Ana sayfa İnternet İnternet Hızlandırma

İnternet Hızlandırma [Kesin Çözüm]

1436
3

İnternet hızlandırma yöntemlerini sırayla anlatacağız. Ülkemizde internet kullananların sayısı oldukça artmış durumdadır. Kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konuların başında, internetin yavaş olması geliyor. Her ne kadar bu sorunun en büyük nedeni alt yapının iyi olmaması olsa da, internet hızının arttırılması için gene de yapılacak bazı uygulamalar mevcuttur.

Bu uygulamalara başlanmadan önce, internetteki programları kullanarak internet hızının tespit edilmesi ve internet sağlayıcının taahhütü ile arasındaki farkın tespit edilmesi gerekir. Bu testten sonra hız düşük çıkmışsa genel olarak şu işlemler yapılabilir:

1.Öncelikle Modemin Kontrolünü Yaptırın

Kullanıcılar sadece modem giriş ve çıkış kablolarının sıkılığını kontrol edebilirler, eğer soketler iyi durumda ise internet sağlayıcıya müracaat edilmelidir.

2.Virüs Taraması Yapın

İnternet ortamından cihazlara yerleşen bir çok virüs, internetin hızını düşürür, bunun için lisanslı bir virüs tarama programı ile tarama yapılmalı ve varsa bu virüsler temizlenmelidir.

3.Modemi Kapatıp Bir Dakika Bekledikten Sonra Tekrar Açın

Modem kapatılıp tekrar açıldığında yeni bir IP ile işlem başlayacağından, eski IP adresi üzerindeki problemlerin çözülme ihtimali oldukça yüksektir.

4.Kablolu İnternete Geçin Ve Kabloları Kısa Tutun

Evde kullanılan cihazlar için kablolu internet daha hızlıdır ve bir çok etkenden etkilenmeden gerçek hızına ulaşabilir, burada da önemli olan bağlantı kabloların gereğinden fazla uzun olmamasıdır. Kabloların uzaması ve bağlantıların artmasının internet hızını düşüreceği unutulmamalıdır.

5.WiFi Hattınızı Şifreleyin

Kablosuz internet hattı şifresiz olursa, başka kullanıcıların da izinsiz olarak hattı kullanması kolay olur ve kullanıcı sayısı ile orantılı olarak internet hızı da yavaşlayabilir. Bu sorun ise şifreleme ile çözülebilir, şifre kolay çözülemeyecek şekilde olmalı ve aralıklarla da değiştirilmelidir.

6.Kullandığınız Yazılım Ve Sürücüleri Güncelleyin

Eski sürümde olan yazılım ve sürücüler de internet hızını yavaşlatabilir, bu yüzden bilgisayar taratılarak eski sürümlü olanlar bulunmalı ve orijinal sitelerden güncellemeleri yapılmalıdır.

7.Uzun Süre Kullanmayacağınız Zaman Modemi Kapatın

Modemlerin uzun süre kullanılmasından dolayı meydana gelen ısınmalar, elektronik aksama az da olsa zarar vererek internet hızını etkileyebilir. Bu sebeple evden çıkarken veya gece yatarken modemin kapatılarak soğutulması faydalı olur.


3 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar bende sürekli kapat aç yapıyodum arıcaz çıktı 2 ay bekletti.Bu yüzden açma kapama işlemini 2 – 3 günde bir 1 dakika kapatın ve sonra açın.Gece kapatmayı o olaydan sonra yemiyor :d

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here