Blog

Fiber İnternet Nedir?

Dünyanın en hızlı internet erişim ürünü olan Fiber internet, internet sağlayıcılarının sunduğu avantajlı internet paketleri sayesinde büyük bir hızla yayılmaktadır. Fiber internet nedir? En hızlı internet erişim teknolojisi olan fiber internet hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet, yüksek hızlı internet teknolojisine verilen isimdir. Dünyanın en hızlı internet erişim teknolojisi olan fiber internet, veri aktarımının sağlanabilmesi için fiber kabloları kullanan internet çeşididir. Kullandığı fiber kablo ile daha fazla veri aktarmaktadır. Diğer internet türlerinin ulaşamadığı veri hızına fiber internet ulaşarak, daha hızlı veri aktarımını sağlamaktadır. Böylece internette kısa zamanda daha fazla içeriğe ulaşarak daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Fiber internet kullanılmaya başlamadan önce ADSL( Asimetrik Dijital Abone Hattı), bakır kablolar yolu ile veri aktarımı sağlanmıştır. Fiber internetin ADSL’den daha hızlı olmasının nedeni fiber optik denilen kablolar aracılığı ile yapılmış olmasıdır. ADSL internet bağlantısında bakır telefon kabloları kullanılmıştır. Fiber interneti, fiber optik kablolarla sağlanmaktadır. Veriler ışığı ileten cam ya da plastik tellerden oluşan fiber optik kablo üzerinden taşınmaktadır. Dış kaplama ve çekirdek olmak üzere iki katmandan oluşan fiber kablo sayesinde internet hızı yükselmektedir. Fiber kablo ile internet hızı 1000 Mbps’ye kadar çıkmaktadır. ADSL paketlerinde ki hızın 24 Mbps’ye kadar çıktığı düşünülürse fiber internetin ne kadar hızlı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Fiber optik kabloların uçlarında bulunan cihazlar değiştirilerek yüksek hızla yıllar boyunca hizmet sunabilmektedir. Fiber optik kabloların dış ortamdan etkilenmesi diğer sistemlere göre daha düşük olduğu bilinmektedir.

Fiber İnternetin Altyapısı

Ülkemizde fiber altyapısını ilk olarak Türk Telekom kullanmaya başlamıştır. Bu hizmet ilk olarak ticari müşteriler için sunulmuştur. Firmalar bu teknolojiyi diğer müşterilere de sunabilmek için çalışmalarını hızlandırmıştır. İlk olarak büyük şehirlerde başlatılan altyapı çalışmaları bugün artık diğer şehirlere de yayılmıştır.

Neden Fiber İnternet?

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda hızla artış gösteren fiber internetin tercih edilmesinin sebepleri neler?

*Fiber internetin altyapısı sebebiyle güvenli ve kesintisiz olması.

*Fiber internetin çok hızlı olması.

*Fiber internet için telefon hattına gerek olmaması.

*Fiber optik kabloların ısınıp soğutma sistemine ihtiyaç duyan kablolara göre çevreye daha duyarlı olması.

Fiber İnternet Kurulumu Nasıl Yapılır?

Turkcell Superonline Fiber Abonelik Ve Kurulum Süreci

* Fiber internet kullanmak istiyorsanız iş yerinizde ya da evinizde altyapı sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Bu sorgulama ile evinize ya da iş yerinize yakın konumda olan fiber internet altyapısını olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

*Fiber internet hizmeti yoksa ADSL/Yalın DSL ya da vDSL paketlerine yönlendirir.

*Kampanya onayının ardından sistem tanımlamaları yapılır.

*Müşteri numarası SMS yoluyla iletilir.

*Turkcell Superonline bayileri 2 gün içerisinde kurulumu yapar.

*Kurulum için sözleşme ve taahhütname imzalanır ve kimlik fotokopisi istenir. Sözleşmenin 1 kopyası size verilir.

*Modem kurulum yapıldıktan sonra internet bağlantınız aktif olur.

*Online işlem merkezi şifreniz ve kablosuz ağ şifreniz SMS ya da e-posta ile gönderilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu