Blog

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ülkemizde online alışveriş kültürü yavaş yavaş yerleşmeye başladı . Denemeden, dokunmadan bir ürüne para vermeye gönlümüz pek razı gelmiyor çoğumuzun. Online alışveriş yaparak alacağınız ürünleri daha uygun fiyata alabilirsiniz. Özellikle indirim kodları, hediye çekleri, günün fırsatları ve ücretsiz kargo hizmetleri ile birlikte kullanıldığında cazip fiyata geliyor. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi, işletmeyi yönetmenin maliyeti daha yüksek olmasıdır.

GUVENLI ALISVERIS SITELERI

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

1.Herhangi bir sitede ürün gördünüz ve satın almak istiyorsunuz. Bu internet sitesinden daha önce hiç alışveriş yapmamış ve ismini duymamışsanız kesinlikle siteyle ilgili küçük bir araştırma yapın. Bu konuda Şikayetvar veya sözlük sitelerinden yardım alabilirsiniz. Site ile ilgili yorumları mutlaka okuyunuz. Ayrıca sitenin iletişim bölümünden telefonla direk irtibat kurabilirsiniz.

2. Piyasada ortalama fiyatı 500 tl olan bir ürünü 100 tl’ye gördüğünüz zaman hemen atlamayın. Böyle bir indirim olamaz. Bu ürün sahte, 2.el, teşhir veya arızalı olabilir.

3. Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin ödeme bölümüne geldiğinizde, adres satırının başında https:// yazıp yazmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Sadece http:// yazıyorsa kredi kartınız için risk oluşturabilir. Ayrıca alışveriş yapmak istediğiniz sitenin url adresiyle ödeme kısmındaki sayfanın url’sinin aynı olduguna dikkat edin. Dolandırıcılar benzer bir siteye sizi yönlendirir ve ödemeyi başka bir yere yaparsınız. İnternet kafe benzeri yerlerde bulunan bilgisayarlara kredi kartı bilgilerinizi girmeyiniz.

GUVENLI ALISVERIS

4. Güvenlik sertifikası aramanız gereken özelliklerden diğeridir. Mutlaka anlaşmalı oldukları güvenlik sertifikaları vardır.

5. Siparişi verdiniz ama ürün teslimatı konusunda devamlı takip halinde olmalısınız. Kargo takip kısmından nerede olduğunu görebilirsiniz.

6. Ödemeyi tamamladığınızda ekranda çıkan sipariş kodunu mutlaka not edin.

7. Alışveriş ile ilgili memnuniyetinizi, sıkıntılarınızı veya şikayetinizi mutlaka paylaşın.

Online alışveriş yapmak, yukarıdaki öneriler doğrultusunda güvenli ve maliyetten tasarruf etmenin en güzel yollarındandır. Güvendiğiniz siteler var ise yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

Kampanya ve Hediye Çekleri kodları için tıklayınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu