Blog

İnternetim Sürekli Kopuyor

İnternet bağlantınız ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ve internetim sürekli kopuyor şikayeti ile sık sık karşı karşıya geliyorsanız bu yazımız bir cevap niteliği taşıyacaktır ve tüm sorunlar çözüm üretecek bir yazı olacağını düşünüyoruz. İnternette yaşanan kopmaların 4 farklı nedeni var ve dilerseniz öncelikli olarak bu nedenlere göz atalım.

İnternet Kopmada Altyapı Problemi

İnternetim sürekli kopuyor şikayetine sahip kullanıcılar öncelikli olarak alt yapı problemlerini araştırmak durumunda. Eğer internet bağlantınız bu yüzden sorunlu ise ne yazık ki çözüm bağlamında sizlerin yapacağı herhangi bir şey karşınıza çıkmıyor. İnternet sağlayıcınız ile görüşmeli ve yardım talebinde bulunmalısınız, bunun dışında bireysel olarak üretebileceğiniz bir çözüm söz konusu değildir.

İnternet Kopmada Kablolama Problemi

DSL kablosu ya da farklı durumlarda kullanılan CAT5 ve CAT6 gibi kabloların yıpranması ya da herhangi bir şekilde zarar görmesi durumunda internet bağlantınızın yavaşlaması ve hatta sık sık kopması da mümkündür. İnternet sağlayıcınız bu konuda destek verecektir ve kablolama ile ilgili sorunlarda teknik servis desteği alarak sizler de bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Uzun süredir aynı binada iseniz ve kablolama ile ilgili herhangi bir bakım çalışması yapılmamışsa bu sorunu yaşama ihtimaliniz bir hayli yüksektir. Bireysel olarak müdahale etmek yerine profesyonellerden yardım almanızı tavsiye ediyoruz ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bu konuda gerçek bir teknik destek hizmeti mevcuttur.

blank

İnternet Kopmada Modem Sorunu

Modem ile ilgili problemler de internet bağlantınızın yavaşlamasına ve hatta sık sık kopmasına neden olacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikli olarak modemlerinizi resetleyebilirsiniz. Bu konuda internet sağlayıcınız da gerekli desteği verecektir. Sorun çözülmediği takdirde yeni bir modem alabilir ya da internet sağlayıcınızdan yeni bir modem talep edebilirsiniz. Sorun, firma kaynaklı ise ücretsiz olarak modem alabiliyorsunuz ancak kullanıcı hatası gibi bir durum söz konusu ise faturalarınıza modem ücreti yansıtılacaktır. 2 ila 3 sene gibi aralıklarla modemlerinizi yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

Bilgisayar Kaynaklı Sorunlar

Kullandığınız uygulamalar, bilgisayarınızın işletim sistemi ve benzeri detaylar da internet bağlantınıza doğrudan etki etmektedir. İndirdiğiniz herhangi bir uygulama ya da virüs programı da internetinizi kullanacak ve hatta erişimi daha sıkıntılı hale getirecektir. Eğer yukarıda bahsi geçen sorunlardan herhangi biri söz konusu değilse, bilgisayarınızdaki uygulamaları ya da virüs programını gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

İnternetim sürekli kopuyor veya kesiliyor şikayeti ile çok sık karşı karşıya geliyoruz ve gözlemlediğimiz nedenleri de bu yazımızda sizinle paylaşmak istedik. Sorunun çözümü için bu nedenlere göz atabilir ve incelemelerinizi de bu doğrultuda yapabilirsiniz. Aksi bir durum söz konusu ise profesyonel bir isimden yardım almanız kesinlikle çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. İnternet sağlayıcınız ile iletişime geçmeyi de ihmal etmeyin.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu