Sosyal Medya

Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan ve her geçen gün yeni bir özelliğin dahil edildiği Instagram uygulamasında etiket yapmak oldukça basittir. Bu yazımızın konusu Instagram etiketleme nasıl yapılır?

Instagram Fotoğraf Etiketlemesi

Instagram uygulamasında paylaşılacak olan bir fotoğrafa etiketleme yapılacak ise öncelikle uygulamanın ana menüsünde yer alan artı butonuna tıklanması ve paylaşılacak olan fotoğrafın seçilmesi gerekir. Fotoğraf ile ilgili çeşitli düzenlemelerin yapılacağı sayfayı geçtikten sonra yorum yazma, konum ekleme ve kişi etiketleme sayfasına geçiş yapılır. “Kişileri Etiketle” kısmından fotoğrafın her hangi bir yerine dokunduğunuz zaman yukarıda arama butonu çıkmaktadır. Buradan etiketlemek istediğiniz kullanıcıyı seçerek fotoğraf etiketleme işlemini tamamlar ve paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram Yorum Etiketlemesi

Instagram uygulamasında belirli sayfaların yaptığı çekilişlere katılmak ya da arkadaşlar ile etkileşim sağlayabilmek için yorum etiketlemesi yapılabilmektedir. Her hangi bir paylaşımın altına yorum etiketi yapabilmek için paylaşımın alt kısmında yer alan ve önce kullanıcı adınızın yer aldığı “X olarak yorum yap” seçeneğine basılır daha sonrasında yoruma etiketlenecek olan arkadaşın kullanıcı adının önüne “@” işareti getirilerek kullanıcı adı yazılır ve çıkan seçenek üzerine basıldığı zaman yorum etiketi yapılmış olunur. Etiketin tamamlanması ile beraber sağ kısımda yer alan “Paylaş” seçeneği ile yorum etiketi görünür hale gelir.

blank

Instagram Hikaye Etiketi

Instagram uygulamasında etiket yapılabilecek olan alanlardan biri de hikayelerdir. Profil menüsünün artı kısmında ya da ana ekranı sağa kaydırarak her hangi bir hikaye eklemesi yapacak kullanıcının başka bir kullanıcıyı bu hikayeye etiketleyebilmesi için yorumda olduğu gibi yine “@” işaretini kullanması ve kullanıcı araması yapması gerekir. Bunun yanı sıra hikaye menüsünün üst kısmında yer alan gülen yüz ifadesinden de “@” seçeneğine erişim sağlanabilmekte de hikayede etiket yapılabilmektedir. Etiket işleminin ardından iki parmak ile beraber etiketin boyutu hesaplanabilir.

Instagram Etiketleri Ne Zaman Yapılır?

Instagram uygulaması dahilinde etiketleme işleminin ne zaman yapılacağına dair belirli kurallar yer alır. Bu kurallara tabi olan durumlar ise; yarışma çekilişleri, bir mekanda ya da gezide etiketleme, ürünlerin kullanıldığı markaların ya da kurumların etiketlenmesi, iş ortakları ya da çalışma arkadaşlarının etiketlenmesi, yeniden paylaşımlar ile soru ve cevaplar olarak bu seçenekler üzerinden etiket yapabilme imkanı söz konusu olur. Instagram uygulamasında çok fazla etiket yapmaktan kaçınılması gereken bazı durumlar yer almakla beraber bu durumlar da ayrıntılı bir şekilde listelenebilmektedir.

Instagram Etiketlerinden Kaçınılması Gereken Durumlar

Her paylaşımda sürekli aynı kişilerin etiketlenmesi uygulama protokolünde kullanıcının spam yemesine neden olabilmektedir. Paylaşımların dikkat çekmesi ya da etkileşim oluşturması için etiket yapılmasına gerek yoktur. Aksine birden fazla kişinin etiketlenmesi durumu insanların hesaba olan ön yargılarının oluşmasına neden olur.

Etiket özelliğinin hem bireysel kullanıcılara hem de marka kullanıcılarına çeşitli faydalarının olduğu bilinmekle beraber birçok zararı da olabilmektedir. Gün içerisinde bir hesabı sürekli etiket yapmak, birden fazla hesabı bir paylaşıma etiketlemek ve daha pek çok etiket seçeneği hesabın Instagram topluluk ihlaline neden olabileceği konusunda örnekleri bulunmaktadır. Bu nedenle Instagram’da etiket yapılırken gerçek kişileri ve belirli sınırları çizmek gerekir.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu