Sosyal Medya

Instagram Fotoğraf İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram son yıllarda en yaygın kullanılan sosyal medya olarak herkesin odağını üzerine çekmiş durumda. Bununla beraber kullanıcı sayısı da git gide artan ve inanılmaz boyutlara ulaşan instagram resim indirme açısından ise kullanıcılarına herhangi bir seçenek sunmuyor. Fakat tabi ki her ne kadar Instagram bu konuya sıcak bakmıyor olsa da bunu gerçekleştirmek için birçok farklı yol da mevcut.

Instagram’dan Resim İndirmek

Instagram maalesef kullanıcılarının hesaplarından veya başkalarının hesaplarından resimleri indirmeleri için bir seçenek veya özellik sunmuyor. Son yıllar yaptığı atılımlar ile kendi sahibi olan Facebook’u bile geride bırakarak en çok tercih edilen sosyal medyalardan biri haline gelen Instagram’ı ziyaret eden milyonlarca kullanıcı için ise bunun bir yolu olmalı. İnstagram resmi indirme yolları ise birden fazla. Fakat Instagram’a atılan fotoğraflar genellikle boyut olarak küçültülmektedir. Bu sebeple de fotoğrafların kalitesinde bir miktar düşme olacaktır. İndirilen fotoğrafların hiç zaman tam olarak yüklenilen kalitede olmayacağının bilinmesi önemlidir.Aslında bu da Instagram’ın fotoğrafların telif haklarını korumada uyguladığı adı konulmamış bir yöntemdir.

Instagram Fotoğraf İndirmede 3 Farklı Yol Mevcut

Instagram yoğun olarak mobil cihazlardan kullanılsa ve web versiyonu tercih edilmese de yine de kimi kimseler kolayına geldiği için web versiyonundan bir şeyler indirmek istemektedir. Bu sebeple de İnstagram fotoğraf indir seçenekleri toplamda 3 tanedir. Bunlar IOS, Android olarak mobil işletim sistemleri, web olarak da internet tarayıcılarını içermektedir.Bu makalede bu üç platform için de farklı birer fotoğraf ve video indirme yolları anlatılacaktır.

instagram fotograf indirme

Bu üç metodun temelde birçok farklı bulunsa da en önemli özelliği gizli hesaplarda ortaya çıkar. Instagram’ın yapısı gereği mobil cihazlardan uygulama ile girilen gizli hesaplarda ki fotoğrafların bağlantı linkleri kopyalanamamaktadır. Bu sebeple gizli hesabın fotoğrafları mobil cihazlar üzerinden indirilemeyecektir.Bunun için en garanti yol web tarayıcısı yöntemidir. Çünkü web tarayıcısında ki bağlantının kopyalanmasına Instagram’ın yapısı engel olmamaktadır.

Web ile Instagram’dan Fotoğraf İndirmek

İlk olarak anlatılacak olan web üzerinden Instagram görsellerini indirme yolu bir web sitesi vasıtası ile olmaktadır. Bu yol ile Instagram’dan hem videolar hem de fotoğraflar indirilebilmektedir. Bunun için kullanılabilecek birçok web sitesi mevcuttur. Google üzerinden kısa bir arama ile bulunabilecek bu internet sitelerinde ki indirme bölümüne istenilen görselin internet adresi kopyalanarak yapıştırılır. Böylelikle görseller indir denildiği zaman bilgisayara kaydedilmiş olacaktır.

iPhone Üzerinden Fotoğraf İndirmek

Apple telefonların kendini güvenceye alan birçok kısıtlaması bulunsa da iPhone cihazlar ile Instagram’dan fotoğraf indirmek için kullanılabilecek bazı uygulamalar App store da bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birisi olan Video& Photo Downloader for Onstagram, Instagram’dan görsel veya video indirmek için kullanılabilecek en pratik uygulamalardan birisidir. Bu uygulama öncelikle App store’dan indirilerek cihaza kurulur. Daha sonra uygulama açılır ve sağ üstte bulunan Instagram butonuna tıklanarak Instagram’a gidilir. Buradan indirilmek istenen görselin bağlantısı kopyalanır. Daha sonra ise downloader programına geri dönülerek paste butonuna basılır. Böylelikle link programa yapıştırılmış olur. Bundan sonra ise kolaylıkla görsel indirilebilmektedir. 
iPhone telefonlara instagram resim indirmede başka bir yöntem

Android ile Instagram’dan Fotoğraf İndirmek

Instagram’dan görsel indirmek için kullanılabilecek bir diğer platform ise Android olmaktadır. Android de İnstasave programı iPhone’da ki downloader programı ile aynı mantık ile çalışmaktadır. Öncelikle insta save programı açılır ve Instagram anahtarı girilerek uygulama aktif hale getirilir. Daha sonra Instagram’a gidilerek istenilen görselin adresi kopyalanabilir. Bundan sonra ise tekrardan uygulamaya dönülmeli ve görselin adresi uygulamaya yapıştırılarak görsel indirilmelidir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu