Blog

Internet Şifresini Değiştirme

Günümüzde artık birçok evde ve ofiste WiFi özelliği olan modemler kullanılmaktadır ve bu da güvenlik gerekçesiyle internet şifresi değiştirme ihtiyacını doğurmaktadır. Bu işlem için WiFi router’larının arayüzleri bulunmaktadır ve bu sayede WiFi internet şifresi değiştirme işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Router Yerel IP Adresinin Tespiti

Farklı üreticiler tarafından üretilerek kullanıma sunulan roterlar, farklı yerel IP adreslerine sahip olmaktadırlar. Genelde çoğunluğu aynı olsa da arayüze bağlanmak için bu bilgiyi net bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Eğer router’ı ilk defa kullanacak kişi iseniz şifre bilgisi de kullanım klavuzunda belirtilen varsayılan şifre olacaktır.

Router yerel IP adresi için öncelikle Windows işletim sistemi kullanıcıları konsol uygulamasını açmalıdır. Bunun için Win + C tuşuna basarak komut satırına “cmd” yazabilirsiniz. Daha sonra açılan ekranda “ipconfig” komutunu girerek Enter yapınız. Bu komuttan sonra çıkan bilgilerden “Varsayılan ağ geçidi” değeri sizin aradığınız bilgi olacaktır. Bu bilgiyi not edebilirsiniz çünkü bundan sonraki router işlemlerinizde kullanmanız gerekecektir. Genellikle modem arayüzü için adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak giriş yapabilirsiniz.

blank

Arayüze Giriş

Daha önce not almanızı istediğimiz yerel IP adresi (192.168.1.1) bilgisini tarayıcınıza yazarak router’a ulaşıyoruz. Bu işlem için router’a bağlı olmanız gerekmektedir. Bunun için eğer kablosuz şifresini bilmiyorsanız kablo ile router’a bağlanmanız gerekecektir. IP adresini tarayıcıya yazarak bağlanmak istediğinizde sizden bir kullanıcı adı ve parola bilgisi isteyecektir. Bu bilgiler genelde fabrika ayarlarında “admin” olarak ayarlanmaktadır fakat farklılık da gösterebilir. Eğer router başkasından alındıysa fabrika ayarlarına dönülebilir. Kullanıcı adı ve şifre bilgileri doğru bir şekilde girildikten sonra arayüze ulaşılacaktır.

Airties Marka Modemler

Modem arayüzüne (192.168.1.1) adresi ile ulaştıktan sonra menüden “Kablosuz” bölümünü seçerek “Kablosuz Ağ Ayarları” menüsüne tıklayın. Burada yer alan “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” bilgisi kablosuz ağınızız adı olacaktır, dilerseniz bunu da değiştirebilirsiniz. Şifre bilgisini değiştirmek için Güvenlik seçeneğinden “WPA/WPA2” kısmını seçerek şifreyi belirleyin. En az sekiz karakter girmeniz gerektiğini unutmayın ve mümkün oldukça güvenli bir şifre belirlemeye çalışın.

Zyxel Marka Modemler

Bu marka modemler için de yine aynı şekilde (192.168.1.1) IP adresini tarayıcıya yazmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre bilgisi genellikle sırasıyla “admin” ve “ttnet” olmaktadır. Arayüze ulaştıktan sonra Ağ Ayarları bölümünden “Kablosuz” seçeneğine tıklayın ve “Otomatik olarak şifre oluştur” seçeneğini iptal edip kendi şifrenizi belirleyin.

TP-Link Marka Modemler

Arayüze ulaşmak için (192.168.1.1) IP adresini internet tarayıcısına yazarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriyoruz. Bu bilgiler genelde “admin” olmaktadır. Daha sonrasında “Arayüz Ayarları” bölümünde “Kablosuz” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu kısım bazı routerlarda farklı olabilir ama “WPA-PSK/WPA2-PSK” bölümünü bulmanız gerekmektedir. “Ön Paylaşım Anahtarı” kısmını da yeni şifre için kullanabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu