Sosyal Medya

Instagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

Sosyal medyanın en büyük platformlarından bir tanesi olan Instagram, her yıl biraz daha büyüyor ve kullanıcı sayısını katlamayı başarıyor. Bugünkü yazımızda kullanıcıların merak ettiği bir soruya yanıt vereceğiz ve Instragram şifre yenileme işleminin nasıl yapılacağına hep birlikte göz atacağız. Şifre belirlerken dikkat etmeniz gereken hususları da ele alacak ve bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacağız.

Instagram kullanıcı iseniz ve şifrenizi unuttuysanız izleyeceğiniz birçok farklı adım var ve zaten uygulama da bu konuda sizlere en iyi şekilde yardımcı oluyor. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve sürecin nasıl işlediğini de birlikte takip etmiş olalım.

Instagram Şifre Yenileme

  • https://www.instagram.com/accounts/password/reset/?hl=tr linkine tıkladığınız takdirde sizler de şifre yenileme sayfasına ulaşmış olacaksınız.
  • Kullanıcı adı ve şifre bilgisi ile birlikte devam ettiğiniz takdirde sahip olduğunuz mail adresine bir doğrulama linki gönderiliyor ve sonrasında bu linke tıklayarak yeni bir şifre belirleyebiliyorsunuz.
  • Doğrulama maili almadığınız takdirde bu adımı bir kez daha yenileyebilirsiniz ve mutlaka mail gönderilecektir. Şifre yenileme süreci oldukça basit ve birçok kaynakta bahsedildiği gibi herhangi bir şekilde farklı bir uygulamaya ihtiyacınız olmayacaktır.

Direkt instagram üzerinden bu süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz ve dilerseniz yeni belirleyeceğiniz şifreler ile ilgili detaylara da yine hep birlikte göz atalım ve bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

blank

Instagram Şifre Belirlerken:

  • Instagram hesaplarınız için oluşturacağınız şifrenin en az 8 karakterden oluşması gerekiyor. Şifre belirleme işlemlerinde güçlü şifreleri tercih etmenizde fayda var ve bu sayede hesabınızın çalınması gibi bir sorun ile karşı karşıya gelme riskiniz de en aza indirgenecektir. Zayıf şifre durumunda uygulama gerekli uyarıyı yapıyor ve hatta şifrenizi kabul etmediği durumlar da olabiliyor.
  • Harflerin yanı sıra rakam ve özel karakter de yer vermeniz gerekiyor. Aslında instagram sizlerin güvenliğini düşünüyor ve bu detayı ön plana taşıyor. Instagram’ın ön gördüğü şekilde şifre belirlediğiniz takdirde hesaplarınız da güçlü bir şekilde koruma altına alınacak ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.
  • Büyük ve küçük harflerin kullanımı da yine hesaplarınızı daha kusursuz bir şekilde koruma altına alacak ve çalınma riskini de bir şekilde ortadan kaldıracaktır.
  • Saldırganların belli başlı yöntemleri var ve popüler olan şifrelere de öncelik verdiklerini unutmamak gerekiyor. Yönlendirmeler ile birlikte doğru ve güçlü şifreyi belirlediğiniz takdirde sizler de riskleri en aza indirgemiş oluyorsunuz ve bu sayede saldırganların da ekmeğine yağ sürmemiş olacaksınız.
  • Parolanızın kişisel bilgilerinize yakın olmamasını tavsiye ediyoruz. Bazı kişiler doğum tarihini ya da tuttuğu takımın kuruluş tarihini şifre olarak belirlemek istiyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bu tür detaylar saldırganlar tarafından en kolay tahmin edilecek olan bilgilerdir.

Yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ettiğinizde şifrelerinizi kolayca yenileyebiliyor ev bu şifreleri kullanmaya başlıyorsunuz. Bir diğer detay ise nasıl şifre belirlemeniz gerektiğidir. Hesaplarınızı koruma altına almak istiyorsanız eğer basit şifrelerden ya da kolay tahmin edilebilen bilgilerden uzak durmanız gerekiyor. Maddeler halinde bu detayları da sizinle paylaşmaya çalıştık ve instagram’ın da yönlendirmesi ile birlikte bu konuda sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Belirleyeceğiniz yeni şifreden sıkıldığınızda ya da bu şifreyi unuttuğunuzda bir kez daha değiştirebilirsiniz ve bu konuda instagram uygulamasının herhangi bir sınırlama getirmediğini de hatırlatmak isteriz. Sizler de dilediğiniz an instagram şifre yenileme işlemini kolayca yapabilir ve bu şifreyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu