Sosyal Medya

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram son zamanlarda büyüyen yapısı, kullanıcı ve etkileşim rakamları ile adeta dudak uçuklatacak bir hale geldi. Bununla birlikte büyüyen platformda çok iyi gelişmeler olurken bir yandan da hesabı hacklenen ve çalınanlar, hesaplarını geri alamayanlarda oldukça büyük bir sayıya ulaştı. Bu makalede herkesin merak ettiği o büyük soruya yanıt verilecek, Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim?

Instagram Hesabının Çalınması Ne Demek?

Instagram hesaplarının çalınması adına son zamanlarda gelişen bir sürü farklı yöntem oldu. Bu yöntemleri kullanan kişilerce yapılan işlemlerle önce Instagram hesabınızın kullanıcı bilgilerine ulaşılıyor daha sonra ise bu bilgiler kullanılarak sizin erişim bilgileriniz değiştiriliyor. Böylelikle siz sistemden diskalifiye olurken hesap bilgileriniz değiştirildiği için hesabınıza tekrardan giriş yapma imkanı da elde edemiyorsunuz. Bunun için birçok farklı yöntem olsa da son zamanlarda yaygınlaşan bazı sabit yöntemler var. Bu yöntemlere karşı dikkatli olmanız, mümkünse hesap bilgilerinizi kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir.

Neden Hesabım Çalınıyor?

Instagram’ın büyümesi ile beraber oluşan, geliştiriciler tarafından sisteme sınırlama konulması ile beraber herkes istediği kadar hesap açamaz hale geldi. Telefon numarası ile hesap açılmasına sınırlama getirilmesi, sürekli olarak spam yapanların telefonlarının, e-maillerinin engellenmesi ile artık hackerlar Instagram’da daha fazla hesaba sahip olmak daha çok takipçili hesaplara ücretsiz ulaşabilmek için hesap ele geçirme yollarını izliyor.

blank

Instagram Hesabım Nasıl Çalınmış Olabilir?

Instagram hesabının çalınması işlemi Instagram direct üzerinden ya da e-mail yoluyla size ulaşan kötü niyetli kişilerin genellikle kullanıcıya hesabında ki takipçi sayısını ücretsiz arttırabileceğini ya da hesabını büyütebileceğini söylemesi ile başlıyor. Daha sonra ise kullanıcıyı bir internet sitesine yolluyor. Burada Instagram giriş sayfası benzeri bir sayfa oluyor. Tabi ki bu gerçek bir sayfa değil. Kullanıcı burada bilgilerini girdiği vakit bütün erişim bilgilerini karşı tarafa vermiş oluyor. Hacklerda bu bilgiler ile girerek sizi sistemden diskalifiye ediyorlar.

Uygulamalar Zararlı Mı?

Bu sebeple hiç bir şekilde 3. parti internet siteleri veya uygulamalar ile bilgilerinizi paylaşmamanız gerekmektedir. Özellikle Android cihazlarda bulunan Instagram uygulamalarından zararlı birçok farklı uygulama yer almaktadır.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram en son aldığı güncellemeler ile oldukça değişti ve destek birimde farklılıklar oldu. Bu sebeple Instagram’da çalınan hesabı destek birimine bildirmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikle her zaman girdiğiniz mobil cihazınızdan Instagram hesabınızı açmanız gerekmektedir. Burada ilk olarak hesabınıza giriş sayfası karşınıza gelecektir. Bu durumda eğer kullanıcı adı ve bilgileriniz ile giriş yapamıyorsanız hesabınız çalındı demektir. Burada giriş sayfası üzerinde giriş detaylarını unuttuğunuz ve yardım almak istediğinize dair bir buton yer alıyor buna basmanız gerek.

blank

Burada kullanıcı adı veya e-mail ile giriş yap butonuna basılır. Tekrar açılan sayfada eski kullanıcı adınızı ve e-mail adresinizi girmelisiniz. Eğer böyle bir kullanıcı bulunamadı uyarısı aldıysanız burada ilk olarak sizi takip eden arkadaşlarınıza mesaj atın veya arayın onlar Instagram hesabınızı takip ediyor oldukları için değişen ve yeni olan adını biliyor olacaklardır.

Burada yeni geçerli olan kullanıcı adını girmek gerek. Bunu girdikten sonra giriş için 3 seçenek sunacaktır. Eğer bu 3 seçenekten biri işe yararsa hesaba erişebilirsiniz. Yaramaz ise devam etmeniz gerekmektedir daha fazla yardım al butonuna basınız. Burada Instagram bazı kişisel sorularla siz olduğunuz anlamaya çalışır. Burayı doldurarak göndermeniz halinde eğer doğrulanırsanız bir kaç gün içinde bağlantı maili gönderilecektir, bu mail ile kullanıcı bilgilerinizi değiştirerek tekrar bağlantı kurabilirsiniz.

Instagram hasabınızın çalınma ihtimaline karşı yapmanız gereken; giriş bilgilerini hiçbir zaman instagram dışında başka uygulama ve internet siteleri ile paylaşmayın.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

  1. İnstagram hesabım çalınıp başka bir e posta ve numara üzerine kayıt olmuş nasıl kurtarabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu