Sosyal Medya

İnstagram’da Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olarak fotoğraf paylaşma ve bu paylaşımı yaparken de konum eklemesi yapabilme özelliğine sahip olan Instagram, kullanıcıların bulundukları mekanları da göstermektedir. İnstagram konum ekleme işlemi için bazı basit adımların takip edilmesi ile işlemi kısa sürede yapabilmek mümkün olur. Fotoğraf paylaşma uygulaması olarak her geçen gün kendini yenileyen Instagram, uzun zamandır konum ekleme özelliğini kullanıcılarının kullanımı için bulundurmaktadır.

Google Maps

Instagram uygulaması dahilinde kullanılabilecek özelliklerden bir tanesi olarak konum ekleme işlemi için öncelikle Google Maps uygulamasının cihazda yer alıyor olması gerekir. Bu uygulama Android işletim sistemi bulunan cihazlarda Google Haritalar olarak Türkçe olarak bulunmakla beraber konumun açık olması uydu üzerinden bulunulan yerin aranmasına yardımcı olur. İnstagram uygulaması içerisinde yer alan özellik kullanımlarından bir tanesi olarak paylaşılacak olan fotoğrafa konum ekleme işlemi arama yapıldıktan sonra en yakın yerlerden biri seçilerek yapılır.

blank

Instagram Konum Bulma

Instagram uygulamasında fotoğraf paylaşma adımlarını takip ederken kullanıcının paylaş butonuna basmadan önce seçebileceği tercihler arasında “Konum Ekleme” butonu da yer almaktadır. Bu butona basıldıktan sonra konum açık değil ise uygulama konumun açılması için gerekli uyarıyı verir. Eğer konum açık ise arama işlemi başlatılır. Kısa bir süre sonra kullanıcının bulunduğu yere yakın olan bütün mekanların ismi listelenir ve kullanıcı bulunduğu yeri seçerek fotoğrafına konum ekleme işlemini yapmış olur.

Instagram Konum Ekleme / Kaldırma

Instagram uygulamasını kullanan bir kişi için konum ekleme işlemini yaptıktan sonra kaldırma işlemi da yapılabilmektedir. Uygulamanın fotoğraf düzenlemesi için kullanıcısına sunduğu seçenekler arasında fotoğraf paylaşımını yaptıktan sonra da düzenleme olanağı bulunmaktadır. Fotoğrafın sağ kısmında yer alan üç noktaya tıklandıktan sonra “Düzenle” seçeneği üzerinden eklenmiş olan bir konum daha sonrasında dilenirse kaldırılabilir. Yine aynı seçenek üzerinden ekleme yapılmadan paylaşılmış olan bir fotoğrafa konum ekleme işlemi yapılabilir. Uygulama içerisinde bulunan pek çok özellik arasında yer almakta olan konum ekleme işlemi aynı zamanda orada bulunulan diğer kişilerin de görülmesini sağlayan bir özelliktir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu