Blog

İnternet Şifresi Değiştirme

İnternet şifreleri; kişilerin kendi bilgi güvenliğini elektronik ortamda koruyabilmek için kullanılmaktadır. Günümüzde İnternet şifreleri elektronik ortamlarda neredeyse her alanda gerek duyuluyor. Örneğin Kablosuz internet ortamında; Size ait olan internet hattı ile başkalarının kablosuz olarak bağlanmasını engelleyebilmek için gereklidir.

Kablosuz internet şifrenizi herhangi bir kimseyle paylaşmanız durumunda, kişisel güvenliğiniz açısından internet şifrenizi sıklıkla değiştirmeniz gerekmektedir.
Kablosuz internet şifrenizi değiştirebilmek için öncelikle modem ip adresinizi öğrenip, modem bilgileri ile bağlantı kurarak; karşınıza gelen sayfada “Kablosuz” menüsünden “Kablosuz Güvenlik” linkine tıklayınız. Açılan bu sayfada sizin eski şifrenizi silerek, yeni şifrenizi girmeniz gerekiyor. Kendinize belirlediğiniz yeni şifrenizi yazdıktan sonra kaydet butonuna basmanız yeterlidir.

Herhangi bir siteye üye oldunuz ve ne yazık ki siteye üyeliğinizin şifresini unuttunuz. Şifrenizi öğrenebilmek için sitede bulunan üyelik giriş kısmının altında Şifremi Unuttum linkine tıklayarak kurtarma aşamalarını doldurup şifrenizi değiştirerek site üzerindeki üyeliğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Şifreleri unutulan üyeliklerin geri kurtarılmasına en büyük etken üye olma işlemini gerçekleştirirken Gizli soru ve cevap seçeneklerine yazdığınız kelimeleri unutmamış olmanızdır.

İnternet sitelerinin çoğunda şifre değiştirme işlemini “Bilgilerim” yada “Şifremi Değiştir” linki ile yapılmaktadır.

Konumuza mail şifresini değiştirme ile devam edebiliriz. Buna gmail.com adresinden almış olduğunuz mail adresinin İnternet Şifresi Değiştirme adımlarını anlatarak başlayabiliriz.
Gmail şifresini unutmamış ve değiştirmek istiyorsanız izlemeniz gereken ilk adım siteye giriş yapmaktır. Gmail adresine tıklayarak sitenin giriş kısmına üyelik bilgilerinizi girerek giriş sağlayıp, sitenin sağ üst köşesinde bulunan avatar kısmına tıklayın. Açılan sayfada 3 kısım görünecektir. Bu kısımlardan ilkine yani “Oturum açma ve güvenlik”  linkine tıklayıp açılan sayfa içerisinde bulunan şifre kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra kullandığınız şifrenizin doğruluğunu ve size ait olup olmadığını kontrol etmek amacıyla şuanki şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifreyi doğrulayıp “Oturum Aç” butonuna bastıktan sonra karşınıza İnternet Şifresi Değiştirme ekranı gelecektir. Gelen ekrandan öncelikle mevcut şifrenizi girerek, ardından yeni şifrenizi tekrarlamak şartıyla girip doğrulamanızı isteyecektir. Gerekli bilgileri girdikten sonra “Şifrenizi Değiştirin” butonuna tıklayarak İnternet Şifresi Değiştirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

İcloud İnternet şifresi değiştirme

Icloud ile ilgili internette bulabileceğiniz konuların neredeyse tamamı aynıdır. İcloud İnternet şifresi değiştirme işlemini şifrenizi unuttuğunuz için yapmak istiyorsanız eğer aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.
IPhone telefonunuzdan “Ayarlar à iCloud” sekmesini bulun ve giriş yapın. iCloud’a kısmına girdikten sonra kısmın en altında bulunan “Çıkış Yap” butonuna tıklayarak, iCloud giriş ekranını karşınızda göreceksiniz. Açılan giriş ekranının alt kısmında bulunan “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayarak çıkan adımları takip ederek İnternet Şifrenizi Değiştirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu