Blog

İnternetten Telefon Almak Güvenli mi?

Dijital dünya aracılığı ile yapacağınız alışverişlerde kesinlikle güvenilir adresleri tercih etmek durumundasınız. Ne yazık ki her yıl binlerce ve hatta daha fazla insan dolandırılıyor ve paralarını alabilmek için mücadele veriyorlar. İnternetten telefon almak güvenli mi başlığı altında bu konuya yer verecek ve sizleri de bilgi sahibi yapmaya çalışacağız.

İnternetten Telefon Almak Ne Kadar Güvenli?

Herhangi bir siteden hizmet almak ve alış veriş yapmak tabii ki güvenli olmayacaktır. Tercih edeceğiniz adresler hakkında şikayet konusu açılmış mı, güvenli e ticaret için uygun mu ve sormanız gereken daha birçok farklı soru var. Gelin hep birlikte bu sorulara da yanıt arayalım.

Havuz Sistemi

GET olarak da adlandırdığımız bu sistemde, ödemeleriniz öncelikli olarak bir havuza aktarılıyor ve ürün size ulaşana karda para hiçbir şekilde karşı tarafa ulaşmıyor. Ürün elinize ulaştığında incelemelerinizi yapıyor ve eğer bir sorun yoksa onay veriyorsunuz. Para bu durumda karşı tarafa aktarılıyor ve sorunsuz bir alışveriş yapmış oluyorsunuz.

Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi adresler bu yöntemi tercih ediyor ve zaten insanların bu adreslerden alışveriş yapmayı tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz ki budur. Cep telefonu satın almak istediğiniz sitenin get ile uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Güvenli Alışveriş için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten alışveriş yapmadan önce kesinlikle sipariş vereceğiniz sitenin otoriter ve güvenilir olması gereklidir. İkinci önemli konu da satıcının güvenilir olması gerekmektedir. Gittigidiyor, N11 veya Hepsiburada üzerinden aynı ürünü satan yüzlerce satıcı vardır ve bunların fiyatları farklılık göstermektedir. Bu gibi sitelerde dükkanı olan satıcıların geçmiş yorumlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Çünkü bariz bir şekide ucuz satılan ürünler genellikle defolu, outlet  yada teşhir olarak satılmaktadır. Sadece sitenin otoriter olması yeterli değil, satıcının da referansları ve geçmiş dönemde sattığı ürünler üzerinden yorumları da çok önemli bir etkendir.

Şikayet Konularına Göz Atın

Telefon almak için bir site seçtiniz ve o site hakkında bilgi sahibi değilsiniz… Lütfen alış veriş yapmadan önce site hakkında ya da firma hakkında var olan şikayetlere mutlaka göz atın. Eğer çok sayıda insan mağdur edilmiş ve bu mağduriyet herhangi bir şekilde giderilmemiş ise tabii ki güvenli bir alış veriş olmayacaktır.

Şikayetlere karşı nasıl bir yaklaşım ve tavır sergilediklerini de tespit etmeniz gerekiyor. Tüm bu kontrolleri yaptığınız takdirde sizler de cep telefonu alış verişlerinizi daha güvenilir ve daha sağlıklı bir seviyeye taşımış olacaksınız. Bu alanda başarılı işlere imza atan çok sayıda firma var ve zaten dijital dünya üzerinden araştırma yaptığınızda sizler de bu adreslere kısa süre içerisinde ulaşacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu