MobilSosyal Medya

Instagram’da İstenmeyen Bildirimleri Kapatma

Instagram’da istenmeyen bildirimleri kapatma için yapmanız gerekenleri anlatacağız. Mobil uygulamaların hayatımıza girmesiyle beraber birçok bildirim de almaya başladık. SMS ve E-mail ile gelen bildirimlerden kurtulamaya çalışırken, bir de uygulamaların gönderdiği bu bildirimler, çoğu kullanıcı için dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu olmaktadır.

Bu durumun farkına varan özellikle sosyal medya uygulamaları, bildirimlerin kişiselleştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Instagram’da bildirimleri kapatma için de geliştiriciler tarafından çalışmalar yapılarak uygulamaya dahil edilmektedir.

Instagram Hangi Bildirimleri Gönderiyor?

Instagram birçok durumda kullanıcıya bildirimler göndermektedir. Bunların en temel olanları; yeni bir kişinin sizi takip etmesi ve gönderdiğiniz bir fotoğrafa yorum bırakılması veya beğenilmesidir. Bunların dışında bizim için çok kritik olamayan bazı bildirimler de Instagram tarafından gönderilmektedir. Örneğin; arkadaşımızın arkadaşının fotoğrafının altına yorum bırakılması, resmi hesap üzerinden paylaşım yapılması, canlı yayın başlatmaları ve hatırlatmalar gibi bildirimlerdir. Tüm bu bildirimler düşünüldüğünde ve takip ettiğiniz kişilerin de çok olması durumu da işin içine katılırsa bildirimler gerçekten rahatsız edici bir seviyeye gelmektedir. Neyse ki sadece istediğimiz bildirimleri almamız mümkün!

blank

Bildirim Ayarları Nasıl Düzenleyebilirim?

Instagram, mobil uygulamalara olarak daha kapsamlı bir şekilde çalışmaktadır. Web üzerinden çalışır hali mobile oranla daha kısıtlıdır. Bu sebeple bildirim ayarları için mobil uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Mobil uygulama üzerinden profilinize giriyorsunuz. Profil ekranının sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç noktaya basarak seçenekleri görüntülemeniz gerekmektedir. Bu seçenekler arasında “Anında İlet Bildirimleri” diye bir seçeneğin bulunması gerekiyor. Buna tıklayarak bildirim ayarlarını açın. Burada birçok konuda bildirimler bulunmaktadır.

Burada yer alan bildirimlerden her biri için farklı seçenekler sunulmaktadır. Bildirimleri kapatabileceğiniz gibi bu bildirimleri kimlerden alacağınıza yönelik bir kısıtlama da yapabilmektesiniz. Buradaki tüm bildirimleri gözden geçirerek sizin için gereksiz olanları kapatın ve kısıtlayın. Bu sayede artık mobil uygulama üzerinden gereksiz bildirimler almayacaksınız.

Instagram, SMS ve E-posta bildirimleri de göndermektedir. Bu bildirimler de aynı uygulama bildirimleri gibi kapatılıp, kısıtlanabilmektedir. Bunun için “Anında İlet Bildirimleri” seçeneğinin altında yer alan “SMS & E-posta Bildirimleri“ seçeneği seçilerek buradan gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu