Sosyal Medya

Instagram Şifremi Unuttum E-Postamı Bilmiyorum!

Sosyal medya kullanıcılarının en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesine değineceğiz. Instagram şifremi unuttum ve e-postamı bilmiyorum diyenlerden iseniz, bu yazı ile birlikte sizler de şifrelerinize kısa süre içerisinde kavuşacak ve hesaplarınıza sorunsuz bir şekilde giriş yapabileceksiniz.

Sosyal medyanın en popüler mecralarından biri olan instagram, bu konuda yanınızda yer almaya devam ediyor ve kısa süre içerisinde çözüm üretiyor. Şimdi dilerseniz e-posta adresini bilmeyen kullanıcıların nasıl hareket etmeleri gerektiğini de detaylı bir anlatım ile paylaşmaya çalışalım.

Yöntem 1:

Herhangi bir tarayıcı aracılığı ile “https://www.instagram.com/accounts/password/reset/” adresine giriş yapıyoruz. Karşınıza çıkan ekran üzerinden “CROVU” yazan kısma sahip olduğunuz instagram kullanıcı adını yani hesap adınızı yazmanız gerekiyor. Hemen ardından şifreyi yenile butonuna basarak devam etmeniz gerekiyor. Bu adımları takip ettiğiniz takdirde karşınıza bir uyarı ekranı çıkacaktır ve burada yapmamız gereken şey de oldukça basit.

Ekranda sizlere bir e-posta sunulacaktır ve bu da unuttuğunuz mail adresinizi hatırlamanıza yardımcı oluyor. Burada yapılması gereken şey elbette mail adresinizi tahmin etmek olacaktır. Özetle, mail adresinizin bir bölümü yıldızlı şekilde yani sansürlü olarak sizlere sunuluyor ve mail adresinizi hatırlamanız sağlanıyor. Bu yöntemi birçok kaynakta bulamazsınız ve birçok kişinin de henüz haberdar olmadığını belirtmek isteriz. Hafızalarınızı biraz zorlamanız gerekiyor ve bu konuda başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız şifre yenileme süreci de çok daha kolay ve zahmetsiz bir hal alacaktır.

Bu yöntem beni çok fazla tatmin etmedi, farklı bir alternatif yok mu dediğinizi de duyar gibiyiz… İkinci yöntem çok daha basit ve dilerseniz bu yöntemi de yine detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışalım.

blank

Yöntem 2:

Facebook hesabınız instagram hesabınız ile bağlantılı olduğu takdirde bu yöntemi sorunsuz bir şekilde uygulayabileceksiniz. Hesapların bağlantılı olup olmadığını bilmiyorsanız da önemli değil çünkü denemekten hiçbir şey kaybetmezsiniz ve biraz şanslı iseniz bu yöntem sayesinde şifrelerinize ulaşmanız da daha kolay olacaktır.

  • Cep telefonlarınızı kullanarak Facebook uygulamasına giriş yapın.
  • Facebook menüsü üzerinden instagram hesaplarınıza da giriş yapabiliyorsunuz ve bu butona tıkladığınız takdirde otomatik olarak giriş yapacaktır.
  • Instagram hesaplarınıza giriş yaptıktan hemen sonra ayarlar bölümüne girin ve sonrasında e-posta adresinizi değiştirin ve sonra şifrenizi de sıfırlayabilirsiniz.
  • Süreci tamamladıktan sonra yeni e-posta adresiniz ve şifreniz ile birlikte hesaplarınıza giriş yapabileceksiniz ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi hesapların mutlaka bağlantılı olması gerekiyor, aksi takdirde bu yöntem herhangi bir şekilde işe yaramayacaktır. Yeni bir hesap oluşturmak isterseniz de Facebook ve instagram uygulamalarını bağlantılı olarak kullanmanız gördüğünüz gibi sizlere büyük ölçüde fayda sağlayacak ve kolaylık sunacaktır.

Yukarıda bahsi geçen yöntemlerden ilki, mail adresinizi hatırlatacak bir bildirim olarak da tanımlanabilir. Yazımızda da dile getirdiğimiz gibi şifreli olmak kaydı ile mail adresinizin bir kısmı sizlere sunuluyor ve burada hatırlamanız bekleniyor. Yardımcı bir yöntem olduğunu da söyleyebiliriz ancak bu yöntemden fayda sağlayamadığınız takdirde ikinci yönteme geçiş yapabilir ve bağlantılı hesaplar üzerinden sizler de şifrelerinize ulaşabilirsiniz. Sıfırlama işlemi için 2 farklı yöntem sunduk ve tüm bunlara rağmen sonuç elde edemiyorsanız ne yazık ki yapacak başka bir şeyiniz kalmıyor. Bu durumda yeni bir kullanıcı adı ve mail adresi ile birlikte yeni bir hesap oluşturabilir ve instagram dünyasına da bu şekilde adım atabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu