Sosyal Medya

Instagram Canlı Yayın Yapamıyorum [Bağlantı Kontrol Ediliyor]

İnstagram’ın son dönemlerde sunduğu canlı yayın uygulaması milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulama ile birlikte Instagram canlı yayın çıkmıyor bağlantı kontrol ediliyor sorunu da ortaya çıkmıştır. Sizlere bu yazımızda Instagram canlı yayın sorunu ile ilgili yapmanız gereken tüm işlemleri aktarıyor olacağız.

Tüm cihazların yanı sıra daha çok iPhone’nin 4s, 5, 5s ve 6 sürümleriyle birlikte Samsung Galaxy ve Sony Xperia cihazlarında yaşanan canlı yayın sorunu, kullanıcılar tarafından memnuniyetsizlikle karşılanmıştır. Yapılan yeni bir güncelleme ile bu soruna çare arayan İnstagram, canlı yayın için ana ekran üzerinden kamera simgesini aktif gale getirmiştir. Canlı yayını başlatırken de İnstagram, kullanıcılara bildirim göndermektedir.

Instagram’da Canlı Yayın Yapamıyorum

İnstagram canlı yayına bağlanırken ilk olarak canlı yayın bağlantısının ve internet erişiminin kontrol edildiğini söyleyebiliriz. Eğer internetinizde yavaşlık sorunu var ise canlı yayın başlat seçeneğine sistem tarafından geri dönülmektedir. Türkiye’de İnstagram güncellemesi yapıldıktan sonra gerçekleştirilen test aşamalarında ‘bağlantı kontrol ediliyor’ yazısının uzun bir süre ekranlarda kaldığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra internet hızının yavaş olması nedeniyle de canlı yayının başlanamadığı saptanmıştır. İnstagram canlı yayın sorunu ile ilgili olarak alternatif internet bağlantısı yaparak bu sorunu ortadan kaldırabileceğinizi unutmayın. Yani internet bağlantınızın hızı yüksek olmalıdır. Bu sayede İnstagram canlı yayınını başarıyla gerçekleştirecek ve tüm cihazlarda kullanım sağlayabileceksiniz. İnstagram’da canlı yayın yapmak için İOS cihazlarda 8 ve üzeri, Android cihazlarınızda ise sürümün 4.4.2 ve üstü olması gerekiyor.

blank

Bu işlemleri tamamladıktan sonra İnstagram canlı yayın sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Tam anlamıyla internet hızınıza bağlı olarak ortaya çıkan İnstagram canlı yayın sorununu yaşamamak için bulunduğunuz ortamlardaki Wi-fi ağı yerine kendi internetinizi kullanmanızda fayda var. Çünkü kullanacağınız Wi-Fi ağlarına farklı cihazlar da bağlandığı için internet hızınızda büyük bir düşüş yaşanacak ve İnstagram canlı yayınına bağlanamayacaksınız. Oysa kendi internetinizi kullanmanız durumunda kotanız elverdiği sürece İnstagram’dan canlı yayın yapabilecek ve herhangi bir erişim sorunuyla karşılaşmayacaksınız. Bu bilgiler ışığında cihazınızın İnstagram sürümünü yükselterek canlı yayın denemesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu