Blog

İnternetim Çok Yavaş!

Telefonda internetim çok yavaş diyenlerin, öncelikle sorunun temel nedenini tespit etmesi gerekmektedir. Akıllı telefonlarda internetin yavaş olmasının en büyük sebepleri arasında kalitesiz sinyal ve çekim gücünün düşük olması gelmektedir. İnternet hızını arttırmak için yapmanız gereken adımları sizlerle paylaşacağız.

Akıllı telefon kullanıcıları çoğu zaman “internetim çok yavaş” sorunu ile karşılaşmaktadır. Arkadaş ortamında ya da sosyal medya platformlarında gezinirken, örneğin video izlemeye çalışırken yüklenmesini beklemek veya sürekli donması dayanılmaz bir hal alabilir. Şimdi internetim çok yavaş şikayeti karşısında yapmanız gerekenleri inceleyelim.

1- Wi-Fi Yönlendirici Pozisyonu

WiFi modem yada yönlendiricinin yanlış yere konması ile internet yavaşlaması meydana gelebilmektedir. WiFi sinyali yaklaşık 70 metrelik bir mesafeden alınabilmektedir. Ancak bu 70 metre içerisinde de sinyal kalitesi aynı değildir.

Yönlendiricinin olduğu yerden uzaklaştıkça kademe kademe sinyal kalitesi düşmektedir. Ayrıca duvar, kapı ve zemin gibi engeller de sinyal kalitesini düşürmektedir. Dolayısı ile yönlendiricinin internet erişimi sağlanacak olan cihaza yakın ve önünde herhangi bir engel bulunmayan konumda durdurulması gerekmektedir.

2- Yoğun Wi-Fi Bağlantısı

Yoğun WiFi bağlantısının sinyal kalitesini düşürmesi mümkündür. Aynı WiFi ağını çok fazla sayıda kişinin kullanması ve bu kişilerden en az birinin yüksek veri işlemi gerçekleştirmesi durumunda internet yavaşlayabilmektedir. Bu durumu düzeltebilmek için ise yönlendirici ayarlarının değiştirilmesi ve daha az yoğun olan bir kanala geçiş yapılması gerekmektedir. Bu işlemin yapılabileceği yazılımlar olduğu gibi, Android cihazlar için de WiFi Analyzer kullanılabilmektedir.

blank

3- IP Adresi Değiştirmek

IP adresi değiştirerek interneti hızlandırabilmek mümkündür. IP adresini değiştirmek isteyenlerin uygulayabilecekleri en kolay yöntem; telefonu uçak moduna almaktır. Telefon uçak modundayken ortalama 10-15 saniye beklenmesi ve sonrasında uçak modunun kapatılması ile beraber IP adresi değişmektedir. Sonrasında ise internetim çok yavaş problemi ortadan kalkmaktadır.

Telefonunu uçak moduna almak isteyenler; IOS işletim sistemli cihaz kullanıyor iseler, hızlı menü aracılığı ile uçak moduna alabilmektedirler. Ayrıca ayarlar kısmından da bu işlemi yapabilmektedirler. Android işletim sistemine sahip cihazı olanlar da hem hızlı menüden hem de ayarlardan uçak moduna alabilmektedir. Uçak modunu kapatmak için de aynı buton kullanılmaktadır.

4- Wi-Fi Parazitleri

Wi-Fi paraziti ile sinyal kalitesinin düşmesi durumu ile karşılaşılabilmektedir. Mikrodalgalar, kablosuz kapı zilleri ve kablosuz telefonlar; yönlendiriciden gelen sinyalin kalitesini düşürebilmektedir. Çift veya üç bantlı bir yönlendirici ile 2.4GHZ ile 5 GHZ bantları arasında geçiş yapılabilmektedir ve bu soruna çözüm bulunabilmektedir.

5- Ağın Yavaş Olması Durumunda

Yavaş ağa bağlanılması ile internet yavaşlaması söz konusu olmaktadır. Bu problemin çözülebilmesi için daha hızlı bir internetin satın alımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Birçok ağın Wi-Fi aramasında bağlanılabilir olarak görülmesi durumunda; daha hızlı olan Wi-Fi ağının tercih edilmesi gerekmektedir. Hatta ağların öncelikleri de ayarlanabilmektedir.

6- VPN Seçimi

VPN seçiminin internet hızında önemi bulunmaktadır. Erişimi engellenmiş olan web sitelerine girmek için VPN kullanılmaktadır. Ancak VPNlerin sergiledikleri performanslar da kendi içlerinde değişiklik göstermektedir. Özellikle ücretsiz olan VPNler, daha yavaş bir internet ile hizmet vermektedirler.

İnternetim çok yavaş diyenlerin, yavaşlığın VPN kaynaklı olup olmadığını test edebilmek için ise; öncelikle VPN devre dışı bırakılmalıdır ve sonrasında internet hızı ölçülmelidir. VPN kullanıldığındaki internet hızı ile çok fazla farkının olması halinde, internet yavaşlığı VPN’den kaynaklanıyor olmaktadır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu