Blog

İnternet Yavaşladı, Bağlanamıyorum!

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının sık sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi olan internet yavaşladı probleminin altında yatan çok fazla neden var. Dünyanın en pahalı ve en kötü internetini kullanıyoruz ve bu konunun sorumluları ne yazık ki geliştirme çalışmaları konusunda kıllarını kıpırdatmıyor.

Dilerseniz var olan internet yavaşlaması sorununun altında yatan nedenleri ve neler yapabileceğimizi de hep birlikte inceleyelim.

Bağlantı Paylaşımı

İnternetinizi tek başınıza kullanıyorsanız eğer elde edeceğiniz verim elbette çok daha yüksek olacaktır ancak bağlantınızı paylaşmayı tercih ettiğinizde ne yazık ki aynı verimi alamayacaksınız. Hızınız ne kadar yüksek olursa olsun bağlantıyı paylaştığınız takdirde bu hız düşecek ve kullanımı da daha sıkıntılı hale getirecektir. Eğer bu tür bir durum söz konusu ise sizler de bağlantı kullanımını tek kişiye düşürebilir ve verimi arttırabilirsiniz. Aksi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Kota Aşımı

Limitsiz ya da kotasız yalanı ile insanları kandırmaya devam eden bir firma var ve sizler de bu firmanın adını çok iyi biliyorsunuz. Aylık belli bir kotayı aştığınız takdirde internetiniz neredeyse kullanılamaz hale geliyor ve bu durum da en can sıkıcı problemlerden bir tanesidir. Kotayı aşmamak neredeyse imkansız çünkü hayatımızın büyük bir kısmını internette geçiriyoruz ve her saniye kotadan yiyoruz. Ne yazık ki bunun bir çözümü yok ve limitsiz tarifelerine de geçiş yapsanız durum değişmeyecektir.

blank

Modem ile İlgili Sorunlar

Bu tür durumlarda internet sağlayıcınız ile iletişime geçmenize gerek yoktur. Direkt olarak modem üretici firma ile bağlantı kurabilir ve sizler de sorunlarınızı detaylı bir şekilde aktarabilirsiniz. Modem ile ilgili sorunların çözümünde teknik destek hizmeti de alabilirsiniz. Modemlerinizin ömrünün dolmuş olması ya da var olan kablo kaynaklı sorunlar da internet bağlantınızın her geçen an biraz daha yavaşlamasına ve sorunlu hale gelmesine neden olacaktır.

Bağlantı Ortakçıları

Güçlü bir wifi şifresine her daim ihtiyacınız vardır. Birçok farklı program ile internetinize ortak olabiliyorlar ve yeni dönemde bunu çok daha sık yapıyorlar. Farkında bile olmadan bağlantınıza giriş yapıyor ve kullanıma devam ediyorlar. Bu durumda internet er geçen gün biraz daha yavaşlıyor ve aslında sizler de kullanmadığınız internetin parasını ödemiş oluyorsunuz. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya gelmemek adına az önce de ifade ettiğimiz gibi daha güçlü bir şifre belirlemeniz gerekiyor.

DNS Problemi

Sürekli olarak dns değiştiriyorsunuz ancak bu konuda da sizleri suçlamıyoruz çünkü birçok internet sitesine giriş yapmak neredeyse imkansız ve erişim engeli ile birlikte özgürlüklerimiz de kısıtlanıyor. İnternete vurulan darbe gerçekten komik bir seviyeye ulaşmış durumda ve bu da insanları farklı yollara itiyor.

Dns değiştirme programları ile birlikte farklı sunucuları kullanıyor ve her şekilde internet sitelerine ulaşabiliyoruz. Dns değişikliği ile birlikte silgili sunucularda yaşanan problemler de internet bağlantınızın yavaşlamasına neden olabilir. Dns değişikliğini iptal ettiğinizde sahip olduğunuz interneti çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Yukarıda bahsi geçen sorunlar, sık sık karşı karşıya geldiğiniz sorunlardır ancak endişe etmenize gerek yok çünkü çözümleri gayet basittir. Dns problemi, internet ortakçıları, modem ile ilgili sorunlar ve çok daha fazlası… Bu sorunların giderilmesi mümkün ve sizler de ilgili adımları takip ettiğiniz takdirde bağlantı ile ilgili sıkıntıları kısa süre içerisinde ortadan kaldırabileceksiniz. İnternet sağlayıcınız ile görüşmeyi de ihmal etmeyin ve bazı durumlarda alt yapı çalışmaları da yavaşlamaya sebebiyet verebiliyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu