Sosyal Medya

Instagram’da Hesap Doğrulama Hatası

Instagram’da hesap doğrularken hata meydana gelmesi, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler Instagram uygulamasına tanımlı cep telefonunun veya e- mail adresinin farklı olması, doğrulama kodunun gönderildiği adresin o an aktif olmaması gibi sebepler olabilmektedir. Instagram hesap doğrulamasında hata durumunda, hesabınızın kitlenmesi ihtimali ile karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda yapmanız gereken, acil şekilde kullanılabilir bir cep telefonu numarası ile hesabınıza erişim sağlamak olmalıdır.

Instagram Hesabı Doğrularken Kod Gelmemesi

Instagram hesabı doğrulaması sırasında kod ulaşımında aksama durumu, kişinin cep telefonu numarasını ya da e- posta adresini yanlış girmesi nedeniye meydana gelebilmektedir. Yoğun güvenlik önlemleri ile korunan Instagram hesap bilgileri, hesap doğrulaması sırasında da bilgilerinizin yabancı ellere geçmemesi için kodlarla korunur. Kod gönderimi şeklinde işleyen sistemde kişiler, eğer hesaplarına erişemiyorlarsa, kod gönderilerek hesaplar aktive edilmeye çalışılmaktadır. Ancak Instagram hesaplarına uygulanan sahte takipçi, beğeni gibi bot hesap uygulamaları, güvenliği tehdit eder. Bu nedenle alt yapı zedelenir. Kişiler buna bağlı olarak Instagram hesaplarına girmeye çalışırken sorun yaşayabilirler. Yaşaanan sorunların çözümü için yapılması gereken, aralıklarla tekrar denemektir. Ancak hesabınızın bu şekilde bloke olması halinde yeni bir hesap açmak zorunda kalabilirsiniz.

Cep Telefonu İle İnstagram Hesap Doğrulaması

Cep telefonu numarasını kullanarak hesap doğrulama işlemi yaparken, yazdığınız cep telefonunun güncel ve kullanılmakta olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Hesap doğrulamada cep telefonu kullanmak, hesabın güvenle açılması için en uygun yoldur. Diğer Instagram hesapları yanlış cep telefonu numaraları ile açılmış bot hesaplar olmaları nedeniyle bu aşamada elenir. Ancak eğer gerçek bir Instagram kullanıcısı iseniz, bot hesaba ihtiyacınız olmadığından hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için hesabınızı açmaya çalışırken doğrulama biçimine ‘cep telefonu’ yazmanız yeterlidir. Ekranda görünen boşluğa cep telefonu numaranızı yazarak buraya kod gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde SMS olarak iletilecek kodu ekranda görülen boşluğa girerek hesap doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

blank

 E- mail İle İnstagram Hesap Doğrulaması

E-posta kullanarak hesap doğrulama işlemi için kişilerin, hesap doğrulama araçları kısmına e- posta yazmaları gerekecektir. Bu sayede e- mail adresine gönderilecek doğrulama kodunu ekrana girerek hesaplarına erişmeleri mümkün olacaktır. Eğer e- posta adresini işaretledikten sonra hala doğrulama kodu gönderilmiyorsa, hesabınızın tamamen kapanmış olma olasılığı ortaya çıkmaktadır. Ya da hesabınız başka bir e- posta adresinin üzerine ise, diğer e- posta adresine kod gönderilmiş olma olasılığı yüksektir. Böyle durumlarda diğer e- posta adresini bulamıyorsanız yeni bir Instagram hesabı açamanı tavsiye edilir.

İnstagram’da Neden Hesap Doğrulaması Yapılır?

Instagram’ın hesap doğrulama yapmasının nedeni, kullanıcılarının gerçek insanlar olmasını istemesidir. Kullanıcısı bot hesaplar ve makineler olan Instagram hesapları, herhangi bir sorun durumunda silinmektedir. Ayrıca Instagram’ın para kazanma kaynağı olan reklamlar, normal insanlar dikkate alınarak hazırlanır. Reklamın muhatabı makineler olursa, hiçbir şekilde para kaynağı olamaz. Bu nedenle Instagram’da sahte hesaplar ve botlar, sıkı denetim altındadır.

Instagram Hangi Durumlarda Hesap Doğrulaması İster?

Instagram’ın hesap doğrulama istediği durumlar, kişilerin hesaplarının kapanıp tekrar açıldığı yada bir tehdit ile karşılaşıldığı durumlardır. Instagram hesabının dondurulması halinde, hesaba tekrar giriş yapabilmek için kişilerden kullanıcı adı ve şifre istenir. Eğer uzun süredir hesaba giriş yapılmıyorsa, kayıtlı cep telefonu ya da e- posta adresine bir doğrulama kodu gönderilir. Bu sayede hesabın size ait olduğunu kanıtlamış olursunuz. Ayrıca hesabın çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda da Instagram hesap doğrulaması istemektedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu