İnternet

İnternet Erişimi Yok!

İnternet kullanıcılarının zaman zaman yaşadığı sorunları ele almaya ve bu sorunlara çözüm üretmeye devam ediyoruz. İnternet erişimi yok başlığı altında bir soruna daha değineceğiz. Modeminizde ya da bağlantınızda herhangi bir sorun görünmüyor olabilir fakat tarayıcınızı açtığınızda bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz.

İnternet erişiminin olmamasının birçok farklı nedeni var ve bu nedenleri tek tek tespit etmek yerine zaman kaybetmeden neler yapabileceğinize göz atalım istiyoruz. Az sonra bahsedeceğimiz yöntemleri uyguladığınız takdirde sizler de sorunu hızlı bir şekilde çözmüş olacaksınız.

Modem Işıkları

  • Modem ışıklarının tamamı yanıyor mu? Adsl ve dsl ışığına özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bu ışıklar sabit yanmadığı takdirde telefon hattı ile ilgili bir sorun olabilir.
  • Henüz bu konuda tecrübe sahibi değilseniz eğer sizler de hiç vakit kaybetmeden internet sağlayıcısı firma ile görüşme yapabilir ve sorunu aktarabilirsiniz.
  • Telefon hattındaki sorun için birçok firma doğrudan müdahale ediyor ancak bazı firmalar bu konuda sorumluluk üstlenmiyorlar.

Bağlantı Kabloları

Kablolu internet kullanıcıları için küçük bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Kablolarda yaşanan herhangi bir zedelenme ya da fiziksel hasara bağlı olarak internet bağlantısı problemi yaşayabilirsiniz. Kabloları tekrar çıkartıp takmayı deneyin fakat sorun devam ediyorsa bu kabloları yenilemek durumunda kalabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bağlantıyı kesip yeniden aktif etmeyi de deneyebilirsiniz. Tüm bu uğraşlarınız sonuç vermediği takdirde son olarak ilgili firma ile görüşme yapmanız gerekiyor.

Antivirüs Yazılım Kontrolü

Cihazlarınızda anti virüs programı kullanıyor musunuz? Bu tür programlar internet erişimini zaman zaman kesebiliyor ve anlık bağlantı sorunları yaşayabiliyorsunuz. Kontrol etmek amacı ile cihazlarınızda var olan programları silmenizi rica ediyoruz. Sildikten sonra tekrar bağlanmayı deneyin ve muhtemelen sorunu da çözmüş olacaksınız.

Her ne kadar düşük bir ihtimal gibi görünse de kullanıcıların yorumlarını incelediğimizde bu tür bir sorunun var olduğunu da net bir şekilde görebiliyoruz. Bizler de çözüm önerisi olarak sunmak istedik.

Servis Sağlayıcısı Desteği

İnternet sağlayıcısı firma, modem ve bağlantı sorunlarını ara yüze erişim sağlayarak kontrol edebiliyor. Bu arada alt yapıya bağlı sorunlar da söz konusu olabilir. Bazı anlarda alt yapı çalışmalarına bağlı olarak da internetiniz sekteye uğrayabilir. Merak edilecek bir şey yok çünkü firma ile yapacağınız görüşmede bu konu hakkında detaylı bilgi verilecek ve ekipler sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Alt yapıya bağlı sorunlarda bireysel olarak yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmuyor. Bu aşamada yalnızca firma desteği alabilirsiniz ve zaten gerekli kontroller sağlandıktan hemen sonra çözüm üretilecektir. Firma uzaktan müdahale edemediği durumlarda ise bir ekip görevlendiriliyor ve yine kısa süre içerisinde evlerinizi ziyaret ediyorlar.

Modem Yapılandırma

Modem ile ilgili bir sorun varsa eğer yapılandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yani modemlerinizi ilk aldığınız güne döndürecek ve fabrika ayarlarına geri götüreceksiniz. Eğer bu konuda daha önce herhangi bir deneyime sahip değilseniz internet sağlayıcısı firmanızdan hizmet ve bilgi almanız daha sağlıklı ve daha doğru olacaktır.

Cihazlarınızın ve modeminizin yanında olmanız ve modeminizin 5 dakikadan daha fazla açık kalması gerekiyor. Bu şartları sağladıktan sonra ilgili birim modem ara yüzüne nasıl giriş yapacağınızı ve devam eden süreçte nasıl hareket etmeniz gerektiğini sizlere aktarıyor olacaktır. Endişe edilecek bir durum söz konusu değil ve kısa süre içerisinde çözüm üretmek mümkün. Zaten firma da bu konuda sizlere anlık yardımcı oluyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu