Mobil

HDR Nedir, Nasıl Kullanılır?

“Geniş dinamik aralığı desteği” bilinen diğer adı ile “HDR nedir, nasıl kullanılır?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Akıllı telefon teknolojisi her geçen gün bir üst seviyeye taşınıyor ve yaşanan gelişmeler ile birlikte artık fotoğraf çekme hobisi de çok daha profesyonel bir boyuta ulaştı.

Profesyonel kamera ya da fotoğraf makinelerine duyulan ihtiyacı en iyi şekilde karşıladıklarını görebiliyoruz ve bunun da Hdr sayesinde mümkün olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var.

Gelişmiş yazılım ve üst düzey teknoloji sayesinde artık daha kaliteli fotoğraflar çekebiliyor ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşabiliyoruz. Peki ama son dönemde adını daha sık duyduğumuz hdr nedir ve nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte bu soruya yanıt arayalım ve merakımızı da gidermiş olalım.

Geniş dinamik aralığın asıl amacı, fotoğraf çekimlerinde karanlık ve parlak noktaları tespit ederek dengeyi sağlamak ve ortaya en kaliteli fotoğrafı çıkartmaktır. Düzenleme ve iyileştirme desteği olarak tanımlamak da mümkündür. Parlaklık ve renk dengelemesi ile birlikte çok daha kusursuz fotoğraflara imza atmak mümkün ve yazılım desteği de bunu kusursuz bir şekilde ortaya koyuyor.

blank

Raw’dan HDR

Fotoğraf çekimlerinde hareketli alanlar söz konusu ise ve tripod tarzı yardımcı ürünlere sahip değilsek eğer, HDR uygulayacağımız kompozisyon tek bir fotoğrafa karşılık gelebilir. Bu tür uygulamalara Raw üzerinden yapılan hdr adı veriliyor ve birçok kişi de bunu tercih ediyor. Bu uygulamada karşımıza çıkacak en büyük problemlerden bir tanesi ise fotoğrafta meydana gelen karıncalanma durumudur. Bu detay yalancı HDR gibi bir terimi de karşımıza çıkıyor ancak birçok kaynakta bunun doğru olmadığı ifade ediliyor.

HDR Uygulama Alanlarına Genel Bakış

HDR teknolojisini her fotoğrafta uygulamanız mümkün değildir. Yine birçok kaynağı incelediğinizde Hdr’ın her fotoğrafta geçerli olduğu gibi yalan yanlış ibarelere rastlayacaksınız. Bunun doğru olmadığını da hatırlatmak istiyoruz.

HDR, bulanık yani bulutlu havalarda olduğu gibi iç mekanda yapılan çekimlerde de çok daha etkili ve baş döndürücü sonuçlar doğuruyor. An itibarıyla piyasada satışı yapılan birçok telefon, yazılım desteği ile birlikte bu ayrıcalığı sizlere sunuyor. Bu sayede sizler de daha etkileyici fotoğraflara sahip olabiliyorsunuz.

Çekim esnasında diyafram önceliğine de dikkat etmek gerekiyor ve çekim modu belirlenerek iso ayarları doğru bir şekilde yapılır. Pozlama modu doğru bir şekilde değerlendirilir ortalamalı değerler de yine göz önünde bulundurularak hareket edilir. Gerçek bir hobi edinmek ve daha profesyonel fotoğraflar çekmek istiyorsanız eğer hdr desteğine her zaman için ihtiyacınız olacaktır. Yakın zamanda birçok akıllı telefonun bu yazılım desteği ile birlikte karşımıza çıkacağını düşünüyoruz ve yeni dönem teknolojisi ile birlikte sahip olacağımız telefonlar çok daha işlevsel ve kusursuz bir seviyeye ulaşacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu