Sosyal Medya

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Sosyal medyadan vazgeçemiyoruz ve milyonlarca insan gibi bizler de vaktimizin büyük bir kısmını bu platformlarda geçiriyoruz. Instagram canlı yayın nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermeden önce dilerseniz sektörün en büyüklerinden bir tanesi olan uygulama hakkında birtakım detaylara göz atalım ve sizleri de bilgilendirelim.

Görsel ve video paylaşım sitesi olarak tanımlayabileceğimiz instagram, milyonlarca kullanıcının ziyaretlerine açık bir mecra ve kısa süre içerisinde büyüme kaydettiğini de belirtmek gerekiyor. Üye sayısı her geçen gün biraz daha artıyor ve bu artış ile birlikte insanların taleplerine en doğru şekilde yanıt verebilmek adına ekstra güncellemelere gidiliyor.

En basit örnekle artık atacağınız hikayelerde 15 saniye gibi uzunca bir süreye sahipsiniz. Önceleri bu süre daha kısa idi ve yine aynı şekilde video konusunda da bir kısıtlama vardı. Az önce de ifade ettiğimiz gibi kullanıcıların taleplerine yanıt vermek adına bu tür yeniliklere ve değişime imza atmak zorundasınız. Instagram bunu en iyi ve en doğru şekilde yerine getiren mecralardan biri ve büyümelerinin en önemli sebebi de kesinlikle budur. Sizler de bu platform aracılığı ile fotoğraflarınızı ve videolarınızı anlık olarak paylaşabilir ve takipçileriniz ile güçlü bir etkileşim yaratabilirsiniz. Dilerseniz asıl başlığımıza dönelim ve canlı yayın konusunda da merak ettiklerinize yanıt verelim.

blank

Canlı Yayın için İzlemeniz Gereken Adımlar

1. Instagram hesaplarınıza giriş yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan kamera simgesini sizler de göreceksiniz. Bu simge bir kez tıkladığınız takdirde ön kamera açılıyor ve alt kısımda bir menü yer aldığını da görebiliyor olmalısınız.

2. Yazı, canlı, boomerang, superzoom gibi kategoriler var ve bizler canlı yayın yapmak istediğimiz için canlı butonuna tıklayacak ve devamında da onay vereceğiz.

3. Tebrikler, artık sizler de canlı yayındasınız ve canlı yayında olduğunuz, bildirim şeklinde tüm takipçilerinize iletiliyor. Artık herkes canlı yayın yaptığınızı öğreniyor ve ziyaret etmek isteyenler de bu bildirime tıklayarak ya da profillerinize giriş yaparak yayına ortak olabiliyorlar.

İnternet bağlantınızın kalitesine bağlı olarak sorunsuz bir yayına imza atabilirsiniz. Ses ve görüntü kalitesi konusunda da sorun yaşamayacak ve takipçilerinize keyifli şeyler aktarabileceksiniz. Yayın esnasında sohbeti açarsanız eğer takipçileriniz yorumlarını dile getirebilir ve aynı zamanda size kalp atabilirler.

Bir diğer detay ise dilerseniz yayınlarınıza konuk alabiliyor olmanızdır. Eğer katılım sağlamak isteyen olursa sizler de davet edebilir ve karşılıklı sohbet edebilirsiniz. Görüntülü sohbetin en keyifli hali diye düşünüyoruz ve milyonlarca insan canlı yayın etkinlikleri ile birlikte takipçileri ile buluşmaya devam ediyor. Instagram’ın sunduğu bu özellik gerçekten çok hoş bir detay ve kendinizi ifade edebilmeniz için de canlı yayın etkinliklerine başvurabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Süresi

Profilleriniz üzerinden yapacağınız canlı yayınlarda 1 saatlik bir süreniz var. Pekli ya bu süre tamamlandığında ne olacak? 1 saat dolduğu takdirde yayın otomatik olarak kapanıyor ancak merak etmeyin yeni bir yayın başlatarak sizler de sohbet etmeye devam edebilirsiniz. Bu konuda çok fazla şikayet var ve sürenin arttırılması talebi de yoğun bir şekilde iletiliyor. Yeni dönemde bu konuda bir gelişme ya da güncellemeye imza atılır mı bilemiyoruz ancak 1 saatlik süre de gayet yeterli ve zaten süre bittikten sonra da dilediğiniz gibi yayın açabiliyorsunuz.

Instagram Canlı yayın sayesinde daha fazla insana ulaşmanız mümkün ve bu durum takipçilerinizin de bir şekilde hoşuna gidecektir diye düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu