Sosyal Medya

Instagram Yakın Arkadaşlar Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram son günlerde her geçen gün gelen özellikleri ile dikkatleri git gide daha fazla üzerine çekmeye başladı. Hatta gelişen güncellemeleri ile abisi Facebook’a bile yetişmeye başlayan instagram’da ekibin son getirdiği özellik ismi ile de dikkat çeken yakın arkadaşlar özelliği. Peki, bu yeni gelen İnstagram yakın arkadaşlar özelliği nasıl kullanılır?

Instagram Yakın Arkadaşlar Özelliği Nedir?

Instagram son gelen güncellemesi ile beraber kullanıcılarına yakın arkadaşlar özelliğini kullanma şansını sunmuş oldu. Bu özellik hikaye özelliği ile entegre bir şekilde çalışıyor. Normalde bir kullanıcı Instagram hesabına hikaye eklediği zaman eğer gizli hesap ise sadece takipçileri, eğer açık hesap ise hesabı gören herkes tarafından hikaye gözlenebiliyordu. Yakın arkadaşlar özelliği ise kullanıcılar daha kendilerine özel ya da kişisel gördükleri yada belli bir arkadaş kesimine hitap eden gönderileri “yakın arkadaşlar” adı verilen küçük bir grupla paylaşma şansı yakalıyor. Böylelikle önceden belirlenmiş olan küçük bir gruba hikaye sunulabilecektir.

Yakın Arkadaşlar Listesi Nasıl Oluşturulur?

Instagram hikayeler özelliğinde paylaşmak üzere bir hikaye paylaşılacaksa ve yakın arkadaşlara gönderilmek isteniyorsa yakın arkadaşların önceden belirlenmesi gerekiyor. Öncelikle Instagram hesabınızı açmalısınız. Daha sonra ise Instagram hesabında ki profil sekmesine gitmeniz gerek. Burada sağ üstte bulunan üç çizgiye tıklayarak menüyü açmak sonra ise buradan yakın arkadaşlara tıklamak gerekiyor. Açılan sayfa içerisinden ise istenilen yakın arkadaşlar kolaylıkla seçilebilmektedir. Buradan istediğiniz kadar kişiyi seçerek yakın arkadaşlar grubuna dahil edebilirsiniz böylelikle arkadaşlar grubunuz belli olmuş olur.

blank

Instagrama Yeni Gelen Yakın Arkadaşlar Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yukarıda anlatıldığı şekilde Instagram’da yakın arkadaşlar listenizi belirlemeniz gerekmektedir. Profil sayfasında ki menüden seçebileceğiniz bu kişileri onların haberi olmadan listeye ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Bu listeyi ayarladıktan sonra hikaye paylaşma kısmına gelmek gerekiyor. Hikaye hazırlandıktan sonra paylaşma aşamasında hikaye ve yeşil buton üzerine yazılmış olan yakın arkadaşlar seçeneği görünecektir. Burada yakın arkadaşlar butonuna bastıktan sonra hikaye önceden belirlenmiş gruba gözükmektedir. Bu şekilde paylaşılan gönderilen Instagram hikayeler kısmında yeşil renkli olarak gözükmektedir.

Hikayeler Özelliğine Geldi

Instagram’a yeni gelen yakın arkadaşlar özelliği direkt olarak hikayeler sekmesine gelmiş durumdadır. Hikayeler sekmesi son günlerde yediden yetmişe her yaştan kullanıcının severek kullandığı bir özellik durumundadır. Bu sebeple Instagram her geçen gün bu özelliği geliştirmekte yeni şeyler ekleyerek güncellemeler sunmaktadır. Instagram’ın en yaygın kullanılan özelliği haline gelen hikayeler özelliği 24 saatte kaybolan fotoğraflara ve videolara sahiptir. 24 saat sonrası eğer hala hikayenin kalması isteniyorsa arşivlenebilmektedir. Böylelikle hikaye kaybolmadan profilde saklanabilir. Instagram yoğun bir şekilde kullanılan hikayeler özelliğini geliştirmek için çabalamaktadır. Son zamanlarda en yoğun güncellemeyi hikayeler özelliği almaktadır. Yakın arkadaşlar özelliği de şimdilik sadece hikayelerde olsa da belki ileri de normal gönderilere veya IGTV içerisine de entegre edilebilir.

Instagram Her Geçen Gün Güncelleniyor

Instagram son günlerde her geçen gün aldığı yeni güncellemeler ile dikkat çekmektedir. Özellikle geliştiriciler Instagram’ı daha kullanışlı ve her ihtiyacı karşılayacak bir platform haline getirmeye çabalıyor. Facebook’tan daha öne geçerek inanılmaz bir kullanıcı ve etkileşim sayısına erişen Instagram geliştiricilerin ciddi anlamda dikkatini çekmiştir.

Bu sebeple Instagram Direct, Instagram TV gibi bir çok yeni özellik Instagram’a entegre edilmiştir. Facebook Instagram ile diğer rakip firmalara karşı kullanırken kendi uygulamalarına dahi rakip haline getirmişlerdir. Özellikle gençler tarafından oldukça tercih edilen Instagram milyarlarca kullanıcıya, günlük milyarları katlayacak seviyede etkileşimlere sahiptir.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu