Sosyal Medya

Instagram Hikaye Ekleme Nasıl Yapılır?

Stories yani hikaye ekleme özelliği ile geçtiğimiz yıllarda bir kez daha ses getiren Instagram, kullanıcılarına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu yazımızda Instagram hikaye ekleme işleminin nasıl yapılacağına yer vereceğiz.

Aynı zamanda hikayelerinize birden fazla görsel ve video ekleme işlemi konusunda da sizlere yardımcı olacağız. Hikaye ekleyerek daha fazla insana ulaşabiliyorsunuz ve normal gönderi olarak paylaştığınız içerikler, ne yazık ki kısıtlı bir etkileşim alıyor.

Hikaye eklemesi ile birlikte sizler de etkileşimi arttırabilir ve daha fazla insan ile paylaşımda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda popüler hale gelen hikayelerinizi öne çıkararak da görüntülenme sayısını arttırabiliyorsunuz.

Instagram Hikaye Ekleme

Profilinize girdiğinizde sol üst köşede “Hikayem” butonunu göreceksiniz ve bu butona basarak sizler de anlık fotoğraf ya da video çekerek hikayelerinize atabilir ya da galeriden ekleme yaparak hikaye oluşturabilirsiniz. Süreç bu kadar basit ve saniyeler içerisinde sizler de sayısız insana ulaşmış olacaksınız.

blank

Hikayeye Birden Fazla Fotoğraf ya da Video Ekleme İşlemi

İlk hikayenizi eklediniz ancak eklemek istediğiniz farklı görseller ya da vidyolar da olabilir. Bu tür durumlarda ise sol üst köşede yer alan kamera simgesini kullanacaksınız ve bu simgeye tıkladığınız takdirde sizler de hikayelerinize dilediğiniz kadar ekleme yapabiliyorsunuz. bununla ilgili herhangi bir sınırlama bulunmuyor ve ekleme sayısı konusunda kısıtlanmıyorsunuz.

Fotoğraf ekledikten sonra dilerseniz hemen ardından bir başka fotoğraf ya da video eklemesi de yapabilirsiniz. Hikayelerinize ekleyeceğiniz vidyoların süresi 15 saniyeyi geçmemelidir, aksi takdirde instagram yükleme yapmıyor ya da bazı durumlarda süreyi kısaltarak paylaşımda bulunuyor.

Hikayeler Ne Zaman Siliniyor?

Attığınız hikayelerin, hesaplarınızda kalma süresi 24 saat olarak belirlenmiş durumda. Sizler silmediğiniz takdirde 1 gün boyunca hesaplarınızda kalacak ve gösterime devam edilecektir. Bu sayede sizler de daha fazla etkileşim alabiliyor ve paylaşımlarınızı da daha fazla insana ulaştırabiliyorsunuz. 24 saat tamamlandıktan sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok çünkü hikayeleriniz otomatik olarak silinecek ve internet çöplüğüne gönderilecektir. Dilerseniz hikayelerinizdeki gönderilerinizi aynı zamanda profilinize de ekleyebiliyor ve paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

Hikayelerimi Nasıl Öne Çıkarabilirim?

Paylaştığınız hikayeler büyük ilgi görmüş olabilir ya da çok hoşunuza gitmiş olabilir. Bu tür durumlarda dilerseniz hikayelerinizi öne çıkartabiliyor ve bir nevi arşiv haline getirebilirsiniz. Paylaştığınız hikayeye tıkladığınızda sağ alt kısımda yer alan öne çıkar butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınız takdirde ilgili hikayeye başlık ekleyebiliyor ve profilinize tutturabiliyorsunuz.

Bu sayede profilinizi ziyaret edenler, hikayeniz silinse bile bu paylaşımınızı görüyor. Yeni takipçileriniz için de güzel bir fırsat ve siz kaldırana dek bu paylaşımı görüntülemeye devam edeceklerdir. İnsanların hoşuna gideceğini düşündüğünüz ya da sizler için önemli olan bir görsel veya videoyu bu şekilde öne çıkartabiliyor ve az önce de belirttiğimiz gibi arşivlemiş oluyorsunuz.

Instagram Hikayeleri ile Daha Fazla Etkileşim

İlginç bir algoritmaya sahip olan instagram, profilinizdeki paylaşımlarda daha az etkileşim sağlarken hikayelerinizdeki paylaşımlarda çok daha üçlü bir etkileşim fırsatı sunuyor. Çok hoş da bir detay söz konusu ve sizler hikaye paylaştığınızda profil fotoğrafınızın çevresi kırmızı bir halka ile yuvarlak içerisine alınıyor ve bu da haliyle insanların dikkatini çekiyor. Bazıları için rahatsız edici bir detay ve bu detayı ortadan kaldırmak adına da hikayelerinize bakmak zorunda kalıyorlar ve bu sayede kırmızı şerit ortadan kalkıyor. Etkileşimi arttırmak ve daha fazla insana sesinizi duyurmak adına sizler de düzenli olarak hikaye paylaşımında bulunabilir ve dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu