BlogSosyal Medya

Instagramda Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram, fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak oldukça popüler bir sosyal medya platformu haline gelmiştir. Başlangıçta daha çok fotoğraf paylaşımı üzerine kurulmuş olsa da zamanla Instagramda video paylaşma seçeneği de aktif hale getirilmiştir.

Instagram, hizmet vermeye başladığı zamanlarda mobil uygulama olarak devreye girmiştir. Daha sonraki yıllarda web üzerinden de hizmet vermeye başlamıştır fakat bu durum günümüzde bile çok kısıtlıdır. Instagram’da yer alan özelliklerin birçoğu mobil uygulama ile yapılabilmektedir. Bunlardan birisi de Instagram’da video paylaşımı yapılmasıdır! Peki, Instagram’da video paylaşma nasıl yapılır?

Instagram’da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram kurgusunda fotoğraf ve video paylaşımı oldukça basit bir şekilde yapılmıştır. Zaten uygulamanın bu denli popüler olmasının nedenlerinden birisi de kullanım kolaylığıdır. Öncelikle paylaşılacak olan videonun uzunluğunun 3 saniye ile 1 dakika arasında olması gerektiğini belirtelim.

Video paylaşımı için ilk olarak uygulamayı açtığınızdaki alt kısımda yer alan “+” butonuna basın. Bu buton genel olarak fotoğraf ve video paylaşımlarının yapıldığı ekranı açan butondur. Daha önce çektiğiniz veya telefonunuza yüklediğiniz bir videoyu yüklemek istiyorsanız telefonunun kütüphanesine girerek video seçimini yapınız. Yeni video çekip yüklemek içinse “Video” sekmesine tıklayınız.

blank

Kütüphaneden video seçildiğinde formatını ayarlamak için alt kısımda seçenekler çıkacaktır. Dilediğiniz işlemi videoya uygulayarak “İleri” butonuna basınız. Hem daha önce çekilmiş hem de yeni çekilmiş videolarınız için filtre uygulamanızı sağlayacak olan ekran açılacaktır. Bu ekranda videonuza çeşitli efektler uygulayarak filtreleyebilirsiniz. Videonuz 60 saniyeden uzunsa dilediğiniz aralığı seçmenizi sağlayacak kesme özelliğini de burada kullanabilirsiniz. Videonun oynatılmadığı süreçte görünümünü sağlayacak olan kapak fotoğrafını da burada seçmeniz gerekmektedir. Bu fotoğraf sadece video içinden bir resim ile seçilebilmektedir.

Videoya dair bir açıklama eklemek isterseniz açıklama alanına gerekli açıklamayı yazabilirsiniz. Eşleştirdiğiniz diğer sosyal ağlarla da videonuzu anında paylaşabilirsiniz. Bunun için alt kısımda yer alan ayarları aktif hale getirmelisiniz. Tüm işlemler bittikten sonra “Paylaş” butonuna basarak videonuzun yayınlamasını sağlayabilirsiniz.

Instagram’da GIF Paylaşımı Yapılabilir Mi?

Instagram’da fotoğraf ve video seçeneklerinin yanında GIF paylaşımı da mümkündür. Son gelen güncellemelerle beraber GIF desteği de Instagram üzerinde aktif hale gelmiştir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu