Sosyal Medya

Instagram Üzerinden Ödeme Nasıl Alınır?

Instagram üzerinden ödeme almak için tercih edilebilecek farklı alternatif yöntemler bulunur. Kapıda ödeme ve havale/EFT gibi para transferleri aracılığı ile yapılan satışların tahsilatı yapabilirken, PayTR gibi güvenilir ödeme sağlayıcılar ile çalışılarak banka ve kredi kartı ile ödeme alınabilmektedir. Instagram üzerinden ödeme almak için sunulan alternatifler, daha geniş kitlelere erişime fırsatı tanır. Tercih edilebilirliğinizi artırmak ve daha fazla satış yapma hedefinize ulaşmak için Instagram üzerinden ödeme alırken güvenilir ödeme yöntemlerinden yararlanmayı ihmal etmeyin!

Instagram Üzerinden Ödeme Nasıl Alınır?

Instagram Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kullanıcılarına resmi ödeme yöntemleri sunarken, henüz bu ödeme metodu Türkiye’de kullanılmamaktadır. E-Ticaret için hedef pazarını Instagram olarak belirleyen dijital girişimciler, kapıda ödeme gibi müşteriye güven sunmayan ödeme yöntemleri yerine hazır ödeme yöntemlerini tercih edebilirler.

Halihazırda mevcut e-ticaret sitesine ya da online pazaryerlerindeki mağazaya Instagram üzerinden müşteri çekerek, satışı bu platformlar üzerine kaydırmak da mümkündür. Herhangi bir e-ticaret sitesi bulunmayan girişimciler ise Instagram üzerinden ödeme almak için PayTR linkle ödeme desteğinden yararlanabilir. Müşterilerin banka ve kredi kartı ile ödeme yapmasını sağlayan online tahsilat yöntemi ile istediğiniz para birimi üzerinden ödeme alabilir, Instagram’da satışı yapılan ürünlerin tahsilatına ilişkin ödeme şartlarınızı belirleyebilirsiniz.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Profilinizi ve Paylaşımlarınızı Nasıl Planlamalısınız?

Instagram’da satış yapmak için kullanılacak bazı püf noktalar ile daha kısa sürede hedeflenen satış hacmine ulaşılabilmektedir. Kullanıcı etkileşimi açısından sosyal medya mecraları arasında en avantajlı platform olan Instagram, internetten satış yapmak için sunduğu ek özellikler ile girişimcileri destekleyen artılara sahiptir. Profilinizi düzenlemekle başlayan bu süreçte, paylaşımlarınızı ve reklam bütçenizi planlarken dikkat etmeniz gereken püf noktaları aşağıda sıralanan maddelerden takip edebilirsiniz.

1.Instagram Profilinizi Kurumsal Kimliğinize Uygun Düzenleyin

Instagram’da satış yapabilmeniz için ilk olarak kurumsal kimliğinizi yansıtmanız gereklidir. Kurumsal kimliğiniz, takipçilerinizin ve Instagram kullanıcılarının sizi güvenilir bulmaları için kullanacakları ilk değerlendirmedir. Bu aşamada Instagram’daki profiliniz vitrininizdir ve profilinizi kurumsal niteliğe sahip olacak şekilde düzenlemeniz önemlidir. Kişisel hesabınızdan farklı bir hesap oluşturmanız ve bu hesapta yapacağınız paylaşımlarda kurumsal fakat kitleleri harekete geçirebilecek bir dil seçmeniz gereklidir. Logonuz, iletişim bilgileriniz ve varsa e-ticaret web sitenize ait adresini paylaşarak profil düzenlemenizle potansiyeli müşterilerinize güven verebilirsiniz.

2.Kaliteli Görsel Kullanarak Dikkat Çekin

Paylaşımlarda kullanılacak görsellerin dikkat çekmesi için kaliteli olması önemlidir. Tercihen çekimi size ait olan ve yüksek çözünürlükte görsel kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. İlgi görmeyecek fotoğraf ve video yerine kaliteli ve dikkat çekici paylaşımlar yaparak, takipçilerinizin size olan ilgisini artırabilirsiniz.

3.Paylaşımlarda Doğru Hashtag Kullanımına Önem Verin

Hashtag kullanımı, yaptığınız paylaşımların takipçileriniz dışındaki kitlelerle buluşması için önemlidir. Doğru ve çok sayıda hashtag kullanarak hedef kitlenizle buluşmak için farklı platformlar kullanabilirsiniz. Ulaştığınız kitleyi takipçiniz yaparak sadık müşteri kitlesi de çekebileceğiniz bu basit stratejide anahtar kelime, doğru hashtag kullanımıdır. Doğrudan hedef kitlenizin ilgilendiği ve satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerle ilişkili hashtag kullanarak etkili bir strateji izleyebilirsiniz.

4.Instagram Üzerinden E-Ticaret Sitenize Müşteri Çekin

Satışınızı yaptığınız ürünlere erişim için Instagram’da e-ticaret sitenizin adresini paylaşın. Mevcut ürünlerin satışı yanında profilinizde henüz yer vermediğiniz pek çok ürünün satışı için bu yöntemi kullanarak, bir müşteri üzerinden elde ettiğiniz satış gelirinizi artırabilirsiniz. E-Ticaret sitenizin linkinin profilinizde bulunması, güvenilirliğiniz açısından da kitlenizin gözünde iyi bir imaj bırakmanıza yardımcı olur. Satışınızı artırmanıza yardımcı olacak bu basit düzenlemeyi uygulamaktan çekinmeyin!

5.Paylaşımlarınızı Düşük Bütçeli Reklamlar ile Geniş Kitlelere Ulaştırın

Facebook Ads sistemi üzerinden reklam çıkarak, ürünlerinizin Instagram’da daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Doğrudan kullanıcı odaklı verilen reklamlar için ilk aşamada düşük bir bütçe ayırmanız yeterlidir. Satışlarınızı artırmanın yanında tanınırlığınızı da artıracak olan sosyal medya reklamları ile takipçi sayınızı hızla artırabilir ve ilerleyen süreçte reklam bütçenizi artırarak yüksek satış hacimleri yakalayabilirsiniz.

Instagram Üzerinden Satış Yaparken Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Instagram’da satış yapmaya karar verdiğinizde, kararınız doğrultusunda harekete geçmeden önce hazırlık aşamalarını tamamlamanız gerekir. İyi bir satılacak ürün bulmanız, pazarı belirlemeniz ve muhtemel rakiplerinizi analiz etmenin yanında vergisel konulara ilişkin şirket kurulumunu tamamlamanız gibi pek çok atmanız gereken adım bulunur. Pazarda başarı oranınızı artıracak bu hazırlık süreci, e-ticaretteki başarınızın anahtarını elinde tutar. Instagram’da başarılı bir satıcı olmak için aşağıda sıraladığımız maddeler doğrultusunda hazırlık aşamanızı tamamlamanız tavsiye edilir.

blank

1.Satacağınız Ürüne Karar Verin

Satış için Instagram’a tercih ettiğinizde ilk olarak hangi ürünü satmak istediğiniz belirleyerek işe başlamanız gerekir. Bu aşamada trend ürünlere yönelmenin yanında tedarikçi problemi yaşamayacağınız seçenekleri değerlendirin. Trend ürün belirlerken Instagram’da en çok satılan ürünleri araştırabilir ve Google Trends aracılığı ile arama motorlarında en çok aranan ürünlere yönelebilirsiniz.

2.Rakiplerinizi İyi Analiz Edin

Satış yapacağınız ürüne karar vermenin ardından, Instagram’da ve farklı e-ticaret platformlarındaki rakiplerinizi belirleyin. Rakiplerinizi iyi analiz ederek onların hangi alanlarda farklılaştığını öngörebilir, dezavantajlı olduğu durumları belirleyerek bu noktalardan kendinize avantaj çıkartacak stratejiler geliştirebilirsiniz.

3.Hedef Kitlenizi Belirleyin

Satışına karar verdiğiniz ürünleri belirlediniz ve rakiplerinizi iyice analiz ettiniz, sırada müşterilerinizi tanıma aşaması yer alır. Hitap edeceğiniz kitleyi belirlemenin ardından onları iyi tanımaya çalışarak, neler beklediklerini öngörebilir ve bu noktalarda onların ilgisini çekebilecek stratejiler üretebilirsiniz. Sürecin devamında yapacağınız reklamlar için de hedef kitlenizi iyi tanımanız ve onlara sizi ulaştıracak yolları keşfetmeniz önemlidir.

4.Şirket Kurun

Instagram’dan satış yapmak için şirket kurmanız gerek yoktur. Fakat satışını yapacağınız her ürün için fatura kesmenizin gerekmesi, şirket kurulumunun zorunlu bir hazırlık olarak karşınıza çıkartır. Şahıs, limited ya da anonim şirket kurarak müşterilerinizin size güvenmesini de sağlayacak önemli bir aşamayı tamamlayabilirsiniz.

5.Instagram İşletme Hesabı Açın

Resmi olarak Instagram üzerinden satışa başlamak için yapacağınız bir sonraki hazırlık süreci, işletme hesabı açmaktır. Markanızın güvenilirliğini de gösteren işletme hesabı, müşteri kitlenizi tanımak için yapacağınız analizler için gerekli verilerin temin edilmesi noktasında da size yardımcı olur. Instagram işletme hesabı açarak profilinizi düzenlemek için bir sonraki hazırlık aşamasına geçebilirsiniz.

6.Profilinizi Kurumsal Niteliklere Uygun Düzenleyin

Profilinizi düzenlerken dikkat edeceğiniz kritik husus, kurumsal kimliğinizin tam olarak yansıtıldığından emin olmanızdır. Takipçilerinize ilk günden güven aşılayarak size tereddütsüz güvenmelerini sağlamak için kurumsal normlarda profil düzenlemesi yapmanız önemlidir. Firmanızın açık adresini, kargo şartlarını ve varsa e-ticaret sitenizin adresini mutlaka profilinizde paylaşın. Profesyonel bir tasarımcının elinden çıkmış marka logosu profilinizin resmi olsun. İletişim için e-posta ve telefon numarası da ekleyerek profil optimizasyonunuzu tamamlayın.

7.Güvenilir Ödeme Yöntemlerine Yönelin

İnternetten alışveriş yapmak isteyen herkes, ödeme güvenliği konusunda bir takım endişelere sahiptir. Instagram üzerinden yapılacak satış için de bu handikabın aşılması önemlidir. Instagram’da kapıda ödeme, havale/EFT gibi geleneksel yöntemler yer alsa da kredi kartı kullanımının yaygınlığını azımsamamanız gerekir. Bu noktada PayTR gibi sanal POS sağlayıcılar ile çalışarak linkle ödeme yöntemlerini kullanmak, güvenilirliğinizi göstermenin yanında daha geniş kitleye hitap etme şansını değerlendirmenizi sağlar. PayTR çözümleri ile banka ve kredi kartı ile alışveriş yapan geniş bir hedef kitleyi, müşteriniz haline dönüştürebilirsiniz.

Instagram Üzerinden Ödeme Alma Güvenli Midir?

Instagram üzerinden ödeme almak için güvenilir yöntemler bulunur. Kapıda ödeme seçeneğinde müşterinin ürünü teslim almaması gibi risklere karşı sizi koruyan alternatif ödeme yöntemleri, ödeme güvenliğini sağlamanın yanında banka ve kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kitlelere satış yapabilmenizi sağlar. Havale ve EFT gibi geleneksel bankacılık işlem kanalları yanında Instagram sayfanız için PayTR linkle ödeme desteğinden faydalanabilirsiniz.

blank

PayTR Link ile Ödeme Alma Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

PayTR Link ile ödeme alma sistemi, e-ticaret sitesi olmadan tahsilat yapılmasını sağlar. Sadece Instagram üzerinden satış yapacak olan girişimciler, PayTR link ile ödeme çözümünden yararlanarak yaptıkları satış için güvenilir alternatif ödeme yönteminin sunduğu avantajlardan yararlanabilirler. Pek çok farklı para birimi arasından tahsilat için istenen para birimini seçme opsiyonu sunan sisteme ilişkin öne çıkan avantajlı özellikler şu şekildedir:

  • Ödeme bağlantısı oluşturma işlemi birkaç saniyede tamamlanır.
  • PayTR linkle ödeme kolay, hızlı ve güvenli ödeme yöntemidir.
  • Farklı para birimleri arasından tahsilat için tercih yapılacak para birimi seçilebilir.
  • TL para birimi seçilen işlemler için maksimum taksit sayısını sınırlandırabilir, vade farkı belirleyebilirsiniz.

Oluşturulan ödeme linkleri SMS, WhatsApp ya da e-posta üzerinden müşteriye gönderilebilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu