Blog

HAVELSAN, Silikon Vadisi Merkezli Quantum 3D’ yi Satın Aldı!

HAVELSAN, Silikon Vadisi Merkezli Quantum 3D’ yi Satın Aldı!

Bilmeyenler için öncelikle Havelsan’ ı kısaca tanıtalım. Açılımı; Hava Elektronik Sanayi olup, 1982 yılında kurulmuştur. Bu şirketin amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin Yazılım Mühendisliği alanındaki ihtiyaçlarını karşılamaktır. Kuruluşundan 3 yıl sonra, yabancı ortakları ile anlaşmalarına son verip, %98’ i Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’ na ait bir hale gelmiştir. Şirketin merkezi Ankara’ da olmasına karşın birçok ilde ofisleri bulunmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde tarzının dışında bir satın alma işlemi gerçekleştiren HAVELSAN, Silikon Vadisi merkezli Quantum 3D’ yi satın aldı. Bu açıklamanın ardından birçok kişi şaşırmış olmalı. Ancak, bu işlemin, Türk Silahlı Kuvvetleri adına önemli bir adım olduğunu vurgulayabiliriz çünkü Quantum 3D teknolojisi, helikopter, jet tipi uçakların yazılım ve donanımlarını birleştirerek, havadaki yakıt ikmallerinin simülasyon tekniklerini geliştiriyor. Bu da son derece teknolojik bir gelişme oldu.

Ayrıca, bu gelişme ile birlikte artık ülkemiz de Amerika Pazarı’nda eğitim konusundaki tekniklerini paylaşabilmek adına kendisine bir yer bulabilecek. Şu an, satın almadaki fiyat ve içerikler tam olarak belirtilmedi. Çok detaylı bir açıklama da gelmedi. Ancak elimize ulaşan haberlerden bir tanesi de Türkiye’ deki Quantum 3D bünyesi altında 50 kişilik bir çalışan kadrosu var. İlerleyen günlerde, bu konu hakkında daha büyük ve daha detaylı haberlerin geleceğini ve gerekli açıklamaların yapılacağını düşünüyoruz. Teknoloji haberleri.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu