Sosyal Medya

IGTV Kanal Açma & Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın yeni video platformu IGTV’nın adından bahsettirmeye başlamasıyla “IGTV kanal açma ve video yükleme nasıl yapılır?” sorusu gündeme gelmeye başladı. Instagram kullanıcılarının kendilerine kanal açarak video paylaşımı yapabileceği bir platform olan IGTV, Youtube için bir rakip gibi görünse de aslında kurgu olarak birbirinden oldukça farklı!

Instagram’ın yeni platformu olan IGTV’de 1 saat uzunluğunda videolar paylaşılabiliyor. Dikey formatta çekilen videoları destekleyen IGTV, akıllı telefon kullanıcılarını hedef almış durumdadır. Tabii bu arada belirtmek de fayda var ki Instagram kullanıcı olan herkes aynı zamanda birer IGTV kullanıcısıdır.

Uygulamayı indirdikten sonra giriş yapmak için Instagram kullanıcınızı otomatik olarak tanıyarak “… Olarak Devam Et” düğmesi gelecektir.

blank

IGTV Kanal Açmak

Instagram uygulamasında olan kişilerin sağ üst tarafa yeni gelen IGTV simgesine tıklaması ile IGTV uygulaması açılacaktır. Bunun için direk olarak IGTV uygulamasını da çalıştırabilirsiniz. Daha sonra sayfanın ortasının sağ tarafında yer alan “dişli çark” simgesine dokunarak “Kanal Oluştur” demeniz gerekmektedir.

Kanala dair istenilen bilgiler girildikten sonra “Kanal Oluştur” butonuna tıklayarak artık kanalınızı oluşturmuş olacaksınız. Dilediğiniz gibi kanala videolarınızı yükleyebilirsiniz! Kanalınıza ulaşmak içinse sayfanın ortasında yer alan profil resminize tıklamanız yeterlidir.

blank

IGTV Video Yüklemek

IGTV uygulaması şuan için normal kullanıcılara 15 saniye ile 10 dakika arasında video yüklemeye izin vermektedir ve yüklenecek olan videonun telefonda hazır olması gerekmektedir. Öncelikle kanal kısmına giriş yapmak için sayfanın ortasındaki profil resminize tıklayarak alt kısımda yer alan “Video Yükle” butonuna basıyorsunuz.

Bu sayede video seçimi yapmanızı sağlayacak pencere açılacaktır ve telefonunuzdaki videoları listeleyecektir. Buradan yüklemek istediğiniz videoyu seçerek IGTV‘de yer alan kanalınıza bu videonun yüklenmesini sağlamış olacaksınız. Yüklenecek olan videoların dikey olması son derece önemlidir çünkü şuan dikey videolar desteklenmektedir.

Videoların yatay olması yüklenmesi açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir fakat videonun oynatılması sırasında görüntü istenildiği gibi olmamaktadır ve seyir keyfini ciddi anlamda düşürmektedir. Bu sebeple yüklenecek olan videoların telefonun dikey konumda tutularak çekilmesi gerekmektedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu