Sosyal Medya

Instagram’da Fotoğrafları Yoruma Kapatma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu özelliklerden birisi de paylaşımlarına yapılacak yorumları engellemektedir ve çoğu sosyal medya sitesi de bunu sağlamaktadır. Instagram’da fotoğrafları yoruma kapatma için de seçenekler ve ayarlar bulunmaktadır.

Paylaşım Sırasında Yoruma Kapatma

Instagram’da fotoğrafları ve videoları yoruma kapatmak için paylaşım sırasında bir takım işlemler yapmanız gerekmektedir. Fotoğraf veya videoları hesabınıza yüklerken paylaşım ekranında “Gelişmiş Ayarlar” diye bir seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıkladığınızda yorumları kapatmak için ekstra seçenekler açılacaktır. “Yorum Yapmayı Kapat” seçeneği ile görünecek olan bu seçeneği, aktif hale getirmek için sağ doğru çekmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında içeriğinizi paylaşmak için işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Fotoğraf ve video paylaşımı “Yorum Yapmayı Kapat” seçeneği ile yapıldıktan sonra hiç kimse gönderiye yorum yapamayacaktır. Fakat bu durumu sonradan tekrar yoruma açma gibi bir seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunun için de paylaşımın sağ üst köşesinde yer alan 3 alt alta noktaya basarak gönderiye ait seçeneklerin açılması sağlayabilirsiniz. Buradaki seçeneklerden yorumları açmayı seçerek paylaşımınızı yoruma açık hale getirebilirsiniz.

blank

Paylaşmış Olduğunuz Gönderiye Yoruma Kapatmak

Instagram’da daha önce paylaşmış olduğunuz bir gönderiyi de yoruma kapalı hale getirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda eski yapılan yorumlara herhangi bir işlem uygulanmaz fakat yeni yapılacak olan yorumlar engellenir. Bu işlem için öncelikle yorum yapılmasını engellemek istediğiniz gönderiye gelerek sağ üst köşesinde yer alan alt alta üst noktaya basmanız gerekmektedir. Bu alan gönderiye ait seçeneklerin açılması sağlamaktadır. Burada yer alan “Yorum Yapmayı Kapat” seçeneğine basarak gönderinin yoruma kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaşmış olduğunuz bir gönderiye yoruma kapattıktan sonra bu durumu tekrar eski haline döndürmek isterseniz yine aynı işlemleri izlemeniz yeterli olacaktır. Gönderiyi açarak sağ üst köşesinde noktalara basıp seçenekleri görüntüleyin. Ardından yorum açık hale gelmesini sağlayacak olan seçeneğe basarak yorum yapmayı aktifleştirin. Böylece gönderinize eskisi gibi yorumlar yapılmaya herhangi engel uygulanmayacaktır.

Instagram gibi sosyal medya sitelerinin birçoğu sürekli kendini geliştiren ve değişiklikler uygulayan sitelerdir. Bu sebeple belirttiğimiz seçeneklerin yerleri ve isimleri değişebilir fakat bu tarz gizliliğe önem veren seçenekler genelde kaldırılmaz. Bizler de mümkün oldukça bu tarz gelişmeleri takip ederek sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu