Bilgisayar

Input Not Supported Hatası Nedir?

Türkçe karşılığına baktığımızda giriş desteklenmiyor şeklinde bir cevap alıyoruz. Input not supported hatası nedir sorusuna yanıt vereceğiz ve aynı zamanda bu sorunun ne şekilde ya da nasıl çözümleneceğine detaylı bir şekilde göz atıyor olacağız. Bilgisayar ve monitör arasında kurulan bağlantının zayıflaması ya da hiçbir şekilde bağlantı kurulamıyor olması, bu hatayı almanıza sebebiyet verecektir.

Bilgisayarınızda açtığınızda ya da herhangi bir oyun oynarken veya program üzerinde çalışırken bu hata ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bağlantının zayıf olması da yine bu hatanın en önemli nedenlerinden biri olarak biliniyor. Fakat merak etmeyin çözümü gayet basit ve sizler de bu basit yöntem sayesinde yeniden bağlantı kurabileceksiniz.

Input Not Supported Hatası Nedir?

Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden neler yapabileceğinize hep birlikte göz atalım ve yine sorunun altında yatan bir başka neden varsa bunu da detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız.

Uzman Görüşü:

Monitör ve kasa arasında yer alan ve iki parçanın bağlantısını sağlayan kabloyu kontrol edebilir misiniz? bu kablo çıkmış ya da yerinden oynatılmış olabilir. Bu tür durumlarda monitörden herhangi bir şekilde görüntü alamazsınız ve kabloyu hafif oynattığınızda görüntü ekrana gelecektir. Bunu yapmanıza rağmen sonuç elde edemiyorsanız eğer kablonun zedelendiği ya da fiziksel olarak zarar gördüğü düşüncesi devreye giriyor. Kabloyu tekrar tekrar çıkartıp takın ve tüm bu uygulamalara rağmen sorun devam ediyorsa kabloda zedelenme ihtimali artıyor.

Monitöre görüntü geliyor ve aynı zamanda bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açık halde bekliyorsa bu durumda monitör ve ekran kartı ile ilgili bir sorun olduğunu belirtmek gerekiyor. görüntü ayarlarına giriş yaparak çözünürlük ayarı yapmanız gerekiyor ve zaten uygun ayarı yaptığınızda kaldığınız yerden sorunsuz bir şekilde devam edeceksiniz.

Diyelim ki ekran kartınızın desteklediği çözünürlük değerleri hakkında bilgi sahibi değilsiniz? Bu tür durumlarda deneme yanılma yöntemi devreye giriyor ve en düşük çözünürlük tercihi yaparak sizler de sorunu giderebilirsiniz. En düşük çözünürlüğü sçtiğinizde emin olun hata almayacaksınız ve bu şekilde deneme yaparak ekran kartınızın sizlere en iyi ne şekilde görüntü verdiğini de tespit etmiş olacaksınız.

Kablodaki Fiziksel Yıpranma

Eğer hemen şimdi bir inceleme yaparsanız bu kablonun düz ve sabit bir şekilde uzanmadığını, kıvrılarak ilerlediğini sizler de göreceksiniz. Zamanla yıpranmaların meydana gelmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi de ne yazık ki budur. Her ne kadar kalın bir kablo da olsa doğru yerleşim yapılmadığı takdirde bir süre sonra kopmalar ve fiziksel yıpranmalar meydana gelecektir. İşte bu tür durumlarda kablo değişikliğine gitmeniz gerekiyor. Aksi takdirde görüntü alma konusunda sıkıntı yaşayacak ve bir süre sonra da görüntüyü tamamen kaybedeceksiniz.

Fiziksel hasar durumunda kabloyu hafifçe oynatmanız da sizlere yardımcı olacaktır ancak oyunun ya da çalıştığınız bir programın tam ortasında görüntü gidebilir ve bu da sinirlerinizi bir hali yıpratacaktır. Yeni bir kablo satın alabilirsiniz ve bu parçaların fiyatı da oldukça uygun. Dilerseniz servis desteği de alabilirsiniz ve kablo dışında herhangi bir sorun varsa yine profesyonel isimler bu konuda da sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Endişe edecek ya da paniğe kapılacak bir sorun değil ve parça değişikliği ile bu sorunu gidermek mümkün. Birçok bilgisayar kullanıcısı aynı problemi yaşıyor ve çözüm olarak hangi yöntemi tercih ettiklerini de bu yazımızda sizinle paylaşmak istedik ve kesinlikle fayda sağlayacak bir yöntemdir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu