MobilSosyal Medya

Instagram Sesli Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır?

Instagram son zamanlarda gelen güncellemeler ile dikkat çekmekte ve kullanıcılar tarafından fark edilmektedir. Özellikle son zamanlarda dikkat çeken güncellemeler arasında Instagram Direct kısmında olan gelişmeler dikkat çekmekteydi. Onlardan birisi olan İnstagram sesli mesaj gönderme nasıl yapılır?

Instagram Direct nedir?

Instagram Direct, Instagram’ın Facebook Messenger benzeri mesajlaşma kısmına verilen isimdir. Instagram normal ana sayfasında sağ üstte bulunan ok Instagram Direct kısmına giden kısımdır. Bu kısım kullanıcıların kendi arasında mesajlaşmasını sağlayan kısımdır. Buradan kullanıcılar birbirine mesaj göndermektedir.

Mesajlar istenilirse direk olarak bir kişiye gönderilebileceği gibi aynı zamanda grup olarak da gönderilme şansına sahiptir. Son dönemde Instagram birçok farklı güncelleme ile geliştirilmektedir. Son olarak yeni gelişen güncellemelerden birisi Instagram mesaj uygulaması olan Direct uygulaması adında ayrı bir uygulama olarak kullanıcılara sunulmuştur. Bu ayrı uygulama ve aynı zamanda da Instagram içerisinden Instagram mesajlaşma uygulamaları kullanılabilmektedir.

Instagram Sesli Mesaj Nedir?

Instagram sesli mesaj kullanıcıların birbirine sesli kayıt yaparak gönderebilmesini sağlayan özelliktir. Instagram içerisinde ki normal paylaşım sisteminden farklı olarak kullanıcıların direkt olarak mesaj gönderebilmesi sisteminde yani Instagram direkt içerisinde çalışmaktadır. Bu sistem ile istenirse kişisel olarak istenirse grup olarak sesli mesajlar gönderilebilmektedir. Bu sistemde gönderilen mesajlar en fazla 1 dakikalık kayıtlar olarak gönderilebilmektedir.

blank

Instagram Sesli Mesaj Nasıl Gönderilir?

Instagram sesli mesaj özelliğini kullanmak için öncelikle mobil cihazınızdan Instagram uygulamasını ya da Instagram Direct uygulamasını açmanız gerekmektedir. Buradan ise Direct kısmına girerek öncelikli olarak bir kullanıcı veya bir grup konuşmasına girmek gerekir. Buraya girildiği zaman klavyenin sağ üst köşesinde bir mikrofon işareti bulunmaktadır. Bu mikrofona basılı tutulduğu süre boyunca mikrofon kayıt yapmaya devam etmektedir.

Bu sürede 1 dakika boyunca ses kaydı yapılabilmektedir. Burada sistem Facebook Messenger ve Whatsapp ile aynı şekilde çalışmaktadır. Sistem mikrofona dokunulduğunda kayıt yapmaya başlar mikrofon bırakıldığında ise direkt olarak kaydı karşı tarafa ya da grup konuşmasına gönderecektir. Sesli mesaj özelliği en fazla 1 dakikalık kayıtlar yapabilmektedir. Eğer kayıt esnasında kaydı iptal etmek isterseniz mikrofonu sola kaydırarak kayıt iptal edilebilir ve ses kaydı tamamen silinir.

Instagram Sesli Mesaj Özelliği

Instagram sesli mesaj özelliği kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmiş ve ilgi görmüş bir özelliktir. Bu özellik sayesinde yazılmak istemeyen veya yazılamayacak olan kısa kayıtlar kolaylıkla karşı taraflara gönderilebilmektedir. Kullanıcılar için pratik bir çözüm haline gelen bu özellik oldukça dikkat çekmiştir.

Çok Amaçlı Kullanılan Instagram

Instagram ekibi son zamanlarda geliştirilen özellikler ile çok amaçlı bir Instagram uygulaması yaratmayı hedeflemektedirler. Instagram facebook tarafından satın alındıktan sonra gelişen özellikleri ile çok yoğun kullanılan bir platform haline gelmiş sıradan bir fotoğraf paylaşma uygulamasından çok daha fazlası haline gelmiş en çok kullanılan sosyal medya platformu konumuna gelmiştir.

Şuan milyarlarca kullanıcıya sahip olan Instagram çok yoğun bir şekilde günlük yüz milyarlarca etkileşim göstermektedir. Burada ki potansiyeli gören Instagram ve Facebook geliştirme ekipleri Instagram’ın içerisini geliştirerek bir fotoğraf uygulamasından çok her şeyin yapılabildiği bir uygulama yaratma eğilimine girmişlerdir.

Bu bağlamda son zamanlarda Instagram Direct uygulaması, Instagram TV uygulaması, hikayeler özelliği, yakın arkadaşlar özelliği gibi bir çok özellik eklenerek Instagram diğer rakiplerinin çok daha ötesine geçmiş bir vaziyettedir. Özellikle Instagram hikayeler özelliği bir çok kişilerce yoğun ilgi görmüş bu fikrin yaratıcısı olan Snapchat’i dahi geride bırakarak çok yoğun kullanım oranlarına sahip olmuştur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu