde kullanıldığı detaylarını da siz değerli okurlarımız ile paylaşmaya çalıştık. Daha detaylı bir inceleme yapıldığında çok farklı kavramların da karşımıza çıktığını görebiliyoruz ve farklı yazılarımızda yine bu terimlere de yer vermeye çalışacağız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu