MobilSosyal Medya

Instagram Hikayelere GIF Ekleme

Instagram hikayelere GIF ekleme özelliğini duyurmasıyla birlikte hikayeler bölümü daha eğlenceli bir hal almaya başladı. Facebook’un Giphy ile anlaşmasıyla beraber Facebook’a uygulanan özelliğin Instagram’a da uygulanması gerçekleştirildi ve hikayeler bölümü yeni bir dinamizm kazandı.

Türkiye’de de kullanıma sunulan Instagram hikayelere GIF ekleme özelliği, Giphy veritabanı kullanılarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca Giphy World adıyla yürütülen AR çalışmalarının da bu konuya gizliden desteği bulunuyor. Giphy World sayesinde giflerin arkaplanları şeffaflaştırılarak, uygulandığı görselin bozulması engelleniyor. Oldukça eğlenceli bir kullanıma sahip olan bu özelik, kullanım kolaylığı açısından da oldukça basit bir şekilde fotoğraflara uygulanabiliyor.

blank

Instagram Hikayeye Nasıl GIF Eklerim?

Instagram hikayeye GIF eklemek için öncelikle normal bir şekilde hikaye oluşturmak için uygulamanız gereken işlemi uygulamanız gerekiyor. Yeni bir fotoğraf çekerek veya mevcutta bulunan daha önce çekilmiş fotoğrafı kullanarak bunu hikayeye ekleyin. Daha sonra sağ üstte yer alan çıkartma simgesine tıklayın. Burada fotoğrafa koyabileceğiniz farklı türlerde içerik bulunmaktadır. Konum, hava durumu, saat ve tarih gibi içeriklerin yanında çeşitli GIF resimler de burada yer almaktadır. Burada Giphy tarafından sunulan GIF resimleri bulabilir ve hikayede kullanabilirsiniz. Ayrıca GIF resimler için arama da yapmanız mümkün! İlk başta gündemde olan GIF resimleri sıralayan uygulama, Türkçe arama desteği sunarak daha uygun GIF resim bulmayı da sağlıyor.

Instagram hikayeye GIF ekleme işlemi için belirtilen adımların uygulanması yeterli olmaktadır. Buna ek olarak GIF resim seçildikten sonra boyutunun ayarlanabilir olduğunu da belirtmek faydalı olabilir. Bu sayede hikayeye daha uygun bir şekilde yerleştirilmesi sağlanabilir. Bu özellikleri henüz telefonunda bulamayan kullanıcıların ise uygulamalarını güncellemeleri gerekmektedir. Bunun için IOS kullanıcıları App Store, Android kullanıcıları ise Play Store uygulamalarını kullanabilirler.

Ayrıca Instagram hikayeler hakkında yeni bir özelliğin daha yakında geleceğini şimdiden söyleyelim. Uzun süredir kullanıcıların sıkıntı yaşadığı ve hikayelerin kullanımı olumsuz etkileyen yatay fotoğrafların hikayede tam olarak görünmemesi problemi çözülecek. Tam boyut olarak fotoğrafların eklenmesi sağlayacak olan bu yeni özellik de yakın bir zamanda geliyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu