Mobil

Huawei Mate 30 Pro İşlemcisi Kirin 990 Tanıtıldı

Kısa bir süre önce Huawei Mate 30 Pro İşlemcisi Kirin 990 Tanıtıldı ve bizler de konuyu yakından takip etmeye devam ediyoruz Merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilecek ve işlemci hakkında tüm detaylara sahip olacaksınız.

Samsung’un attığı adımlar, teknoloji dünyasında büyük ses getirdi ve Huawei markası da bu adıma kayıtsız kalmadı. Samsung tarafından duyurulan Exynos 9825’in hemen ardından Huawei bünyesinde yer alan işlemci de tanıtıma sunuldu.

5g bağlantı özelliklerini bir adım daha öne taşıyacak olan ve bununla birlikte verimlilik konusunda cihazlara sınıf atlatacağını düşündüğümüz yeni nesil işlemci ile birlikte pil ömrünün de çok daha uzun olacağı tahmin ediliyor. Mate 30 ve P40 serilerinde bu işlemciye yer verilecek ve an itibarıyla teknoloji dünyası için muazzam bir çalışma örneği ile karşı karşıya olduğumuzu da hatırlatmak isteriz.

Son dönemde ortaya koyduğu çalışmalar ile adından sık sık söz ettiren marka, teknolojik gelişmelere de hızlı bir şekilde ayak uyduruyor ve taleplerinize doğrudan yanıt vermeyi başarıyor. Kirin 980 ile bir kıyaslama yaptığımızda tek çekirdek performansındaki muazzam artış da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda. Bu kıyaslama neticesinde %10 gibi bir performans artışı söz konusu hale geliyor.

İşlemciyi yakından incelediğimiz takdirde grafik yongası olarak Mali G76 GPU kullandıklarını da görebiliyoruz. Oyun severler için muazzam bir detay olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ve son dönemde markanın hedef kitlesini incelediğimizde oyun tutkunlarının da bu grupta yer aldıklarını daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Yeni işlemciye yakından bakmaya devam ediyoruz ve bu kez içerisine entegre edilen 5g modem detayı ile karşı karşıya geliyoruz. Geçmiş yıllarda bu teknolojinin pek de mümkün olmadığı konuşuluyordu ancak yeni dönem ile birlikte Huawei markası büyük bir başarıya imza atacak gibi görünüyor.

blank

Kirin 990 ile ilgili sızdırılan çok fazla bilgi yok ve yakın zamanda Huawei markası, daha detaylı bir bilgi paylaşımı ile karşımıza çıkacağını duyurdu. Yenilikler bize ulaştığı takdirde yine bu sayfa aracılığı ile siz değerli teknoloji tutkunlarına aktarmaya çalışacağız. Dilerseniz teknik özelliklere de yine detaylı bir şekilde göz atalım ve yakından incelemeye çalışalım.

Kirin 990 5G Teknik Özellikleri Hakkında

  • Gpu konusunda önemli adımlar atılmış durumda ve 16 çekirdekli ali G76 detayı ile karşımıza çıkıyorlar. İşlemciyi bir adım öne taşıyan en önemli unsur da kesinlikle budur.
  • Npu: 2 büyük ve 1 küçük çekirdek olmak üzere tasarlanmış durumda.
  • UFS: 3.0, 2.1
  • 2G 3G 4G ve 5G modem desteği de yine en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Yeni nesil işlemci ile birlikte akıllı telefonları gündelik hayatlarımıza daha fazla sokmaya çalıştıklarını görebiliyoruz. Büyük bir kısmımız bu durumdan şikayetçi değil ve tam aksine memnun olduğumuzu da söyleyebiliriz.

Kirin 990 ile birlikte telefonlarınızı gerçek bir oyun canavarına dönüştürmeniz de mümkündür. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi Huawei markası yakın zamanda oyun severler için de bir hayli cazip hale gelecek. Yapılan geliştirmeler ile birlikte batarya ömrü çok daha uzun olacak ve grafikler konusunda da herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Yine oyun severlerin en sık karşı karşıya geldiği donma sorunu da bu işlemci desteği ile birlikte tarihe karışacak gibi görünüyor. Üst düzey performans sağlayacak ola yeni nesil işlemci ile tanışmak adına ülke olarak biraz daha beklememiz gerekebilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu