BlogSosyal Medya

Instagram’da “Ekran Görüntüsü Alındı” Bildiriminden Kurtulma Yöntemleri

Instagram’da ekran görüntüsü alındı bildirimden kurtulma yöntemleri neler? Son zamanlarda yaşanan bazı olaylardan dolayı çoğu sosyal medya ve web siteleri güvenlik ve gizlilik konusunda yeni adımlar atmak zorunda kaldı. Bu konuda Instagram da gerekli hassasiyeti bu tarz olaylar ortaya çıkmadan dahi göstermekteydi.

Bunlardan birisi de 24 saat içinde kaybolma özelliği olan hikâye paylaşımlarının ekran görüntüsü alındığında hikâye sahibine bunun haber verilmesidir. Fakat böyle bir özelliğin aktif edilmesiyle Instagram’da ekran görüntüsü alındı bildirimden kurtulma yöntemleri de ortaya çıkmaya başladı.

Paylaşılmış bir hikâyenin ekran görüntüsünün alınmasının neden bir sorun olduğunu sorguluyor olabilirsiniz. Hikâyeler, 24 saat sonra otomatik olarak kaybolan paylaşım tiplerinden birisidir. Paylaşım yapan kişi bunun kaybolacağını bilerek ona göre paylaşımlar yapmaktadır ve ekran görüntüsü alınarak bu durum kalıcı bir hale getirilmektedir. Bu da kullanıcıları tedirgin eden bir durumdur. Böyle bir durum gerçekleştiğinde kullanıcı bu konuda bir kez bildirim gönderilerek bilgilendirilmektedir ve sonrasında ekran görüntüsü alan kişilerin yanında yıldız işareti belirmektedir.

blank

“Ekran Görüntüsü Alındı” Bildiriminden Kurtulmak

Bu özelliğin ortaya çıkmasıyla birlikte birçok alternatif yöntem de ortaya çıktı. Bunlardan birisi de cihazın internet bağlantısını kesmek! Ekran görüntüsü alınmak istenen hikayeye denk gelindiğinde cihaz uçak moduna alınarak cihazın internet bağlantısı kapatılmaktadır. İnternet bağlantısının olmadığından emin olunduğunda da ekran görüntüsü alınabilmektedir. Bu durumda Instagram bağlantı sağlayamadığı için de herhangi bir bildirim veya uyarı gönderememektedir.

İnternet bağlantısını koparmak istemeyen kullanıcılar için de bir alternatif sunulmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için “Story Reposter” isimli bir uygulama indirmek gerekiyor. Bu uygulama sayesinde de paylaşılmış olan hikâyelerin kaydedilmesi sağlanarak, karşı tarafında da bilgilendirilmesi engellenmiş oluyor.

Bu tarz kaçış yöntemleri gün geçtikçe artmaktadır ve Instagram da bunları engellemek için çözümler üretmektedir. Fakat önlemeye yönelik çalışmalar yapıldıkça onu aşmak için de çözümler üretilmeye devam etmektedir. Bizler de bu konularda gelişmeler sağlandıkça sizleri bilgilendirerek konular hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamak istiyoruz. Teknocard adresini sık sık ziyaret ederek yeni gelişmeler hakkında bilgilere ulaşabilir ve pratik çözümler öğrenebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu