Sosyal Medya

Instagram Hesap Kapattırma ve Instagram Şikayet Etme Nasıl Yapılır?

Şikayet ederek bir hesabı kapattırabileceğinizi biliyor muydunuz? Tabii ki bunun geçerli bir nedeni olmak zorunda, aksi takdirde art niyetli kullanıcıların sayısı da her geçen gün biraz daha artacaktır. Şikayet etme eylemi gayet kolay ve dilerseniz bu süreçte neler yapmanız gerektiğine de yine hep birlikte göz atmış olalım. Instagram hesap kapatma ve aynı zamanda instagram şikayet etme konusuna alt başlıklar halinde yer vereceğiz…

Taklit Hesaplar

Size ait bir içeriğin ya da herhangi bir fotoğrafın alınıp paylaşıldığını tespit ettiğiniz anda buradan şikayet sürecini yönetebiliyorsunuz. Tabii ki instagram yetkilileri sizlerden birtakım ispat örnekleri talep edecektir. Eğer elinizde yeterli belge ve bilgi varsa kısa süre içerisinde taklit hesap kapatılacaktır. Ne yazık ki art niyetli kullanıcıların sayısı bir hayli fazla ve instagram da bu konuda önlemler almaya devam ediyor. Buna rağmen taklit hesaplar ile karşı karşıya gelirseniz eğer hemen şikayet edebilirsiniz.

Taciz ve Zorbalık

Sizi taciz eden ya da farklı bir konuda yaptığı paylaşım ile bunu savunan hesap tespit ettiğiniz takdirde instagram yetkililerine başvurabiliyor ve şikayetlerinizi sorunsuz bir şekilde iletebiliyorsunuz. Yukarıdaki bağlantıyı kullanmanız yeterli olacaktır. Bu tür hesapların sayısı da ne yazık ki bir hayli fazla ancak instagram bu konuda gayet hassas bir tutum sergiliyor ve en kısa süre içerisinde bu hesapları kapatıyor.

Vefat Eden Kişi ve Kişiler

Aramızdan ayrılan ve artık sosyal medya hesabını kullanamayacak olan kişiler için yakınları başvurabiliyor. Bu başvuru işlemini sizler de buradaki bağlantıyı kullanarak sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Yakını olduğunuza dair bir belge isteyebilirler ve bu belgeleri ilettikten kısa bir süre sonra hesap kapatma süreci başlatılacaktır. Instagram, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da büyük bir hassasiyet gösteriyor ve sizleri çok fazla zorlamıyor.

instagram-hesap-kapattirma-ve-instagram-sikayet-etme-nasil-yapilir

Marka İhlali

İsminizi ya da kurum adını kullanarak satış yapmaya çalışan ya da size ait ürünü yasaklı bir şekilde satışa sunan herhangi bir adres tespit ettiğiniz takdirde hakkınızı sosyal medyada da arayabiliyorsunuz.  Bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ve taleplerinizi de yine bu adreste yer alan form aracılığı ile saniyeler içerisinde iletebiliyorsunuz.

Marka ihlal durumunda yalnızca sosyal medya ile değil, aynı zamanda reel dünyada da hakkınızı aramanızı tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak ortada çalınan bir emek var ve haksız elde edilen kazancı da dava edebiliyorsunuz.

Gizlilik İhlali

Size ait bir içerik ya da fotoğrafın bir başkası tarafından kullanılması reel dünyada olduğu gibi dijital dünyada da yasaktır. Gizlilik ihlali bağlantısını kullanarak sizler de şikayetlerinizi gerekli birimlere saniyeler içerisinde iletebilirsiniz. İnceleme yüksek ihtimaller 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlanacak ve sizlere de geri dönüş yapılacaktır. Merak etmeyin instagram bu konuda sizlerin yanında yer alıyor ve gerekli yaptırımı da en iyi şekilde uyguluyor.

Cinsel Suçlardan Hüküm Giymiş Kullanıcı

İnstagram, bu kullanıcıların kendi bünyelerinde yer almasına izin vermiyor ve bizler de bu davranıştan dolayı kendilerini tebrik ve takdir ediyoruz. Eğer bu tür bir suç işlemiş kimsenin instagram’da yer aldığını görürseniz sizler de belgeler ile birlikte şikayette bulunabilirsiniz. Buradaki bağlantıyı kullanmanız yeterli olacaktır ve tabii az önce de bahsettiğimiz gibi bunu ispat etmeniz gerekiyor. hiç suç işlememiş birini yaftalamak ya da iftira atmak çok kolay ve instagram bunun önüne geçmek adına haklı olarak sizlerden birtakım belgeler talep edecektir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu